Menu
Pilnā versija
Foto

Sadalot krimināllietu mazākās lietās, izrādās - nozieguma nav

Elīna Zavadskaja, speciāli Pietiek · 13.02.2011. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Policija pēdējā laikā esot pārāk norūpējusies par noziedzības līmeņa samazināšanu, tāpēc bieži vien kriminālprocesus vispār atsaka ierosināt vai, nonākot pie pirmajām izmeklēšanas grūtībām, nolemj procesu izbeigt. Šāds iespaids radies kādam Madonas apkārtnes iedzīvotājam, kurš pēdējo trīs gadu laikā piedzīvojis trīs kriminālprocesus, kuri tā arī palikuši bez jebkāda rezultāta.

Māris Zariņš policijā vērsies vairakkārt. Viņu izbrīna gan policijas, gan prokuratūras darbs. 2010.gada pavasarī viņš ieradās sievas īpašumā Praulienas pagastā un konstatēja, ka saimniecības ēkai nojaukts jumts un pazudis viss šīferis. Viņš uz karstām pēdām iztaujājis vīrieti, kam bija uzticēts dzīvot īpašumā un to pieskatīt. Tas teicis, ka zina gan, kurš šīferi nozadzis. Abi devušies pie iespējamā zagļa un tur atklājuši, ka šīfera loksnes tagad tiešām atrodas tur un kalpo par pārsegu ēkām un malkas grēdai.

Māris Zariņš izsaucis policiju, kura fiksējusi gan to, ka šīferis no vienas saimniecības ēkas jumta pazudis, gan to, ka kaimiņu sētā tieši šāds šīferis uzradies.

M.Zariņš aprēķinājis, ka zādzība radījusi vismaz 15 tūkstošu latu zaudējumus, jo pazudušas 143 šīfera loksnes, kā arī bojāts bez jumta palikušais īpašums.

Tā vien šķiet, ka policijai šī varētu būt viena no vienkāršākajām krimināllietām – zādzība konstatēta, zaglis atrasts, jo cilvēks, pie kura atrada šīfera loksnes, nemaz neslēpa, ka tās paņēmis no Māra Zariņa sievas īpašuma, jo tur dzīvojošais vīrietis to esot atļāvis.

Taču nekā. Policijā process iestrēga, jo M.Zariņš nevarēja pierādīt, cik daudz tad šīfera bijis uz jumta. Tā kā zagļa īpašumā atrada vien 20 loksnes, pārējās 123 policijai labpatikās uzskatīt par bezvēsts pazudušām vai arī nekad nebijušām. „Ja jau reiz mājai bija jumts, tad jau droši vien viss bija noklāts ar loksnēm. Bet policijai tā nešķiet. Viņiem vajag pierādījumus, ka tiešām tur ir bijušas loksnes,” sašutis ir M.Zariņš.

Un tā policija kriminālprocesu par pierādīto 20 šīfera lokšņu zādzību nosūta prokuratūrai, bet pārējā daļā – par 123 loksnēm – procesu izbeidz pierādījumu trūkuma dēļ. Savukārt prokuratūra konstatē, ka 20 šīfera lokšņu cena ir vien astoņi lati un noziegums nav tik smags, lai tam piemērotu kriminālsodu. „Tad jau bankas laupīšanā arī var sadalīt nozagto naudu mazās kaudzītēs, un summa būs pārāk maza, lai piemērotu kriminālsodu. Tā jau noziedzību var vispār izskaust,” ironizē M.Zariņš.

Madonas prokuratūrā un policijā notikušas vairākas reorganizācijas, tādēļ par to, kurš atbildīgs par lietas sadalīšanu un izbeigšanu, neviens nevar pateikt. Vien iesaka – ja cietušais nav apmierināts, var pārsūdzēt augstākā instancē.

Novērtē šo rakstu:

0
0