Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc vairākām dienām esam saņēmuši Zemkopības ministrijas komentāru Pietiek 5. oktobrī publicētajam, plašu lasītāju ievērību guvušajam Zigurda Strīķa rakstam “Vai jaunā kārtība iznīcinās Latvijas viensētas kā ģimenes dzīvesvietu?” - tik izteiksmīgu, ka publicējam to pilnā apmērā, bez saīsinājumiem un labojumiem:

"Lauksaimniecības galvenais uzdevums ir nodrošināt sabiedrību ar pārtiku. Tādēļ ikvienas lauksaimniecības platības primārais uzdevums ir lauksaimnieciskās produkcijas ražošana, izmantojot ilgtspējīgas ražošanas metodes.

Lauksaimnieciskajai ražošanai kļūstot modernākai, samazinās lauksaimniecībā nodarbināto skaits. Šis process ietekmē apdzīvotību lauku teritorijā, tāpēc lauksaimniecības nozarei ir svarīga loma arī apdzīvotības saglabāšanā laukos. Tieši mazās un ģimenes saimniecības spēj salīdzinoši ātri pielāgoties izmaiņām tirgū, dažādot savu saimniecisko darbību, nodrošināt savu ģimeni un saimniekot, izmantojot metodes, kas ir saudzējošas videi.

Tādēļ, lai nodrošinātu pārtikas ražošanu, uzlabotu lauksaimniecības un mežsaimniecības konkurētspēju, kā arī saglabātu lauku teritorijas apdzīvotību, tiek sniegts atbalsts lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem gan ES, gan Latvijas valsts līmenī.

Lauksaimnieku un mežsaimnieku atbalsta avoti un veidi ir vairāki. Ir gan tiešie atbalsta maksājumi, gan atbalsts atklātu konkursu veidā kā līdzfinansējums no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), ko Latvijā īsteno, realizējot Lauku attīstības programmu 2014.-2020. gadam (LAP). LAP paredz atbalstu arī lauku teritoriju attīstībai un vēl dažāda veida atbalstu, tajā skaitā atbalstu ražotāju grupām (ražotāju kooperācijai) un atbalstu par sakoptiem zālājiem.

LAP 2014.-2020. gadam ir sagatavota, to apspriežot ar Latvijas lauksaimnieku nevalstiskajām organizācijām, kurās darbojas gan lielie, gan vidējie, gan mazie zemnieki, jaunie zemnieki, bioloģiskie lauksaimnieki u.c.

Jaunā LAP 2014.-2020. gadam dod iespēju sākt vairāku Latvijas lauksaimniekiem un lauku iedzīvotājiem nozīmīgu atbalsta pasākumu īstenošanu gan šajā, gan turpmākajos gados Latvijai LAP 2014.-2020. gadam ir pieejams 1,531 miljarda eiro liels finansējums, kas ir par 11 procentiem vairāk nekā iepriekšējā plānošanas periodā.

Galvenie LAP mērķi ir ieguldījumi un investīcijas, kas tiks virzītas tā, lai palielinātu ekonomiski aktīvo un uz tirgu orientēto saimniecību skaitu, atbalstu novirzot lauku saimniecību konkurētspējas palielināšanai, kā arī veicinot kooperācijas attīstību lauksaimniecībā un mežsaimniecībā.

Jaunajā LAP liels uzsvars ir likts uz pasākumiem, kas saistīti ar ekonomiskās izaugsmes, vides un klimata mērķiem, piemēram, investīcijām, atbalstam bioloģiskai lauksaimniecībai, agrovides pasākumiem, zināšanu veicināšanai un teritorijām ar dabas ierobežojumiem.

Salīdzinot ar iepriekšējo plānošanas periodu, LAP 2014.-2020. gadam ir divkāršots finansējums LEADER jeb sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju sagatavošanai un īstenošanai. Ikviena kooperācija sabiedrībā – tajā skaitā arī lauku iedzīvotāju un mazo meža īpašnieku – ir process, kas ir atkarīgs no pašu šo sabiedrības grupu iniciatīvas. Jebkuras sadarbības vai kopdarbības formas izvēle un atbilstošās organizācijas izveide ir pašas šīs sabiedrības daļas rokās.

Neviena valstiska iestāde, tajā skaitā Zemkopības ministrija, kooperāciju “no augšas” neveido, tā ir pašu iedzīvotāju rīcība. Tajā pašā laikā ZM ir nodrošinājusi virkni pasākumu lauksaimnieku un meža īpašnieku kooperācijas veicināšanai. Piemēram, š.g., septembra sākumā valdība apstiprināja meža un saistīto nozaru attīstības pamatnostādnes 2015.–2020. gadam, kuru mērķis ir atzīto meža īpašnieku kooperatīvu apsaimniekoto platību pieaugums līdz 200 000 hektāriem no pašreizējiem meža kooperatīvu apsaimniekotajiem 5000 hektāriem.

Ikvienam Latvijas iedzīvotājam var būt īpašums laukos. Bet pilnīgi visām darbībām, ko īpašnieks savā lauksaimniecības zemē vai mežā dara, nav paredzēts ES un valsts atbalsts. Ikviens atbalsts ir mērķēts kādai konkrētai darbībai, un Zemkopības ministrija rūpju lokā primārais ir produkcijas ražotājs.

Bet Zemkopības ministrijai, tāpat kā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, ir atbalsta programmas (Natura 2000, LIFE) lauku vides saglabāšanai, un arī Ekonomikas ministrijai ir atbalsta programmas mazajiem un vidējiem komersantiem."

Novērtē šo rakstu:

0
0