Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pastāv aizdomas, ka vairāk nekā miljons no kopumā 29 miljoniem ASV dolāru, kurus jau vairākus gadus no Lihtenšteinas kompānijas Miselva nesekmīgi cenšas atgūt AS Latvijas Naftas tranzīts (LNT), tikuši izmantoti kā „advokātu honorāru fonds” juridisko pakalpojumu apmaksai, lai gan LNT pašreizējā vadība to nav sankcionējusi. 

Miljona ASV dolāru saņēmējs nav zināms, bet, kā rāda Pietiek rīcībā esošie dokumenti, mazākas summas tikušas pārskaitītas zvērinātu advokātu birojam BDO Zelmenis&Liberte, kas specializējas nodokļu konsultācijās. Advokāts Jānis Zelmenis (attēlā) Pietiek nenoliedza faktu, ka viņa birojs saņēmis kādus maksājumus no Miselva, bet atteicās sīkāk komentēt attiecības ar klientu. Tā dēvētajā Lemberga krimināllietā parādās norādes, ka atsevišķās Miselvas pārvaldītajās struktūrās patiesais labuma guvējs ir Ventspils mērs un tās veidotas kā nodokļu optimizēšanas līdzeklis.

Konflikta saknes meklējamas 2006. gadā kad Ventspils tranzītbiznesa ķēdē svarīgā kompānija LNT, kura tobrīd slīdēja laukā no Ventspils mēra Aivara Lemberga ietekmes, pārdeva 6,88% tai piederoši AS Ventspils nafta (VN) publiskās emisijas akcijas. Darījums, kuru Lemberga oponenti nodēvēja par fiktīvu un vairāk nekā 100 miljonus latu zaudējumus nesušu, īstenoja Lihtenšteinā reģistrētā brokeru kompānija Miselva. Darījuma rezultātā kontrolei pār VN izšķirošās akcijas tika pārdotas tikai par 25 miljoniem ASV dolāru. Tomēr pat šo summu LNT tā arī nav saņēmusi, un tā palikusi Miselva kontā Lihtenšteinas Valartis Bank.

Šo naudu vairākus gadus nesekmīgi cenšas atgūt LNT pašreizējā vadība, apgalvo kompānijas padomes priekšsēdētājs Rūdolfs Meroni, noraidot apsūdzības, ka vēlējies LNT piekritīgo 29 miljonu ASV dolāru pārskaitīšanu uz savu privāto kontu. Šādu apgalvojumu gadu mijā izplatīja pretējā nometne tā dēvētajos Ventspils tranzītbiznesa karos, un izskan viedoklis, ka tas noticis, lai novērstu uzmanību no neveiksmīgā mēģinājuma iegūt kontroli pār citu uzņēmumu – AS Ventbunkers, kas izdevās tikai uz pāris dienām, atceļot Meroni no uzņēmuma padomes priekšsēdētāja amata.

Jebkādu informāciju no Miselva par konta stāvokli LNT pirmo reizi esot saņēmis tikai 2011. gada decembrī. Tad arī atklājies, ka no konta notikusi aptuveni 200 000 ASV dolāru piesavināšanās un šī nauda tālāk pārskaitīta advokātu birojam BDO Zelmenis&Liberte, apgalvo LNT vadība. Bez tam vēl 1 miljons ASV dolāru no konta pārskaitīti nezināmā virzienā kā „samaksa par juridiskiem pakalpojumiem”. Izskan aizdomas: tas izdarīts pēdējā brīdī, kad LNT pašreizējā vadība bijusi tuvu naudas atgūšanai.

Kā rāda Pietiek rīcībā esošie dokumenti, zvērinātu advokātu birojam BDO Zelmenis&Liberte no Miselva naudas pārskaitījumi veikti vismaz trīs reizes. 2008. gada 17. novembrī parskaitīti 16 900 ASV dolāru, 2010. gada 12. jūlijā pārskaitīti 19 073 ASV dolāri un 2011. gada 12. maijā – 8 663 ASV dolāri.

Pašreizējie LNT akcionāru vairākuma pārstāvji uzskata, ka ir „pamatotas aizdomas” - šī nauda izmantota, lai segtu tiesas izdevumus vairākās maznozīmīgās tiesvedībās, kuras 2010. un 2011. gadā pret LNT uzsācis Global Oil Services ar Miselva menedžeri Endrjū Beikeru vadībā. „LNT nekad nav devusi piekrišanu šādam pārskaitījumam, un LNT nekad (kopš 2007. gada) nav izmantojusi Jānim Zelmenim piederošās juridiskās firmas pakalpojumus,” uzsver Meroni.

Kā rāda Pietiek rīcībā esošie dokumenti, 2011. gada sākumā no Valartis Bank konta veikts pārskaitījums 1 miljona ASV dolāru apmērā it kā „atlīdzībai par juridiskiem pakalpojumiem” (for legal fees). Pašlaik neesot skaidrības, par kādiem juridiskajiem pakalpojumiem ticis pārskaitīts šis miljons, un to, vai notikusi piesavināšanās, paradīšot kriminālizmeklēšana.  

Jānis Zelmenis pirms sava advokātu biroja nodibināšanas bija vadošs darbinieks auditorfirmā Deloitte&Touche (D&T), kur, kā tiek uzskatīts, ilgstoši atbildējis par darījumiem, kas bija saistīti ar Ventspils mēra Aivara Lemberga interesēm. 2007. gada vasarā D&T, izrādot interesi sadarboties, Ģenerālprokuratūrai nodeva apjomīgu informāciju, kas saistīta ar Lemberga darījumiem, tostarp datoru cietos diskus. Drīz pēc tam tika nopludināta informācija, kas visticamāk balstījās šajos pierādījumos, ka Zelmenis izstrādājis 7% VN akciju pārdošanas shēmu tā, lai šīs akcijas nevis tiktu pārdotas brīvā tirgū, bet nonāktu to pašu ar LNT saistīto personu kontrolē. Tobrīd izskanēja aizdomas, ka darījuma izpildītāji no tā varētu būt nopelnījuši ap 1 miljonu ASV dolāru, kā bijis secināms no prokuratūras iegūtajiem dokumentiem.

Vēl pirms tam, 2007. gada pavasarī, kad tika apcietināts Lembergs, Miselva advokāti sagatavoja ziņojumu, kā to prasa Lihtenšteinas likumdošana gadījumos, kad ir aizdomas par naudas atmazgāšanu. Ziņojumā, uz kuru Latvijas prokurori atsaukušies arī Lemberga prāvā, norādīts, ka Miselva pārvalda dažādas sabiedrības struktūras, kurās patiesais labuma guvējs ir Aivars Lembergs. Savā ziņojumā Miselva advokāti norādīja, ka, pēc klientu sniegtās informācijas, shēmu izstrādāšanā bijusi iesaistīta Deloitte&Touche un tās paredzētas kā līdzeklis nodokļu optimizēšanai patiesā labuma guvējiem.

Dokuments pdf formātā

Dokuments PDF formātā

Novērtē šo rakstu:

0
1