Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Jaunā gada priekšvakarā LTV ziņu dienests savā raidījumā iekļāva sižetu par trīs pašmāju jauniešu panākumiem starptautiskajā biznesa ideju konkursā. Jānis Kreilis, Juris Sorokins un Roberts Tomme projektam Hyperjob esot veiksmīgi piesaistījuši investīcijas 100 tūkstošu eiro apmērā Šo investīciju viņi varēšot izlietot pēc saviem ieskatiem. Atgādināsim lasītājiem, ka praksē 100 tūkstošu eiro vietā tika piesaistīti 50 tūkstoši ASV dolāru (apmēram 40 tūkstošu eiro). Taču tie nav vienīgie meli šajā sižetā.

Pēc apķērīgo jauniešu teiktā, pirms dažiem mēnešiem viņiem prātā ienāca ideja pieteikties starptautiskajā zviedru akseleratora programmā. Nauda bija vajadzīga, lai attīstītu savu biznesa projektu. Viņi esot izturējuši milzīgu konkursu un pēdējās nedēļās intensīvi strādājuši pie tā, lai saņemtu finansējumu.

Izklausās pēc patiesa veiksmes stāsta, ar ko pārējie tautieši varētu lepoties. Taču tā ir, ļoti maigi izsakoties, tikai puspatiesība. Patiesībā šie paši jaunieši par šo pašu biznesa ideju jau bija saņēmuši 40 tūkstošus eiro no kāda cita Latvijā reģistrēta fonda Overkill Ventures. Tā nu atkal ir sanācis, ka LTV ziņu sižetā šī informācija nav pieminēta.

Tas, ka mūsdienās vienu un to pašu biznesa ideju var pārdot dažādiem fondiem, ir realitāte. Piešķirot sākotnējās investīcijas, šie fondi parasti nereģistrē ķīlu vai citu nodrošinājumu. Tādēļ atrodas "uzņēmīgi" ļaudis, kas izmanto šo nepilnību. Tas dod iespēju nevis attīstīt biznesa projektu, bet, pareizi aizpildot dokumentus, vairākās vietās saņemt sākotnējo finansējumu.

Tomēr galvenais jautājums ir, kādēļ šādi "veiksmes" stāsti tiek translēti LTV kā nacionālais lepnums? Vai tiešām mūsu jaunieši vairs neko citu nespēj, kā iedzīvoties nodokļu parādos un dažādās valstīs saņemt starta finansējumu vienai biznesa idejai vēl melojot par saņemto investīciju apmēru? Kāda ir LTV vadības atbildība par šādu melīgu veiksmes stāstu izplatīšanu?

Novērtē šo rakstu:

162
7