Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Satiksmes ministra amatam topošajā valdībā Vienotības premjers Valdis Dombrovskis ceturtdien uzrunājis bijušo ārlietu ministru, pie partijām nepiederošo Aivi Roni, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Roņa oficiālu komentāru Pietiek nav izdevies iegūt, bet no drošiem avotiem zināms, ka bijušais diplomāts šim piedāvājumam varētu piekrist pirmdien, kad pats Dombrovskis varētu tikt oficiāli nominēts premjera amatam.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, kas iegūta no partiju sarunu vedējiem, Ronis visticamāk nebūs vienīgais bezpartejiskais ministrs nākamajā valdībā. Situācijā, kad Vienotība un Zatlera reformu partija (ZRP) nespēj vienoties par tā dēvētā "saimnieciskā bloka" ministriju pārdali, pie partijām nepiederošu ministra kandidātu virzīšana ceturtdien parādījās kā veids abu partiju savstarpējās neuzticības mazināšanai.

Zināms, ka pašlaik tiek apspriesti trīs iespējami bezpartejiski zemkopības ministra kandidāti. Kamēr nav panākta vienošanās starp partijām, viņu vārdi netiek atklāti, bet zināms, ka vismaz viens no šiem kandidātiem būtu pieņemams gan Vienotībai, gan ZRP. Pēdējai nebūtu iebildumu arī pret Roņa nonākšanu satiksmes ministra krēslā, noskaidroja Pietiek.

Uz Zemkopības ministriju (ZM) pretendē gan ZRP, gan Vienotība. Neoficiālos komentāros abu partiju politiķi neslēpj, ka ZM, kuru tradicionāli vadījuši Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) ministri, kļuvusi par neierasti iekārojamu ministriju, jo "caur" to plūst ievērojami Eiropas Savienības un lielo valsts uzņēmumu - tādu kā Latvijas Valsts meži - finanšu līdzekļi. Šis valsts uzņēmums dāsni sponsorējis politiskām partijām pietuvinātus sporta klubus un dažādas biedrības, tā nauda tikusi arī ar Vienotības pelēko kardinālu Edgaru Jaunupu saistītajam basketbola klubam VEF Rīga. ZRP vēlas veikt reformas ZM pārraudzītajā jomā un lauzt līdzšinējo finansējuma pārdales praksi. Netiek slēpts, ka tādā veidā kā Vienotība, tā ZRP vēlētos arī pārraut nabassaiti, kas ir starp ZZS un tās tradicionālo elektorātu laukos, un, iespējams, atkarot daļu zaļo zemnieku elektorāta. 

Satiksmes ministrija (SM) tradicionāli ir bijusi viena no iekārojamākajām atbildības jomām, par ko konkurē partijas. Tomēr ZRP, kurai šis amats tika piedāvāts, nav izrādījusi ieinteresētību to ieņemt, priekšroku dodot citām tā dēvētā "saimnieciskā bloka" ministrijām - Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), ZM un Ekonomikas ministrijai (EM).

SM pievilcību mazina uzsāktā valsts uzņēmumu pārvaldes reforma, jo tā no šīs ministrijas pārraudzības izslēgs vairākus valsts uzņēmumus, kas tradicionāli bija kļuvuši par partiju barotnēm. ZRP līderis Valdis Zatlers ceturtdien atzina, ka jaunajai partijai būtu sarežģīti uzņemties atbildību par šo problemātisko nozari, kuru līdz šim vadījusi ZZS un kuras problēmu risinājumos labāk orientējas premjera Dombrovska Vienotība. Zināms, ka šāda ZRP nostāja varētu radīt vilšanos to atbalstījušajos uzņēmējos, kas cerēja, ka partija caur SM ietekmēs Rīgas un Ventspils brīvostu darbību, to padarot atklātāku un godīgāku.

EM vēl ceturtdienas rītā tika minēta starp tām ministrijām, kuru vadība varētu tikt uzticēta Nacionālajai apvienībai, tomēr pievakarē Zatlers EM kopā ar VARAM un ZM minēja kā partijas prioritātes, lai tā varētu īstenot solītās reformas. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, par spīti Zatlera un Dombrovska sarunai, kas notikusi ceturtdien, vienošanās par EM un ZM pārdali vēl aizvien nav panākta. Partijas turpinās sarunas nedēļas nogalē, lai pirmdien, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunievēlētā Saeima, būtu zināmas jaunā Ministru kabineta aprises.

Novērtē šo rakstu:

0
0