Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan visā pasaulē gan pirms krīzes, gan pēc tās uzņēmēji nodarbojas ar valūtas konvertācijas spekulācijām, Einars Repše, kura īpatnais valūtas konvertācijas bizness aprakstīts Pietiek šodien publicētajā fragmentā no jaunās grāmatas Grābeklis, visā nopietnībā apgalvo - pēc "puda sāls" apēšanas viņa secinājums esot, ka vispār nevienam neesot ieteicams nodarboties ar mēģinājumu pelnīt valūtas tirgū. Publicējam pilnā apmērā Repšes komentāru gan par šo, gan par viņa tikpat traģikomisko jahtas iznomāšanas  biznesu:

"Lai paskaidrotu idejas būtību, - toreiz bijām varbūt jauni [2005. gadā Repše bija 44 gadus vecs], cerību pilni, jūra līdz ceļiem. Biznesa modelis bija salīdzinoši vienkāršs. Domājām, ka Latvijā daudziem cilvēkiem gribētos izīrēt ģimenes braucieniem, korporatīviem pasākumiem motorjahtu, un nav racionāli vai iespējams tādu iegādāties.

Tādēļ mēs nolēmām šādus pakalpojumus Latvijas tirgū piedāvāt, nopērkot ne par dārgu naudu tās klases laivai, un ne jaunu, lietotu, bet pietiekoši izskatīgu un prestižu tai klasei kuģi, un piedāvājām šeit īres tirgū.

Diemžēl, ko varbūt nebijām paredzējuši, tajā laikā pasaulē iestājās globāla krīze, kas atstāja nopietnu iespaidu arī uz Latvijas tirgu, tik tiešām intereses īrēt šo pakalpojumu bija mazākas, nekā bijām rēķinājušies, un rezultātā bizness nesa zaudējumus.

Šajos apstākļos ar šādu varbūtību bijām rēķinājušies, bijām rēķinājušies ar iespēju pamatlīdzekli pārdot un, ja bizness nes zaudējumus, tad šo biznesu izbeigt, taču jau pieminētās pasaules finanšu krīzes rezultātā izrādījās, ka arī pārdot šo laivu ir ļoti sarežģīti, jo finanšu krīzes dēļ pasaules tirgū nonāca ļoti daudz lietotu laivu un savukārt dabiski samazinājās pircēji.

To es vienkārši komentēju, lai jūs saprastu - lai arī tas biznesa modelis bija neveiksmīgs un, iespējams, nepietiekami pārdomāts, tas tomēr nebija pilnīgi absurds un nesaprotams.

Par valūtas konvertāciju – jā, es vienu brīdi tiešām ļoti nopietni aizrāvos ar matemātisko modeļu pētīšanu, kas varētu ļaut pazīt dažādus, kā to latviski saukt, šablonus vai pazīmes valūtas tirgū, un mēģināt prognozēt tirgus uzvedību. Ir vesela nozare pasaulē, kas pārdod speciālas programmatūras, kas ir domātas šādam nolūkam. Es pats tiešām aizrāvos ar šo matemātisko modelēšanu, ar programmu rakstīšanu un dažādu algoritmu testēšanu.

Viens no algoritmiem, ko mēs izmantojām automātiskā valūtas tirdzniecībā, solīja labu, lai arī riskantu peļņas normu. Nu, kādu laiku tiešām viss izdevās cerīgi, bet tad iestājās vienkopus vairāki riska faktori, un diemžēl modelis nespēja ar tiem tikt galā.

Tagad es tiešām esmu šo lietu izpētījis padziļināti, un man mājās vienu laiku paralēli darbojās četri datori, kas modelēja, testēja uz vēsturiskiem datiem un dzina cauri dienām un naktīm dažādus modeļus, tā ka es esmu tiešām tur pudu sāls apēdis šajā zinātnes jomā. Un tagad es varu droši apgalvot, ka īstenībā matemātiski var pierādīt, ka tas, kas ar mani notika, ir diezgan likumsakarīgi.

Proti, šobrīd es nevienam neieteiktu nodarboties ar valūtas konvertāciju, pareizāk sakot, ar mēģinājumu pelnīt valūtas tirgū. Lai arī ko saka dažādu automātisko ekspertu reklamētāji, pārdevēji vai sarakstītāji.

Jo matemātiski var pierādīt, ka valūtas tirgus visprecīzāk modelējams ar gadījuma staigāšanas algoritmu, un gadījuma staigāšanai jeb random walk angliski ir principiāli neiespējama stratēģija, kas ļaut to izmantot konsekventai ilgtermiņa peļņai. Bet nu tā ir, vārdu sakot, pieredze, kas tāpat kā zināšanas nav nākusi vienā dienā. Biznesa modelis bija pietiekami nopietns, es ieguldīju tajā daudz sava brīvā laika un zināšanu. Nu, viņš bija neveiksmīgs. Piekrītu."

Novērtē šo rakstu:

0
1