Menu
Pilnā versija
Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Aleksis Zoldners · 04.05.2017. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie kopumā bija aktīvāki nekā latvieši (atšķirībā no Saeimas vēlēšanām parasti), un (2) apmēram 15% latviešu nobalsoja par Ušakovu, padarot "Saskaņas"/GKR apvienību par trešo populārāko latviešu izvēli pēc VL-TB/LNNK un "Vienotības". "Saskaņa" 2013. gadā būtu pārvarējusi 5% barjeru un tikusi RD pat tikai ar latviešu balsīm.

Lūk, un Ušakova uzvara tiešām bija episka - viņš ieguva 38 vietas RD, kamēr "Vienotība" un VL-TB/LNNK kopā - tikai 22. Tātad, lai iegūtu vairākumu arī nākamajā RD sasaukumā, Ušakovam ir jānotur vismaz viena no šīm frontēm - (1) vai nu krievvalodīgo aktivitātei atkal jābūt augstākai nekā latviešu; (2) vai nu atkal 10-15% latviešu nobalso par Ušakovu.

Ja "Saskaņa" izpilda tikai vienu no šiem diviem uzdevumiem, Ušakovs atkal ir mērs. Saskaņieši, protams, var vēlreiz uzvarēt tikpat graujoši kā iepriekšējās vēlēšanās, ja realizējas abi šie priekšnosacījumi.

Savukārt t.s. latviskajām partijām der tikai uzvara abās divās frontēs - gan jāpanāk lielāka latviešu mobilitāte, gan arī jāpanāk, lai latvieši ievērojami mazāk nobalsotu par "Saskaņu" nekā 2013. gadā.

Protams, visam vēl klāt nāk trešais nosacījums, kas ir vairāk atkarīgs no nejaušības - jānotiek tā, lai zem 5% barjeras paliek ļoti maz balsu (kas arī, ļoti iespējams, tā nebūs).

Lūk, citiem vārdiem, Ušakovs, tēlaini izsakoties, ir kā saimnieks aplenkumā esošai pilij, ko apjož trīs mūri:

1. Vispirms jānotur pirmais mūris - lielāka krievvalodīgo mobilitāte vēlēšanās;

2. Nesanāca? Tas nekas, jo ir otrais mūris - jānotur ievērojamas latviešu daļas atbalsts;

3. Nesanāca arī tas? Nekas - jāpaļaujas, ka daudzu latviešu balsis paliks aiz barjeras.

4. Ja nesanāk arī tas, tad pils ir ieņemta un Ušakovs vairs nav mērs.

Neesmu speciālists, bet militārie vēsturnieki varētu piekrist, ka ieņemt ar trim mūriem apjoztu cietoksni ir samērā grūts uzdevums. Pirms artilērijas izgudrošanas, protams.

Un galu galā - ja vienkāršoti pieņem, ka varbūtība sagraut katru no šiem trim mūriem ir 50%:50%, tad varbūtība sagraut visus trīs šos mūrus (un līdz ar to mainīt RD varu) ir tieši 12,5%.

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

0
0