Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pieļauju, ka daudziem tas būs pārsteigums tāpat kā man, kad to uzzināju. Izrādās, šogad izveidota datu bāze, kurā vienu pēc otra pievieno dažādu poliklīniku (arī Rīgas 1.slimnīca) un medicīnas iestāžu diagnostikas un laboratorisko izmeklējumu rezultātus. Savā dziļākajā būtībā tas nebūtu nekas slikts, ja vien šīs datu bāzes uzturētājs nebūtu kāda 2006.gadā dibināta SIA ar 3000 EUR pamatkapitālu.

Ko paredz šī sistēma? Ielogojoties caur i-banku, jebkurš pacients var tikt pie saviem vēsturiskajiem izmeklējumiem kopš laikiem, kad tie tiek digitalizēti. Es sarakstā atradu izmeklējumu no 2004.gada.

Tik tālu viss ir jauki! Lai šo vēsturisko izmeklējumu apskatītu, ir konkrēta apskatīšanās maksa: EUR 2,99!

Tagad visi atcerēsimies, ka par katru izmeklējumu, īpaši, ja to esat veikuši pašrocīgi, neizstāvot visas ārstu rindas, esat maksājuši pavisam konkrētus cipariņus. Jā, arī šādi izmeklējumi šajā datu bāzē ir atrodami. (Saraksts ar iestādēm, kas ir pievienotas šai sistēmai: https://datamed.lv/lv/klienti.html.)

Kur tad ir problēma? Problēma ir tāda, ka visi medicīniskie izmeklējumi ir sensitīva un īpaši glabājama informācija. Šobrīd sanāk, ka šī sensitīvā informācija ir pieejama kādai Jūrmalā reģistrētai firmai, kura brīvi var aplūkot, kādus izmeklējumus esat veicis un vai kaut kas interesants ir atklāts. Jautājums ir, vai nododot analīzes uz jebko, esat parakstījies, ka piekrītat, ka šādi tiks darīts? Es personīgi neesmu piekritis.

Sazvanījos ar iestādi, kur ir veikts skaitliski visvairāk izmeklējumu - E.Gulbja laboratorija. Teicu, ka neesmu mierā ar šo situāciju. Sekas bija tādas, ka viņi manuāli atvienoja manus datus no ieraudzīšanas šajā datu bāzē. (Pēc ieraksta publicēšanas vēlreiz gāju pārliecināties, vai tiešām vairs nav pieejami, diemžēl joprojām ir pieejami.)

Kas mani satrauc šajā stāstā? Tas, ka neliels uzņēmums, iespējams, bez nopietnām sekām, tiek klāt teju visu Latvijas iedzīvotāju medicīniskajiem datiem. Tas nozīmē, ka kāds gudrs čalis var izdomāt: Paskatīsimies, vai deputātam X nav kāda interesanta kaite? O, ir! Pārdodam Lato Lapsam vai kādai citai jaukai izdevniecībai? Vai varbūt pašantažējam deputātu, ja negrib, lai to visu uzzina citi. Jā, piekrītu, sazvērestības teorija, tomēr tīri tehniski tas ir iespējams.

Ja šādu datu bāzi uzturētu, piemēram, Veselības inspekcija vai tml. kantoris, visdrīzāk es šos jautājumus neuzdotu. Lai cik ļoti nākas vilties dažādu valsts iestāžu darbā, tomēr tā būtu valsts datu bāze ar atbilstošiem normatīviem.

Bet tagad? Cik es atceros, ir ieguldīts daudz naudiņas tādā e-veselības sistēmā, bet, šeku reku, kādi gudri čalīši ir izdomājuši, ka var nopelnīt par vecu analīžu aplūkošanu. Cepums, protams, par ideju, tomēr kaut kas tajā visā nešķiet pārāk labi.

Red.piez. No Facebook pārpublicētajā rakstā minētās SIA Datamed oficiālie īpašnieki gandrīz vienādās daļās saskaņā ar Lursoft datiem ir Normunds Ančupāns, Jānis Sokolovs un Jānis Valtsons.

Novērtē šo rakstu:

0
2