Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Dārgie draugi! Jūs noteikti būsiet pamanījuši valdības ieceri atņemt radošajām personām īpašo nodokļu režīmu. Ļoti sāpīgi tas skars mūsu jauno mākslinieku paaudzi. Lūdzu visiem parakstīties un atbalstīt vēstuli Latvijas valdībai un saeimai!

Attopieties, nedzeniet šos cilvēkus uz Īriju, kur mākslinieki par autordarbu vispār nemaksā nodokļus, atstājiet iespēju maksāt samērīgus nodokļus Latvijā un nodarboties ar radošu darbu!

Ja Jūs piekrītat vēstulē paustajam un esat gatavi atbalstīt to ar savu parakstu, lūdzu pievienoties mums, atsūtot apliecinājumu uz e-pasta adresi: [email protected].

Latvijas mākslinieku atklāta vēstule par valdības ierosinātajām nodokļu izmaiņām

Pasaules un Latvijas ekonomika piedzīvo dramatisku lejupslīdi. Šādos apstākļos valsts iespēju robežās atbalsta stratēģiski svarīgās nozares, apzinoties to pastāvēšanas nozīmību nākotnē – pēckrīzes pasaulē. Kā piemēru šeit var minēt nacionālajai lidsabiedrībai airBaltic sniegto palīdzību vai arī atbalstu ekonomikas finanšu sektoram 2008. gada krīzes laikā.

Valstij balstoties uz humānisma un solidaritātes principiem, palīdzība vai vismaz apstākļu pagaidu atvieglošana tiek sniegta neaizsargātajiem iedzīvotāju slāņiem, sociālām un profesionālām grupām. Latvijas profesionālās kultūras sfēra pilnībā atbilst abiem kritērijiem: skaitliski nelielo nāciju valstiskuma pamatā ir unikāla, patstāvīga kultūra, tātad tā ir stratēģiski svarīga nozare. Tās nesēju mazā skaita dēļ šī nozare nevar būt komerciāla un sevi atpelnoša pēc definīcijas mazas auditorijas dēļ, tātad tā vienlaikus ir arī viegli ievainojama un mazaizsargāta nozare.

To apzinās valstīs ar daudz lielāku ekonomisko un kultūras kapacitāti un potenciālu, iespēju robežās stimulējot kultūras sfēras attīstību, piekopjot īpašo fiskālo politiku (piemēram, Īrijā māksliniekiem jāmaksā tikai sociālais nodoklis, savukārt ienākuma nodoklis no honorāriem netiek iekasēts).

Tāpēc tik neiedomājami ciniska un nežēlīga ir mākslas nozares profesionāļus tik smagi ietekmējošo izmaiņu veikšana tieši tagad, kad Covid-19 izraisītā krīze jau ir atstājusi graujošas un bieži vien neatgriezeniskas sekas kultūras nozarē.

Mēs nosodām un uzskatām par absolūti nepieņemamu atteikšanos no vidējo attaisnojamo izdevumu neaplikšanas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Attaisnojamos izdevumus kultūras jomā, īpaši vizuālajā mākslā, neiespējami definēt pēc rūpnieciskas ražošanas vai biznesa kritērijiem, tos ļoti bieži nav iespējams pierādīt. Mākslinieks strādā visu laiku, jo radošais process nekad neapstājās. Mēs piedalāmies neskaitāmos konkursos, kur uzvarētājs ir viens, bet pārējie dalībnieki tāpat tērē fiziskos un garīgos resursus, nesaņemot par to atlīdzību.

Kā definēt personālizstāžu rīkošanu, kuru ekonomiskais rezultāts parasti ir mīnusos un balstās uz mākslinieku pasionārismu, taču bez šādām izstādēm nebūtu iespējama pilnvērtīga nacionālā kultūras aina.

Mēs nosodām un uzskatām par absolūti nepieņemamu obligāto sociālās apdrošināšanas maksājumu veikšanu neatkarīgi no ienākumu gūšanas fakta. Pēc analoģijas varētu pieprasīt no jaunām ģimenēm maksu par bērnudārzu avansā par vēl nepiedzimušiem bērniem.

Viens no valdības pārstāvju argumentiem ir bažas, ka īpašo nodokļu režīma iespējas var izmantot nodokļu apiešanā un optimizācijā. Ļaunprātīga likumu normu neievērošana var notikt jebkurā jomā, var krāpties arī ar priekšlaicīgo pensionēšanos un invaliditātes pabalstiem, bet tādēļ mēs nepārstāsim atbalstīt cilvēkus ar īpašām vajadzībām. VID un tā Finanšu policijas uzdevums ir šos gadījumus atklāt.

Grozījumu, kas paredz mākslinieka darba pielīdzināšanu saimnieciskai darbībai, pieņemšanas gadījumā mūs sagaida:

1. atzītu, augsta profesionālā līmeņa, īpaši ar starptautisko pieredzi dažādu nozaru mākslinieku aizplūšana uz citiem tirgiem ar humānāku nodokļu režīmu;

2. jaunu mākslas objektu izzušana mūsu publiskā telpā;

3. mākslas mērķauditorijas, īpaši jauniešu strauja kultūras marginālizācija, nacionālās identitātes vājināšanas, tās aizvietošana ar starptautisko surogāta populāro kultūru;

4. mākslas degradācija, tās transformācija plaša patēriņa kičā.

Mēs piedāvājam/ pieprasām:

1. Nepieļaut nodokļu maksāšanu par neiegūtiem ieņēmumiem;

2. Neatteikties no autoratlīdzības definīcijas un modeļa, atstāt iespēju atbilstoši nozares specifikai saglabāt ar Iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamos autora darba radīšanas izdevumus, kuru normas ir noteiktas 25% un 50% apmērā, ņemot vērā darbības veidu.

3. Noteikt, ka autoratlīdzības līgumu var slēgt tikai cilvēks ar radošas personas statusu.

4. Saglabāt līdzšinējo obligāto sociālās apdrošināšanas maksājumu 5% apmērā no līguma bruto summas ar iespēju pakāpeniski to palielināt līdz 10%.

Fatāli maldās tas, kurš šādas izmaiņas vērtē kā zināmu diskomfortu vai neērtības māksliniekiem. Tā būs nozares Katastrofa ar ilgstošām un nepārvaramām sekām.

Aicinām Latvijas Republikas Saeimu nepieņemt šādā formā likumprojektu par nodokļu izmaiņām un atdot to Latvijas valdībai pilnveidošanai.

Paturam sev tiesības uz miermīlīgu protestu rīkošanu saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu.

Attēlā - padomju preses publikācija par komjaunieti-proletārieti Jāni Reiru.

Novērtē šo rakstu:

29
12