Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Partijas Vienotība dibināšanai Valkā sestdien ir vairāk simboliska nozīme, lai pirms 17. septembra dotu nepārprotamu signālu vēlētājiem, ka šis ir vienots un spēcīgs politiskais spēks. Tikai nākamajā, jau pēcvēlēšanu laikā - 19. novembrī gaidāmajā kongresā tiks vēlēts partijas priekšsēdētājs un jaunā valde. To, vai Solvitai Āboltiņai tad izdosies kļūt par Vienotības priekšsēdētāju, var ietekmēt vēlētāji, velkot plusus un mīnusus iepretim viņas vārdam Kurzemes sarakstā. Neoficiāli zināms, ka ir iekšējā pretestība, lai Artis Kampars ieņemtu ietekmīgo, par finanšu piesaisti un partijas organizāciju atbildīgā Vienotības ģenerālsekretāra amatu, kā to iecerējis Vienotības varas centrs, kas grupējas ap Āboltiņu.

Tikai pēdējā brīža sarunās tika novērsti šķēršļi Vienotības dibināšanas kongresa gludai norisei. Pilsoniskajai savienībai (PS) gan neizdevās panākt, lai dibināšanas kongresā pieņem papildu dokumentu, kas garantētu, ka politiski svarīgi lēmumi, piemēram, par koalīcijas partneru izvēli tiek pieņemti ar kvalificēto balsu vairākumu (divas trešdaļas + 1 balss) partijas valdē un domē. Panākts kompromiss, ka lēmumus pieņems valde ar vienkāršu balsu vairākumu, bet pirms tam notiks debates partijas domē, kurā pārstāvēti partijas ministri, pašvaldību vadītāji nodaļu pārstāvji, Saeimas un Eiropas Parlamenta deputāti un citi.

No politiķu izteikumiem noprotams, ka domstarpību patiesais iemesls bija ne tik daudz Solvitas Āboltiņas un iepriekš viņas politiskā padomnieka Edgara Jaunupa izteikumi par sadarbību ar Saskaņas centru (SC), ko it kā atbalstot vairākums Vienotības biedru, cik daudz politiskā spēka dažādo varas centru savstarpējā cīņa par to, kādi signāli pirms ārkārtas vēlēšanām tiks raidīti vēlētājiem.

PS vidū dibināšanas kongresa priekšvakarā cirkulēja spekulācijas, ka Āboltiņas izteikumi varētu būt vērsti uz to Vienotības vēlētāju atbiedēšanu, kuri ir nacionālāk noskaņoti un 17. septembrī visticamāk nobalsos par PS kandidātiem Vienotības sarakstos, nevis par Jaunā laika (JL) pārstāvjiem, kuri ir atbalstošāk noskaņoti par koalīciju ar SC. Ja pirms vēlēšanām tiktu pateikts, ka Vienotības koalīcijai ar SC ir zaļā gaisma, būtu risks, ka nacionāli noskaņotais vēlētājs aiziet pie Nacionālās apvienības VL-TB-LNNK, bet no Vienotības tiek ievēlēti vairāk JL un Sabiedrības citai politikai (SCP), mazāk PS kandidāti. Šādi Vienotības frakcija 11. Saeimā riskētu būt mazāka, toties gatavāka dažādiem koalīciju modeļiem.

Izsverot visus "par" un "pret", PS iekšienē tika nolemts, ka, asi reaģējot uz Āboltiņas izteikumiem, no vienas puses tiek apdraudētas Vienotības pozīcijas to vēlētāju acīs, kuri vēlas balsot par spēcīgu, konsolidētu spēku. Bet, no otras puses, PS klusēšana pašlaik varētu tikt iztulkota kā bezierunu piekrišana koalīcijai ar SC jau pēc vēlēšanām, Pietiek skaidroja avoti partijā.

Līdz 19. novembrim, kad nākamais Vienotības kongress ievēlēs partijas priekšsēdētāju un valdi, valdes sastāvs paliks līdzšinējais. Tas nozīmē, ka politiskos lēmumus pēc vēlēšnām 17. septembrī pieņems pašreizējā Vienotības valde, kurā vairākums varētu atbalstīt koalīciju ar SC, kā ceturtdien intervijā laikrakstam Diena izteicās Āboltiņa. Viņa ir pašlaik reālākā kandidāte uz vienotās partijas priekšsēdētāja amatu, lai gan līdz 19. novembrim būs tikai tās pagaidu līdere. Premjers Valdis Dombrovskis, kuru daudzi vēlētos redzēt kā Vienotības priekšsēdētāju, uz šo amatu neraujoties, bet situāciju var ietekmēt vēlēšanu rezultāti, tas, kuram Valsts prezidents uzticēs nākamās valdības sastādīšanu, kā arī Dombrovska nākotnes plāni, kas var saistīties ar starptautisko karjeru.

Tie Vienotības varas centri, kuri nevēlētos, lai partiju vada Āboltiņa, cer, ka argumentus pret to dos vēlētāji, kuri Kurzemes sarakstā, aktīvi velkot plusus un mīnusus iepretim kandidātu vārdiem, varētu parādīt, ka atlaistās Saeimas priekšsēdētājas autoritāte nav pietiekami augsta. Kā trešā un piektā Vienotības Kurzemes sarakstā izliktas nacionāli noskaņotās PS politiķes Janīna Kursīte-Pakule un Anna Seile, par kurām prognozē, ka viņas var apsteigt Āboltiņu, pateicoties vēlētāju vilktiem plusiem un mīnusiem.

Tieši no Āboltiņas ietekmes saglabāšanās būs atkarīgs arī tas, vai realizēsies plāns, ka jaunā partijas valde par Vienotības ģenerālsekretāru varētu ievēlēt pašreizējo ekonomikas ministru Arti Kamparu, kurš iedragātās reputācijas dēļ piekritis Saeimas vēlēšanās nekandidēt. Kampars ir tuvs Āboltiņas līdzgaitnieks. Par ekonomikas ministru arī ir priekšstats kā par personu, kas atrodas par JL "kasieri" dēvētā Edgara Jaunupa ietekmē. Partijas ģenerālsekretārs ir ietekmīga figūra, kas arī ir atbildīga par finanšu piesaisti.

Novērtē šo rakstu:

0
0