Menu
Pilnā versija
Foto

Mīļās sievietes, zupa nav sāls novārījums

Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents · 03.10.2012. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šonedēļ ir starptautiskā pretsāls nedēļa. Mūsu mērķis – samazināt vārāmā sāls daudzumu cilvēka uzturā un pagarināt dzīvi par dažiem gadiem.

Ir zinātniski pierādījumi tam, ka augstais sāls patēriņš Eiropā ir galvenais faktors, kas ietekmē asinsspiediena paaugstināšanos. Hipertonija ir būtisks iemesls nieru mazspējai, insultam un infarktam. Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis Latvijā. Latvijas medicīnas profesionāļi pārmēra sāls lietošanu ierindo ceturtajā vietā kaitīgo ieradumu topā aiz smēķēšanas, mazkustīga dzīvesveida un alkohola pārmēra lietošanas.

Ikdienā cilvēkam nepieciešami 1–2 grami vārāmās sāls (NaCl). Šādu daudzumu var uzņemt ar gaļu, zivīm, citiem uzturproduktiem, kas nav speciāli sālīti. Latvieši sāli uzņem 10–12 gramus dienā (PVD pētījuma dati) vai 12–15 gramus dienā (ēšanas paradumu pētījumu dati). Pārmērīga vārāmās sāls lietošana mūsu valsts iedzīvotāja vidējo dzīves ilgumu samazina par 2–3 gadiem, salīdzinot ar skandināvu, bet par 3–4 gadiem, salīdzinot ar japāni vai dienvidkorejieti.

Par daudz sāli Latvijas iedzīvotāji saņem galvenokārt ar rūpnieciski gatavotiem pārtikas produktiem. Lai mūsu maizīte iznāktu mīksta un kraukšķīga, tai ir par daudz vārāmās sāls. Daudz par daudz sāls ir čipšiem, desu izstrādājumiem, sieram un citiem produktiem. Pat ja vienam produktam šis nātrija hlorīds nepārsniedz pieļaujamās devas, kopumā ikdienas iedzīvotājs, kas pārtiku pērk lielveikalā, sāli saņem daudz par daudz.

Šobrīd ārsti un Veselības ministrija strādā ar pārtikas ražotājiem un cenšas panākt, ka produktos Latvijā nebūtu vairāk kā 1,25 grami sāls uz simt gramiem produktu. Protams, marinētās siļķēs un gurķos šis skaitlis nemainīgi būs daudz augstāks. Toties, piemēram, Rēzeknes gaļas kombināts ražo desas un cīsiņus ar pazeminātu sāls sastāvu, lai tos varētu lietot bērni skolās un bērnudārzos. Liepkalnu maiznieki ražo ļoti labu un garšīgu graudu maizīti ar pazeminātu sāls saturu un viņiem cenšas līdzināties Fazer maiznieki. Un tomēr – ja vidēji pusotrs procents no mūsu apēstajiem pārtikas produktiem ir vārāmā sāls, tad dienā sanāk daudz, daudz vairāk par nepieciešamajiem 2 gramiem un nepārprotama slodze mūsu nierēm.

Daļai sabiedrības jau kopš bērnības ir ieradums lietot daudz vairāk sāls, nekā fizioloģiski nepieciešams, to papildus pieberot klāt nemaz nepagaršotam ēdienam.

Tradīcijas sāls lietošanā nāk no seniem laikiem, kad NaCl bija būtiskākais konservants, - sālīja gaļu, zivis, gurķus un sēnes. Sāls ātri notrulina garšas kārpiņas, un cilvēks sāk sāli bērt arvien vairāk pie zupas, kartupeļiem, tomātiem un gurķiem.

Nez kādēļ lielākā daļa no sāls atkarīgajiem kļūst par pavāriem un pārsāla jebkuru zupiņu restorānā vai ātrās uzkodas ēstuvē. Ir zināma arī atkarība no sāls. Ar šo kaiti laikam visvairāk slimojuši tie, kas radījuši ātrās uzkodas restorānus ar pamatēdienu – frī kartupeļus ar sāli un nedaudz gaļas.

Vai ir situācijas, kad sāli vajag vairāk? Protams – lielas fiziskas slodzes un svīšanas gadījumā. Bet šāda slodze ir noskriets maratons, nevis aiziešana kājām uz lielveikalu.

Pasaules nedēļa cīņā ar pārmēra vārāmās sāls lietošanu ir īstais brīdis, lai atgādinātu politiķiem par nepieciešamību paaugstināt nodokļus nevis uz darbspēku, bet gan veselībai ļoti neveselīgo vārāmo sāli un cukuru. Agri vai vēlu Latvijas iedzīvotājiem un politiķiem nāksies saprast, ka sāls un cukura lietošana ierobežojama jebkurā veidā. Kaut vai tādēļ, ka tieši cukura diabēts, adipozitēte, arteriāla hipertenzija un sirds asinsvadu mazspēja kopā ar sirds vai smadzeņu infarktu ir tā buķete, ko ārstēt cilvēkam ir visdārgāk un visgrūtāk. Pārmērīga sāls un cukura lietošana jebkurā gadījumā vēlāk atsaucas uz valsts un iedzīvotāju pašu maciņu, dārgos medikamentus gadiem lietojot.

Latvijas Ārstu biedrība iesaka:

- ierobežojiet sāls daudzumu uzturā!

- nelieciet sāli klāt jau gatavam ēdienam!

- samaziniet sāls daudzumu gatavojot!

- izvairieties no sāļiem ēdieniem! Nepērciet lielveikalos konservus un pusfabrikātus, gatavojiet ēdmaņu no svaigiem produktiem!

- izvēlieties Latvijā ražotus produktus ar samazinātu sāls daudzumu!

Un vispār – tuvojas ziema, un jums būs lieliska iespēja savu sāls trauciņu izkaisīt uz sava lieveņa ledus kausēšanai. Gatavojot ēdienu, sāli var aizstāt un to bagātināt ar dažādām garšvielām. Nav neviena iemesla mājās turēt sāli – ne jūras, ne kālija, ne ar garšvielām, kur nu vēl šo sāli likt pie uztura. Nav iemesla pārlieku agri iedzīvoties insultā un pavadīt daļu dzīves gultā nekomunicējot, taču ar paralizētu roku un kāju.

Foto no beachchairscientist.wordpress.com.

Novērtē šo rakstu:

0
0