Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms dažām nedēļām kādā uzbeku nacionālās virtuves restorānā Bruņinieku ielā, liekot lietā ieroci, notikusi izskaidrošanās starp čečenu kopienas līderi, uzņēmēju Bislanu Abdulmuslimovu un apsardzes firmas TM security īpašnieku Mārtiņu Tenbergu, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Vīru sarunai bijis arī politiski ekonomisks konteksts. Abdulmuslimovu un Tenbergu raksturo politiskas ambīcijas un tas, ka viņu rīcībā ir privātas spēka struktūras.

Abdulmuslimovs visbiežāk ticis saistīts ar atbalstu Visu Latvijai!, bet pēdējā laikā izgaismojušies viņa kontakti ar Vienotības politiķiem. Savukārt Tenbergs šovasar tika uzskatīts par Zatlera Reformu partijas (ZRP) pelēko kardinālu līdz brīdim, kad ne bez viņa ietekmes no tās atšķēlās Klāva Olšteina "sešinieks".

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, Abdulmuslimovs uzaicinājis Tenbergu uz atklātu vīru sarunu, lai noskaidrotu, cik patiesas ir Rīgā jau mēnešiem klīstošās runas, ka TM security šefs ar "slikto čečenu" kārti piesedz savu apetīti uz ietekmi politikā un valsts iekšlietu struktūrās. Sarunas karstumā, kas notika vienā no Rīgas centra restorāniem, emocionālais Abdulmuslimovs izvilcis ieroci un pielicis pie Tenberga galvas, Pietiek atstāstījuši aculiecinieki. Abu attiecības pēc notikušā tiek raksturotas kā "nekādas" - Tenbergs neesot pretinieks, kura dēļ Abdulmuslimovs uzsākšot ilgstošu konfliktu.

Tieši "čečenu kārti" savu politisko ambīciju pamatošanai kontaktos ar tolaik vēl topošo ZRP lielā mērā izmantojis Tenbergs. It kā konkurēšanu ar "čečenu grupējumu" TM security šefs arī izmantojis, lai panāktu savā ietekmē esošu politiķu lobiju biznesa interesēm. Vienlaikus ar privātām drošības struktūrām saistītās aprindās, kur vērojama dažādu grupējumu pretstāve, Tenbergs labprāt atsaucies uz labajām personiskajām attiecībām ar Abdulmuslimovu.

Publiskus komentārus par šīm partijas tapšanas pirmo mēnešu kļūdām ZRP kodola politiķi sniegt nevēlas, bet neoficiāli atzīst - Tenbergs sevi pozicionējis kā drošībnieku ar plašiem sakariem, kurš vienīgais spēj spēlēt līdzsvarojošu lomu, nepieļaujot "čečenu grupējuma" ietekmes izplešanos Latvijā. Daļēji ar "slikto čečenu" kārti Tenbergs arī attaisnojis centienus ietekmēt ZRP iekšlietu ministra kandidāta izvēli, kas neesot izdevies.

Ar Latvijas politisko eliti tiecies draudzēties arī Bislans Abdulmuslimovs. Visbiežāk izskanējušas spekulācijas par Abdulmuslimova atbalstu Visu Latvijai! politiķiem. Pirms 10. Saeimas vēlēšanām toreizējā iekšlietu ministre Linda Mūrniece (Vienotība) pat publiski pauda šādas aizdomas. Gan čečenu kopienas līderis, gan Visu Latvijai! politiķi sponsorēšanu ir nolieguši.

Neilgi pirms gadu mijas kopā ar Abdulmuslimovu Londonā tikties ar Latvijas Krājbankas bijušo īpašnieku Vladimiru Antonovu bija devies redzams Vienotības politiķis Gatis Kokins. Zināms arī, ka Abdulmuslimovam jau sen ir draudzīgas attiecības ar Saeimas spīkeri, Vienotības līderi Solvitu Āboltiņu no laika, kad viņa kā Ārlietu ministrijas darbiniece bija iesaistīta ķīlnieku krīzes risināšanā Kaukāzā.

Abdulmuslimovs savas biznesa intereses pēdējos gados nostiprinājis Latvijas pārtikas uzņēmumos. Viņš kontrolē Rēzeknes un Daugavpils gaļas kombinātus.

Abdulmuslimova spēka struktūru RGK security vada kādreizējais iekšlietu ministrs Ēriks Jēkabsons, kurš saskaņā ar Lursoft datiem arī ir vienīgais šīs firmas īpašnieks un valdes loceklis. Tā reģistrēta tajā pašā juridiskajā adresē, kur Abdulmuslimovam piederošais SIA AB holding.

Valda Zatlera rīkojums Nr.2 un 10. Saeimas atlaišana no politiskās skatuves nostūma Andri Šķēli un Aināru Šleseru un šķietami samazināja Aivara Lemberga ietekmi. Tomēr pārmaiņas nāca ar citiem izaicinājumiem - tiek runāts par jaunu oligarhu pieteikšanos, kuri tiecas pēc politiskās ietekmes un īpaši neizvēlas paņēmienus tās iegūšanai.

Novērtē šo rakstu:

0
0