Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vēl krāsa uz velosipēdistu ceļa Čaka ielā nebija izžuvusi, kad Paulam Timrotam, Frederikam Ozolam un daudziem citiem "ekspertiem" bija laiks paust sašutumu par šo veloceliņu. Man personīgi sašutums par šo jautājumu šķiet diezgan dīvains un ne pilnībā pamatots. Divu iemeslu dēļ.

Pirmkārt, neaizmirsīsim, ka Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, par kuru daudzi no mums šovasar nobalsoja, vēlēšanu kampaņas laikā ļoti skaidri norādīja, ka velosipēdu infrastruktūras attīstība ir viena no viņa politiskās programmas prioritātēm.

Kad Mārtiņš Staķis savos reklāmas videoklipos parādīja Lietuvas veloceliņus un apsolīja rīdziniekiem tādu pašu laimi, daudzi no mums viņam sniedza ovācijas. Tagad, kad Mārtiņš Staķis sāka pildīt šos solījumus, mēs viņu nolādējam kopā viņa veloceliņiem.

Izrādās, ka vai nu mēs neuzmanīgi izlasījām Staķa kunga programmu, vai nu balsojām tikai par to, lai Mārtiņš Staķis vienkārši kaitētu iepriekšējam mēram?

Daudzi teiks, ka vēlēšanās nebalsoja par Staķa kungu, un šo apgalvojumu patiešām apstiprina vēlēšanu rezultāti. Tikai Mārtiņš Staķis nebija vienīgāis Rīgas mēra kandidāta, kurš solīja attīstīt  velosipēdu infrastruktūru.

Gandrīz visu to partiju programmās, kuras startēja šovasar Rīgas domes vēlēšanās, bija punkts par velosipēdu infrastruktūru attīstību. Šeit ir atsauces uz velosipēdu infrastruktūru to partiju programmās, kuras vēlēšanās ieguva ievērojamu skaitu balsu:

JAUNĀ KONSERVATĪVĀ PARTIJA: Tiks salaboti 100 km ietvju un izveidoti 50 km jaunu veloceļu.

SASKAŅA: Līdz 2021. gada būvdarbu sezonas sākumam tiks izstrādāts jauns plāns, kas noteiks, kā Rīgā tiks organizēta satiksme, lai gājēji, velosipēdisti, sabiedriskais transports, autobraucēji un visi citi, kas pārvietojas pa Rīgu, justos droši un komfortabli.

JAUNĀ VIENOTĪBA: Savienosim visas apkaimes ar veloinfrastruktūru. Satiksmes mezglos izveidosim dažādu pārvietošanās līdzekļu savienojamības punktus.

NA bla bla bla: Rīgas pašvaldības budžetā izveidosim ikgadēju programmu veloceļu, velojoslu un velostāvvietu projektēšanai un izbūvei.

ZAĻO UN ZEMNIEKU SAVIENĪBA: Velojoslām jākļūst par ceļu projektēšanas sastāvdaļu. Ieviesīsim pārdomātu "Atstāj auto un brauc" tīklu.

GODS KALPOT RĪGAI: Piecos gados, sadarbojoties ar iedzīvotājiem, savedīsim tos kārtībā, mikrorajonos paredzot vairāk bērnu un sporta laukumu, autostāvvietu, velonovietņu, elektrouzlādes staciju. Velojosla Brīvības ielas garumā, velonovietnes pie ikvienas skolas un bērnudārza.

Citiem vārdiem sakot, pilnīgi jebkura partija sāktu attīstīt veloinfrastruktūru, nonākot pie varas, ieskaitot partijas, par kurām, iespējams, balsoja mūsu auto "eksperti".

Otrkārt, auto "eksperti", kuri ir sašutuši par veloceliņu Čaka ielā, acīmredzot ir aizmirsuši, ka automašīnu skaita samazināšanās tendence lielo pilsētu centros ir skārusi visu Eiropu un daudzas citas civilizētas valstis. Latvijā nenotiek velopatvaļa, kas būtu unikāla tikai mūsu valstij. Visās Eiropas galvaspilsētās autovadītāji arvien vairāk tiek “represēti”, kamēr velosipēdistiem tiek dots arvien vairāk privilēģiju uz ceļa.

Interesanti, ka daudzi no Čaka ielas veloceliņa sašutušajiem “ekspertiem”, piemēram, Pauls Timrots, personīgi ir redzējuši, kā tieši citu valstu pilsētu centri pilnībā “pieder” velosipēdistiem. Par to liecina viņu pašu ceļojumu stāsti. Neskatoties uz to, šie "eksperti" izliekas, ka viņiem ir nopietnas problēmas ar īsu atmiņu, un no TV ekrāniem visai valstij stāsta,  ka velosipēdu infrastruktūras attīstība Rīgā ir it kā stulbu Rīgas ierēdņu traka kaprīze.

Tiem, kas aizmirsuši, kā lielo Eiropas pilsētu mēri "apspiež" autovadītājus uz ceļiem, es vēlos atgādināt par tik brīnišķīgu pilsētu kā Londona. Šeit labs veloceliņu risinājuma piemērs, apšaubāms no pirmā acu uzmetiena, ir velosipēdistu gaidīšanas vieta krustojumos (skat. attēlu).

Gandrīz katrā Londonas centra krustojumā starp stop līniju un gājēju pāreju ir vēl viena josla - velosipēdistu gaidīšanas vieta (advanced stop lines). Lai velosipēdisti līdz ar zaļo gaismu nesāktu braukt no sāniem, viņiem ir atļauts doties pašā krustojuma sākumā un gaidīt zaļo gaismu ceļa vidū. Šis risinājums dod velosipēdistiem priekšrocības salīdzinājumā ar automašīnām, sākot kustību no luksofora.

Sastrēgumstundu laikā šī velozona var pulcēt desmitiem velosipēdistu. Un, iedegoties zaļajai gaismai, velosipēdistu masa sāk kustēties ļoti lēni un ļoti nevienmērīgi.

Dažreiz gadās, ka jūsu automašīna ir pirmā krustojumā un, iedegoties zaļajai gaismai, jūs vienkārši stāvat un gaidāt, kamēr visi jūsu priekšā gaidīšanas zonā stāvošie velosipēdisti sāks braukt. Tiklīdz viņi visi aiziet, iedegas sarkanā gaisma, un jūs, stāvot pirmais krustojumā, neesat nobraucis ne centimetru uz priekšu. Ja Timrota kungu šausmināja nožēlojamie 8 automobiļi, kuriem pēc viņa aprēķiniem Čaka ielā tagad izdodas tikt garām vienai zaļai gaismai, ko viņš teiktu par nulli automašīnu Londonā? Droši vien noģībtu vismaz.

Esmu gatavs piekrist auto "ekspertiem", kad viņi kritizē tos deģenerātus valsts iestādēs, kuri projektē atklāti viduvējus transporta mezglus. Bet šajā gadījumā sarunu vajag virzīt no velosipēdu celiņiem uz konkrētām atbildīgām personām, nevis jāiesaistās demagoģijā ar hronometru rokā.

Novērtē šo rakstu:

32
97