Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Savas pēdējās nedēļas Valsts prezidenta amatā Valdis Zatlers izmanto arī aktivitātēm, kuras var tikt uzskatītas par viņa personiskās popularitātes celšanu un atbalsta veidošanu jaunas politiskās partijas tapšanai. Tas rada jautājumu par administratīvo resursu izmantošanu politiskā kapitāla krāšanai, kas tiks izmantots jau pēc prezidenta amata atstāšanas. Politologs Valts Kalniņš Pietiek atzīst, ka šis ir viens no administratīvo resursu izmantošanas piemēriem, tomēr, kā nereti šādos gadījumos, runa esot par rīcības ētisko, ne juridisko izvērtējumu.

Ārpus prezidenta oficiālās dienaskārtības Zatlers būtisku daļu sava darba laika velta, lai uz neafišētām sarunām Rīgas pilī aicinātu sabiedrībā pazīstamus cilvēkus, ar kuriem pēc neoficiālas informācijas tiek apspriesta iespēja sadarboties jaunas partijas izveidē. Turklāt Zatlers 3. jūlijā – četras dienas pirms pilnvaru beigām rīkos atvadu pasākumu Likteņdārzā, kur cer sajust „atbalstošu plecu”. Pēdējās prezidentūras nedēļās Zatlers arī uzsācis līdzšinējos četros gados nepraktizētu lietu – katru jaundzimušo sveikt ar personisku apsveikumu.

 „Kas attiecas uz publiskiem pasākumiem, svarīgi, lai to dienaskārtība un saturs būtu pienācīgi Valsts prezidentam, nevis Saeimas deputāta kandidātam. Skaidrs, ka kā ar lineālu te novilkt nevar, bet prezidentam nepieklātos rīkot pasākumus vai dienaskārtību tādu, kas būtu dēvējama kā partijiska. Skaidrs, ka īstais atskaites punkts būs tikai pēc dažām nedēļām, kad noskaidrosies, vai Zatlers veidos jaunu partiju. Jo tīri juridiski jau šobrīd nevar novilkt robežu. Bet tas nekas, ka Zatlera rīcības novērtējums iespējams tikai ar laika nobīdi – neaizmirsīsim, ka nāk taču Saeimas ārkārtas vēlēšanas, un tieši tas jau būs tas kritiskākais brīdis, kad visjutīgāk politiķu darbība tiek izvērtēta. No amata ētikas viedokļa jau būtu pareizāk kaut kā laikā un telpā nodalīt prezidenta amatu no partijas veidošanas aktivitātēm. Un, ja tas netiek nodalīts, tad tā zināmā mērā ir problēma. Es varu saprast tos reālpolitiskos apstākļus, kāpēc Zatlers rīkojas šādi un ne citādi – laika trūkums līdz ārkārtas vēlēšanām ir viens no galvenajiem, bet no pareizuma viedokļa, kā amats būtu vai nebūtu jāizmanto, nav tīri pareizi prezidenta resursus izmantotu dienaskārtībai, kas nav prezidenta pienākumu pildīšana.”

Novērtē šo rakstu:

0
0