Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai zinājāt, ka Latvijā vidējā izglītība nav obligāta? No 1991.gada 19.jūnija obligātais mācību laiks bija līdz 15 gadu vecuma sasniegšanai vai pamatskolas beigšanai (likumu parakstījuši A.Gorbunovs un I.Daudišs), bet no 1999.gada 1.jūnija obligāta ir no piecu gadu vecuma bērnu sagatavošana pamatizglītības ieguvei un pamatizglītības iegūšana vai pamatizglītības iegūšanas turpināšana līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (likumu parakstījis G.Ulmanis). Tas, protams, ir solis uz priekšu no ienīstā sociālisma, kur vidējā izglītība bija obligāta un tika ierobežota jaunā cilvēka brīvība izvēlēties nemācīties.

Tad arī kļūst saprotams no 1991.gada uzsāktais virziens uz skolu likvidēšanu. Pie kam tiek likvidētas ne tikai okupācijas režīma celtās skolas, bet arī tās skolas, kurss bija pastāvējušas vairāk nekā 100 gadus.

Skolu likvidēšana ir nosaukta skaistā vārdā - reformas. Katra nākamā reforma aiz sevis atstāj arvien vairāk tukšu ciemu un pat pilsētu, un vidējās izglītības apguves rādītāji Latvijā ir zem OECD vidējā līmeņa. Pēc visām šīm reformām gandrīz vai jāpriecājas, ka vidējā izglītība vēl nav par maksu.  

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD dati liecina, ka Latvijā 10% sieviešu un gandrīz 20% vīriešu 25-34 gadu vecumā nav ieguvuši vidējo izglītību. Valdība gan mums apgalvos, ka tā bija šo jauniešu brīva izvēle - neiegūt vidējo izglītību.

Mums pat tiek skaidroti iemesli, kādēļ jaunieši nevar iegūt vidējo izglītību – daļai to liedz veselības stāvoklis, komunikācijas problēmas vai mācīšanās traucējumi, kā rezultātā parastās skolas viņiem neesot piemērotas, bet citas netiek piedāvātas, jo valstij šādi “defektīvi” bērni acīmredzot nav vajadzīgi.

Protams, ir arī tādi, kuri ģimenes materiālo apstākļu dēļ nevar apmeklēt skolu, uz kuru jāmēro ļoti liels attālums, jo dzīvesvietai tuvākās skolas valdības veikto reformu rezultātā ir likvidētas. Tiešām, kāpēc valstij būtu jātērē nodokļu maksātāju nauda, lai uzturētu nelielas  lauku un pilsētas skolas ar nelielām klasēm, kur  Anniņai un Pēterītim divreiz skaidrotu kas ir decimāldaļskaitļi un šie bērni iegūtu izglītību, ja var tās skolas likvidēt un saspiest visus bērnus lielajās pilsētu skolās un atsijāt visus skolēnus, kam sagādā grūtības apgūt mācību vielu lielajās klasēs pašmācības ceļā?

Faktiski no 1991.gada valdību pieņemto lēmumu rezultātā 10% sieviešu un gandrīz 20% vīriešu 25-34 gadu vecumā nav ieguvuši vidējo izglītību. Tie ir mūsu bērni, kuri ir palikuši bez izglītības un izaugsmes iespējām nākotnē tikai tāpēc, ka pēdējos 28 gadus pie varas Latvijā bija cilvēki, kuriem nerūpēja mūsu bērnu nākotne, tikai savu maku biezums.

Mēs to visu pieņemam, jo mēs esam stipra tauta, mēs ne to vien varam paciest, jo tā ir mūsu izcīnīta brīvība, mēs sakožam zobus, sapakojam čemodānus un ar paceltu galvu dodamies robežām pāri.

Novērtē šo rakstu:

121
6