Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai arī starptautiskās lidostas Rīga valdes priekšsēdis, ar satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) gādību amatā nokļuvušais ZZS biedrs Arnis Luhse paziņojis, ka lidosta neplāno atteikties no pakalpojumu sniegšanas zemo cenu aviokompānijai Ryanair, nav tā, ka lidosta vadība un ministram pietuvinātas personas nebūtu pētījušas iespējas, kā Ryanair glīti „pārcelt” uz Tukuma lidostu.

Interese par Ryanair pārcelšanu uz Tukumu lidostu tiek saistīta gan ar Bertolta Flika vadītās nacionālās lidsabiedrības airBaltic interesēm saimniekot Rīgas lidostā, gan ar iespējām lauzt lidostai neizdevīgo līguma ar Ryanair, kuru savulaik noslēdza bijušais satiksmes ministrs Ainārs Šlesers (LPP/LC) un kurš Ryanair vēl četrus gadus paredz lidostas nodevu un pakalpojumu lielas atlaides.

Kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, interese par īru zemo cenu lidsabiedrības „padzīšanu” no Rīgas lidostas pagaidām nav izrādīta oficiālajā Satiksmes ministrijas līmenī, taču par šādu iespēju un Šlesera slēgtā līguma ar Ryanair laušanu esot interesējušies gan lidostas Rīga, gan Latvijas Gaisa satiksmes pārstāvji, gan ministra padomnieks juridiskajos jautājumos Artis Stucka.

Īpaši neapmierināta ar līgumu, kas noslēgts ar Ryanair, ir airBaltic, jo tai atbilstoši likumdošanai jāmaksā krietni augstākas lidostas nodevas nekā to paredz ar Ryanair noslēgtais līgums. Līdz ar airBaltic neapmierinātību ideja par to, ka Ryanair varētu pārcelt uz Tukuma lidostu, radusies jau pērn. Kuluāru sarunās tā aktualizējās šā gada sākumā. Pietiek zināms, ka satiksmes ministram pietuvinātu personu lokā Ryanair „pārcelšana” uz Tukuma lidostu apspriesta kā vienīgais risinājums, lai izbeigtu Šlesera noslēgto līgumu.

Tiesa, Pietiek arī zināms – kaut gan sarunām Ryanair par Šlesera parakstītā līguma izmaiņām deleģēts ne viens vien lidostas un ministra sūtnis, pagaidām īru lidsabiedrība nav piekritusi nekādām līguma izmaiņām un lidojumu pārcelšanai uz Tukuma lidostu. Līdz ar to vienīgais ceļš, kādu satiksmes ministrs un lidosta varētu iet, ir Šlesera noslēgtā līguma ar Ryanair laušana, taču tas ticis esot nereāli, jo no īru lidsabiedrības puses draud ar vairāku miljonu latu lielām soda sankcijām, kā arī Ryanair pilnīgu aiziešanu no Latvijas un pāriešanu uz Kauņas lidostu.

    

Pietiek jau rakstījis, ka Šlesera kā satiksmes ministra 2004.gada jūlijā parakstītais, slepenais līgums ar Ryanair šai īru lidsabiedrībai noteica lielas lidostas pakalpojumu atlaides un ļāva ietaupīt, iespējams, pat vairākus miljonus latu, tādējādi nodarot zaudējumus valstij un valsti piederošajai lidostai Rīga.

Slepenajā līgumā noteiktā samaksa par Ryanair lidmašīnu apkalpošanu lidostā Rīga bija 500 reižu mazāka nekā oficiālajā līgumā. Tas ir - 500 eiro vietā zemo cenu aviokompānijai atbilstoši slepenajam līgumam par lidmašīnu apkalpošanu lidostai bija jāmaksā viens eiro. 2009.gada 27.janvārī valsts kontroliere Inguna Sudraba intervijā Latvijas radio paziņoja, ka, piemērojot atlaides, 2007.gadā lidosta Rīga nav guvusi vairāk nekā 11 miljonu latu ieņēmumus.

Uz līguma ar Raynair ir gan Šlesera paraksts, gan toreizējā lidostas šefa Dzintara Pomera paraksts. Lidosta informējusi, ka 2007.gada beigās panākta vienošanās, ka šajā līgumā noteiktās cenas ir mainītas, taču Pietiek zināms, ka tās tomēr ir krietni zemākas nekā citām lidsabiedrībām, to vidū arī airBaltic.

Šlesers atlaižu līguma parakstīšanu ar Ryanair skaidrojis ar nepieciešamību veicināt gan šīs īru lidsabiedrības ienākšanu Latvijā, gan tūristu skaita palielināšu.

Tieši apelējot ar Ryanair līgumu, kas paredz būtiskas atlaides, airBaltic argumentējusi to, kāpēc nemaksā lidostai Rīga tik lielu nodevu, kādu to paredz MK noteikumi. Tāpēc izveidojies vairāku miljonu latu lielais airBaltic parāds lidostai.

Novērtē šo rakstu:

0
0