Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja līdz 2.oktobra rītam a/s Pasažieru vilciens (PV) nenoslēgs līgumu ar spāņu uzņēmumu Construcciones y Auxiliares de Ferrocarriles S.A. (CAF), kura apakšuzņēmējs ir a/s Rīgas vagonbūves rūpnīca (RVR), visticamākais, tiks rosināta RVR maksātnespēja, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija.

Oficiāli informācija par iespējamo RVR maksātnespējas pieprasīšanu pagaidām netiek apstiprināta. Tomēr Pietiek zināms, ka RVR bankrota (maksātnespējas) pieprasījumam esot nobriedis a/s Latvijas Krājbanka administrators - SIA KPMG Baltic.

Tāpat Pietiek neoficiāli zināms, ka pret bijušo PV valdes priekšsēdētaju Nilu Freivaldu, īpaši gadījumā, ja ar CAF, balstoties uz Freivalda noslēgto dokumentu, veiks kādas darbības, kas PV un valstij radīs zaudējumus, visticamākais, tiks celta apsūdzība pēc Krimināllikuma XXIV nodaļas (Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā) pantiem par amatpersonas bezdarbību un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, prasot no viņa kā atbildīgās amatpersonas piedzīt arī zaudējumus.

Tieši ar risku, ka no Freivalda līdz ar iespējamo apsūdzību varētu tikt prasīta materiāla atbildība, tiek skaidroti iemesli, kāpēc Freivalds sācis atbrīvoties no iepriekš sev piederošajiem nekustamajiem īpašumiem, par ko Pietiek jau informējis.

RVR, kurā 67% kapitāla pieder Kiprā reģistrētai firmai Mysea Enterprises Limited, 2011.gada 31.maijā Krājbankā aizņēmusies 12 miljonus eiro, ieķīlājot visu uzņēmuma mantu. Kā nodrošinātā šī kredīta summa minēti 7,02 miljoni latu.

Krājbankas administrators kredīta līgumu jau pirms ilgāka laika esot uzteicis, kredītu prasot apmaksāt līdz 30.septembrim. Noprotams, ka RVR kredītu līdz 30.septembrim nav gatava apmaksāt, tāpēc lūgusi Krājbankas administratoru kredīta atdošanas un tā apmaksas termiņus pārskatīt, to pamatojot ar sagaidāmo līgumu ar CAF par vilcienu iepirkumu un solot, ka kredīts bankai tiks atdots.

RVR padomes loceklis un līdzīpašnieks Aivars Ločmelis emocionālā sarunā ar Pietiek, kurā vērsa uzmanību uz nacionālās rūpniecības iznicināšanu, tā arī neatbildēja uz jautājumu, vai gadījumā, ja PV nenoslēgs līgumu ar CAF, kurā RVR ir apakšuzņēmējs, uzņēmumam draud maksātnespēja.

Ločmelis gan uzsvēra, ka RVR esot vēl citas ieceres, kā attīstīt ražošanu. Kas tieši bez CAF ir potenciālie RVR partneri, Ločmelis neatklāja. Tāpat Ločmelis nebija gatavs publiskot dokumentu par to, kas tad ir RVR Kiprā reģistrētā īpašnieka patiesā labuma guvēji.

Oficiāli arī Krājbankas administrators nebija gatavs publiski atzīt, vai tiks prasīta RVR maksātnespēja, ja RVR kredītu līdz 30.septembrim neatdos. Atbildot uz Pietiek jautājumu, kāda būs KPMG Baltics rīcība, uzņēmuma sabiedrisko attiecību pārstāvis Oskars Fīrmanis norādīja: „Administrators aktīvi komunicē ar visiem klientiem, kuriem ir zināmi sarežģījumi, un RVR nav izņēmums. Domājam, ka mēs atradīsim kopīgu risinājumu arī šajā gadījumā, tai skaitā, pieļaujot iespēju šo termiņu pagarināt.”

Tiesa, Pietiek zināms, ka jau kopš vasaras vidus RVR bankas administratoram solījusi, ka uzņēmumam tiks piesaistīts jauns investors un ka tiks saņemti vēl papildu pasūtījumi, līdz ar ko RVR spēšot nodrošināt kredīta apmaksu. Tomēr pagaidām šie solījumi neesot vainagojušies ar panākumiem.

Līgums ar CAF, kuram noteikts pusgadu ilgs spēkā stāšanās termiņš, tika parakstīts 2.aprīlī. Valstij pastarpināti piederošās PV vārdā to slēdza toreizējais PV valdes priekšsēdis Freivalds. Neilgi pēc līguma parakstīšanas atklājās, ka Freivalds, parakstot līgumu, piekāpies vairākām CAF prasībām, kas neatbilda valdības apstiprinātajai pozīcijai. Freivalds amatu PV pavasarī zaudēja.

Freivalda ar CAF 2.aprīlī parakstītais priekšlīgums ir konfidenciāls un līdz šim pilnībā nav publiskots.

Līgums ar CAF nav vienīgais miljonus vērtais dokuments, uz kura ir Freivalda paraksts. Tieši viņš bija amatpersona (Satiksmes ministrijas valsts sekretārs) laikā, kad 2009.gada 4.martā tika noslēgts pretrunīgi vērtētais līgums ar bijušo airBaltic līdzīpašnieku, SIA Baltijas aviācijas sistēmas (BAS). Par BAS „izkārtni” kalpoja bijušais lidsabiedrības vadītājs Bertolts Fliks. Arī BAS ir viens no Krājbankas parādniekiem.

Pietiek jau rakstījis, ka neoficiāli RVR Kiprā reģistrētā īpašnieka patiesā labuma tiesības tiek saistītas gan ar Latvijas Krājbankas pastarpinātā īpašnieka, krievu miljardiera Vladimira Antonova, gan Ventspils mēra Aivara Lemberga iespējamo interešu pārstāvību, tomēr oficiālu apliecinājumu tam Pietiek nav izdevies iegūt. RVR līdzīpašnieks Ločmelis ziņas, ka aiz Kipras kompānijas slēpjas Antonovs vai Lembergs, kategoriski noliedza. Viņa teiktais liecina, ka aiz Kipras ofšora slēpjoties publiski zināmie uzņēmuma līdzīpašnieki – viņš un brāļi Ēriks un Valērijs Igauņi.

Pēc oficiālajiem datiem, bez Kipras ofšora 24,75% RVR akciju īpašnieks ir Igauņiem un Ločmelim piederošā SIA Holdinga kompānija FELIX, bet atlikušie 8,25% akciju ir Lazaram Raizbergam un Aleksandram Fomkinam piederošās SIA Vairogs K īpašumā.

Jauno vilcienu iepirkums paredz līdz 2015.gadam iegādāties 34 jaunus elektrovilcienus un septiņus dīzeļvilcienus, pasūtījumu kopējā summa lēsta 610,76 miljonu eiro (429,24 miljonu latu) apmērā. Vilcienu iepirkumam paredzēts ES Kohēzijas fonda līdzfinansējums 100 miljonu latu apmērā.

Novērtē šo rakstu:

0
0