Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Negaidītās izmaiņas Pilsoniskās savienības (PS) valdē, kurā nedēļas nogalē notikušajā kopsapulcē netika pārvēlēti divi redzami partijas politiķi – Arvils Ašeradens un Ilze Viņķele, lielākoties saistītas ar tā partijas spārna ietekmi, kas ir skeptisks pret PS ieplūšanu Vienotībā. Tā šīs izmaiņas Pietiek skaidrojuši vairāki PS pārstāvji. PS valdē netika ievēlēta arī kultūras ministre Sarmīte Ēlerte, kura bija izvirzīta uz vietu valdē. Tiek prognozēts, ka drīz pēc Lieldienām vienā no PS jaunās valdes pirmajām sēdēm varētu nākt ierosinājums Ašeradena vietā Vienotības valdē deleģēt kādu citu partijas pārstāvi, kurš nebūtu tik atbalstošs vienotās partijas izveidei. 

Kultūras ministres Sarmītes Ēlertes neievēlēšana PS valdē vairāk saistīta ar viņa uzskatiem un izteikumiem attiecībā uz integrācijas politiku un nacionālo jautājumu, kur PS jaunpienācēja ir liberālāka par lielu daļu partijas biedru, atzina vairāki PS pārstāvji. Savukārt Ilzi Viņķeli, kuru nepārvēlēja PS valdē, tas neizslēgšot no tā šaurā politiķu loka, kuri piedalās slēgtajās koalīcijas sarunās – tajās viņa turpināšot piedalīties Finanšu ministrijas parlamentārās sekretāres statusā. Neoficiāli tiek minēts, ka aģitācija par Viņķeles un Ašeradena nepārvēlēšanu PS valdē partijas reģionālajās nodaļās organizēti notikusi jau labu laiku pirms kopsapulces. Tieši PS reģionālās nodaļas ir skeptiskākas pret strauju virzīšanos uz saplūšanu ar Jauno laiku un Sabiedrību citai politikai vienotā partijā.

Savukārt līdz ar Ašeradena nepārvēlēšanu PS valdē mazinoties ne tikai viņa ietekme partijā, bet arī mandāts Vienotības valdē runāt PS vārdā, ieņemot atbalstošu pozīciju virzībai uz vienotas partijas izveidi. „Man nav nekas zināms par to, ka atrasties Vienotības valdē varētu tikai PS valdes loceklis. Bet, protams, tas būtu tikai loģiski. Ja mēs raugāmies no komandas viedokļa, jāpaskatās stratēģiski, kuram cilvēkam no PS ir vislabāk darboties Vienotības valdē. Ja stratēģiski izdevīgāk ir palikt tiem pašiem cilvēkiem, nu, lai viņi paliek, ja stratēģiski ir kaut kas jāpamaina, pamainīsim,” Pietiek iespējamās izmaiņas Vienotības valdē komentēja PS Rīgas domes deputāts Dāvis Stalts, kurš sestdien tika ievēlēts partijas valdē. Viņam pašam neesot tādas politiskās pieredzes, lai pretendētu uz Vienotības valdi. Tieši gados jauno Staltu Pietiek minējuši kā vienu no sestdien notikušo izmaiņu arhitektiem. Viņš pats to noliedz, lai gan šāda atsevišķu partijas biedru bijība viņam šķietot kompliments.

Staltam daudz svarīgāk par iespējamām izmaiņām Vienotības valdē šķiet „jo ātrāk, jo labāk” izstrādāt un trim apvienības partijām vienoties par „ceļa karti” jeb nosacījumiem, kurus izpildot PS piekristu sasaukt jaunu kopsapulci, lai lemtu par partijas Vienotība dibināšanu, pašiem reorganizējoties. Par „ceļa karti” PS kopsapulcē runāja tās līderis Ģirts Valdis Kristovskis. Pēc Stalta domām, trīs galvenie principi, kas jāatrunā „ceļa kartē” ir, pirmkārt, par finansējuma piesaisti partijai, otrkārt, par nacionālo jautājumu, treškārt, par ideoloģiskajām pretrunām.

Pirms apvienoties Vienotībā, jāpanāk kopīga izpratne, kā jaunā partija piesaistīs finansējumu, kas par to atbildēs un kā šo procesu padarīt caurspīdīgu. Tāpat Stalts uzskata, ka nacionālajos jautājumos Vienotībai jāiezīmē „stingrs mugurkauls, lai Vienotība nekļūtu par politisko hameleonu, mainot savu nostāju atkarībā no politiskās situācijas”. Tāpat kopīga mērķa labā trim apvienību veidojošajām partijām jāspēj vienoties par ideoloģijas jautājumiem, jo pašlaik neesot skaidrs, kādā nišā būs jaunā partija – liberālajā, nacionāli konservatīvajā vai centriski kreisajā. Staltam personiski šķiet, ka par spīti ideoloģiskām pretrunām PS daudz vairāk kopīga esot ar SCP, jo ar JL esot daudz principiālākas domstarpības par politiskās kultūras principiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0