Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ar katru gadu tādas organizācijas kā AKKA/LAA un LaIPA paplašina savas darbības sfēras. Nu jau tās ne tikai iekasē naudu no radiostacijām, TV kanāliem un citiem medijiem par dažādu darbu atskaņošanu, bet ķeras klāt katram frizierim, manikīrei, taksistam, sīkbodniekam utt., kas savā darbavietā ieslēdzis fona mūziku. Jāmaksā neatkarīgi no tā, vai darbavietā skan radio, TV vai mūzika no CD. Vai ir iespēja izvairīties no šīs alkatības? Jā! Simtprocentīgi!

Lai arī AKKA-veidīgās organizācijas neiebilst, kad tiek nodēvētas par „autortiesību aizstāvēm”, patiesībā šīs organizācijas ir biznesa kantori, kas savu biedru uzdevumā ievāc naudu no darbu izmantotājiem. Par „administrēšanu” saņemot savus procentus, organizācija saviem biedriem tālāk izmaksā publiski neizziņotas un nevienam īsti nezināmas summiņas. (Cerams, ka vismaz nodokļus valstij nomaksā…)

No tā izriet, ka nemaksāt AKKA/LAA, LaIPA vai citiem līdzīgiem kantoriem ir vienkārši: klausies savā darbavietā tādu fona mūziku, kuras autori un izpildītāji nav šo organizāciju biedri un līdz ar to nav pilnvarojuši trešās personas piedzīt jebkādu naudu no klausītājiem vai uzņēmumiem! 

Ja rodas jautājums - „vai tā vispār var būt?”, jāpiezīmē, ka lielākā mūzikas daļa rodas kā radošā un mākslinieciskā izpausme, nevis komerciāls produkts. (Un tas nav tikai alternatīvais un smagais roks.) Par šīs mūzikas klausīšanos publiskās vai darba vietās nav jāmaksā nekāda maksa - autoriem pietiks ar to, ka tiks iegādāts CD, plate vai digitālais fails. Patiesībā tieši šī nekomerciālā Latvijas mūzika ir labāk pazīstama citur pasaulē nekā mūsu komercpops, ko apliecina arī dažādos ārzemju leiblos pēdējo gadu laikā izdotie Latvijas smagās mūzikas ieraksti.

Nenoraidot versiju, ka daudziem māksliniekiem ir izdevīgi izmantot publiskā izpildījuma maksas iekasēšanas starpnieku pakalpojumus, jāatceras, ka tā nav vienīgā iespēja. Piemēram, šādus pasaulē novērtētos latviešu mūziķu albumus var klausīties un atskaņot par prieku citiem jebkur - darbā/taksometrā/publiskos pasākumos, neradot sev un darbavietai liekas izmaksas:

DARK DOMINATION - „Reign of the Fallen One” (izdevējs - Sabbathid Records, Japāna, 2008.)

SKYFORGER - „Kurbads” (Metal Blade, ASV, 2010.); „Zobena Dziesma” (Folter Records, Vācija, 2003.)

DISEIM - „Holy Wrath” (Abyss Records, ASV, 2012.)

SUN DEVOURED EARTH - „Day After Day, Year After Year, When Will It End”, (Handmade Birds, ASV, 2011.; septiņu iepriekšējo albumu apkopojums uz četriem CD)

FRAILTY - „Melpomene”, (ARX Productions, Ukraina, 2012.)

TESA - „Tagad”, „Nekad” un „Heartbeatsfromthesky” (Old School Kids, Krievija, 2006. - 2008.)

FLAYING - „Commandments: Violated” (Epidemie Records, Čehija, 2006.)

TRENDKILL METHOD - „Affective Arousal” (Sonic Blast Media, Singapūra, 2011.)

Un tie ir tikai tie albumi, kas pēdējos gados izdoti ārzemēs! Vēl nāk klāt visi tepat Baltijā jau iznākušie un drīzumā plānotie ieraksti no tādām grupām kā HEAVEN GREY, RŪSA, MALDUGUNS, NEGLECTED FIELDS, SOLARIS, URSKUMUG, NYCTICORAX, GRONDH, 9HORIZON, HUSKVARN, APĒDĀJS un daudzām citām. Vietējam pastāvīgajam smagās un eksperimentālās mūzikas izdevējam „P3lican” (sk. http://ej.uz/p3lican) jāpieskaita EBM/industriāļi no it kā mazskaitlīgās, bet neproporcionāli ražīgās STURM kustības - KNAUZERS, STROPS, KAUNA TRAIPS, ANTARKTĪDA, BARODARHO un daudzi citi (sk. http://www.sturmmandat.com).

Tāpēc visiem tiem, kas nobažījušies par AKKA/LAA un LaIPA alkatību, rekomendēju to uztvert kā iespēju un iepazīt jaunus, līdz šim nedzirdētus Latvijas māksliniekus - un strādāt mierīgi, radoši un ražīgi, klausoties enerģijas pilnu mūziku!

http://www.youtube.com/watch?v=QRe22I3oE6A

Video: Dark Domination - „Rebellion 666” no festivāla „Kiklim Žaibu” oficiālā DVD

Novērtē šo rakstu:

0
0