Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Cilvēks, kas Latvijas Republikā mēģina nepieļaut savu klātienes sarunu un telefonsarunu noklausīšanos pat sava privātīpašuma - mājas vai dzīvokļa ietvaros, riskē ar kriminālatbildību un līdz pat divu gadu cietumsodu. Kā kļuvis zināms Pietiek, Drošības policijā pēdējā laikā sākti vairāki kriminālprocesi pret personām, kas šādā veidā mēģinājušas cīnīties ar, kā zināms, aizvien biežāko pretlikumīgo un oficiāli nesankcionēto sarunu noklausīšanos.

Oficiālus skaidrojumus no Drošības policijas Pietiek nav izdevies saņemt, taču neoficiāli zināms, ka kriminālprocesu sākšanai ir "radoši" izmantots Krimināllikuma 237.1 pants, kas stājies spēkā 2009. gada rudenī, - "Stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšana".

Pants paredz kriminālatbildību "par stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums, vai par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprites aizlieguma pārkāpšanu".

Par šādiem pārkāpumiem  paredzēts sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz zināmu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Pietiek norādījuši vairāki juristi, interesanti, ka par „parasto” stratēģisko preču aprites pārkāpšanu šajā Krimināllikuma pantā ir paredzēta atbildība tikai būtiska kaitējuma radīšanas gadījumā, bet par to preču apriti, kas saistītas ar operatīvo darbību, kriminālatbildība iestājās arī bez būtiska kaitējuma.

No Krimināllikuma gan varētu saprast, ka šis pants attiecas tikai uz operatīvās darbības pasākumiem radītām iekārtām - tātad tādu aparatūru, kas domāta citu personu izsekošanai un izspiegošanai.

Arī Stratēģiskas nozīmes preču aprites likums ir ļoti vispārīgs, un tā 5.1 pants. "Sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprite" nosaka tikai:

"Fiziskajām personām aizliegts iegādāties, glabāt un lietot Latvijas Republikas Nacionālajā stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā minētas, sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas iekārtas, ierīces vai instrumentus un to komponentus (turpmāk — speciālās ierīces)."

Taču šis likums nosaka, ka ir jāizveido speciāli noteikumi, kuros kā pielikums ir ietverts "Nacionālais stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu saraksts". Kā noskaidrojis Pietiek, Valda Dombrovska valdība šādu sarakstu arī ir apstiprinājusi, tajā cita starpā nostiprinot kriminālatbildību katrai personai, kas iedomāsies aizsargāt savu sarunu privātumu.

Šajā pielikumā Ministru kabineta 25.08.2008. noteikumiem Nr.673 redakcijā, ko Dombrovska valdība grozījusi ar Ministru kabineta 24.11.2009. noteikumiem Nr.1334, ir uzskaitīts liels daudzums ierīču, kas viennozīmīgi domātas "informācijas ieguvei slēptā veidā" - speciālie mikrofoni, speciālie raidītāji, speciālie uztvērēji, speciālie šifratori, speciālie dešifratori, plaša frekvenču diapazona uztvērēji (frekvenču skeneri), speciālie retranslatori, speciālie pastiprinātāji.

Tāpat sarakstā iekļautas peciālās atstarotā “lāzera” stara noklausīšanās ierīces, iekārtas un ierīces slēptai videonovērošanai vai videodokumentēšanai, vadu un bezvadu videokameras un televīzijas kameras (izņemot mobilos telefonus un datoru kameras), kuras maskētas kā citi priekšmeti vai kuru izmērs ir 40 x 40 x 40 mm vai mazāks, vai kuru diametrs ir 25 mm vai mazāks, vai kuras aprīkotas ar adatas cauruma lēcu (pinhole lens), speciālie videoraidītāji, speciālie videouztvērēji un minivideomagnetofoni.

Taču vienlaikus Dombrovska valdība nodrošinājusi, ka kriminālatbildība var tikt piemērota ne tikai personām, kas interesējas par citu noslēpumiem, bet arī cilvēkiem, kuri vēlas nodrošināt paši savu privātumu. Kā izrādās, šajā sarakstā uzskaitītas arī "iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai" - speciālie indikatori, speciālie lokatori, skeneri, skrembleri, speciālie frekvenču mērītāji, plaša frekvenču diapazona trokšņu ģeneratori.

Tas, kā Pietiek apliecinājuši juristi un kā liecina arī informācija par Drošības policijas sāktajiem kriminālprocesiem, nozīmē, ka līdz pat diviem gadiem cietumā Latvijā var piespriest jebkurai personai, kura iegādājusies eBay, piemēram, ierīcīti, kas izdod nejauku troksni, kurš neļauj telpās slepus novietotiem mikrofoniem ierakstīt tajās notiekošu sarunu. 

Novērtē šo rakstu:

0
0