Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Līdz valsts AS Pasažieru vilciens jaunās valdes paziņojumam par elektrovilcienu nomas iepirkuma izbeigšanu, tā arī nenoslēdzot līgumu ar šveiciešu piegādātāju Stadler, vēl bija jāpaiet vairākām dienām, kad jau bija zināms, ka tikšanos ar amatpersonām meklē uzņēmumu pārstāvji, kas vēlētos jauna iepirkuma izsludināšanu. 

Starp uzņēmumiem, kas vēlētos piedalīties jaunā vilcienu iepirkumā un, kuru pārstāvji jau tikušies vai vēl tikai meklē tikšanās ar amatpersonām un politiķiem, Pietiek minēti gan vācu koncerns Siemens, kas piegādājis vilcienus Krievijai, un spāņu CAF, kas uzvarēja vēl iepriekšējā vilcienu iepirkumā un turpina tiesāties par tiesībāmpiegādāt jaunos vilcienus, gan iespējamie pašmāju ražotāji, kas apgalvo, ka spētu uzbūvēt vilcienus Latvijā - AS Rīgas vagonbūves rūpnīca un AS Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca.

Tāpat zināms, ka līdz pēdējam brīdim notikušas konsultācijas ar pārtrauktā iepirkuma uzvarētāju Šveices kompāniju Stadler, kura izrādījusi gatavību samazināt jauno vilcienu piegādes cenu, tomēr no atbildīgo amatpersonu teiktā izriet, ka to nav ļāvusi iepirkuma procedūra. Līdz ar to iepirkums 23. jūlijā tika izbeigts, tā arī nenoslēdzot līgumu ar Stadler.

Rīgas vagonbūves rūpnīca, kā zināms, bija spāņu CAF partneris iepriekšējā iepirkumā. Savukārt par Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcu līdz pat pēdējā iepirkuma izsludināšanai tika uzskatīts, ka tā pretendēs uz vilcienu piegādi partnerībā ar šveiciešu Stadler, ar ko pat bija noslēgusi sadarbības vienošanos.

Aktīva šo uzņēmumu pārstāvju un īpašnieku tikšanās ar amatpersonām, tā faktiski ietekmējot iepriekšējā konkursa izbeigšanu bez rezultāta, notika jau vairākas nedēļas pirms tika paziņots šis lēmums. Lai gan oficiāli tika apgalvots, ka jaunā, Satiksmes ministrijas ierēdņa Andra Lubāna vadītā Pasažieru vilciena valde vēl tikai pēta iespējamos finansējuma variantus, neizslēdzot arī līguma parakstīšanu ar iepirkumā uzvarējušo šveiciešu kompāniju Stadler, patiesībā neformāli jau notika sarunas par jauna vilcienu iepirkuma nosacījumiem, Pietiek nav slēpuši uzņēmēju pārstāvji, kas iesaistīti šajās sarunās.

Tikšanās par jaunu elektrovilcienu iepirkumu šajās nedēļās bijušas gan Rīgas vagonbūves rūpnīcas jaunajam investoram, Krievijas pilsonim Eduardam Bozem, gan Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcas īpašniekam un padomes priekšsēdētājam, Igaunijas pilsonim Oļegam Osinovskim.

Pietiek jau rakstīja, ka Dienvidkorejas kompānija Hyundai vēl pirms vilcienu iepirkuma izbeigšanas 11. jūlijā vērsās Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB), apstrīdot valsts AS Pasažieru vilciens darbības, jauno vilcienu nomas iepirkumā par uzvarētāju pasludinot Šveices kompāniju Stadler. Iesniegumā Hyundai lūdz aizliegt slēgt iepirkuma līgumu ar Stadler, uzdot Pasažieru vilciena iepirkumu komisijai no jauna izvērtēt konkursa piedāvājumus, kā arī šī valsts uzņēmuma vadības lēmumus dēvē par prettiesiskiem.

No Hyundai iesnieguma skaidrs, ka galvenā iebilde, kuras dēļ Pasažieru vilciena nu jau atlaistā valde Arta Birkmaņa vadībā dienvidkorejiešu piedāvājumu atzinusi par neatbilstošu iepirkuma nolikumam, ir šo vilcienu iespējamās tehniskās problēmas ziemas apstākļos zemā temperatūrā.

Novērtē šo rakstu:

0
0