Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc tam, kad Andra Amerika vadītā Rīgas Brīvostas valde un Leonīda Loginova vadītā Brīvostas pārvalde faktiski izmeta no ostas velkoņu uzņēmumu PKL Flote, kas konkurēja ar pašas brīvostas īpašumā esošajiem velkoņiem, kompānijai izdevās strīdā par šiem lēmumiem uzvarēt administratīvajā tiesā. Taču nu Loginovs, kā Pietiek jau prognozēja, atradis veidu, kā attālināt līguma slēgšanu ar viņam un Amerikam nevēlamo uzņēmumu

AS PKL Flote velkoņu pakalpojumus Rīgas brīvostā līdz pagājušā gada beigām sniedza saskaņā ar noslēgtu līgumu, kuru pagājušā gada novembrī Brīvostas valde nolēma nepagarināt, - tas faktiski nozīmēja, ka uzņēmumam tālāka darbība brīvostas teritorijā vairs nav atļauta. Šis Rīgas Brīvostas pārvaldes lēmums, kuram nebija minēts pat nekāds formāls pamatojums vai argumenti, bija īpašs ar to, ka jau iepriekš Konkurences padome ir atzinusi līdzīgu pārvaldes lēmumu par nelikumīgu un par to noteikusi pārvaldei iespaidīgus sodus.

Šie lēmumi Brīvostas pārvaldei nebija šķituši saistoši, un rezultātā saskaņā ar Brīvostas valdes lēmumu šogad tiesības sniegt velkoņu pakalpojumus brīvostā līdz šim bija tikai pašas pārvaldes meitasuzņēmumam Rīgas Brīvostas flote, kuras vienīgais valdes loceklis ir tas pats brīvostas pārvaldnieks Loginovs. Ar 21. jūnija Administratīvās rajona tiesas lēmumu PKL Flote atguva tiesības sniegt velkoņu pakalpojumus Rīgas ostā: tiesa uzlika Brīvostas pārvaldei par pienākumu noslēgt pagaidu līgumu ar uzņēmumu par velkoņu pakalpojumu sniegšanu. Tomēr, kā Pietiek jau prognozēja, Loginovs atradis veidu, kā vismaz atlikt nevēlamā līguma slēgšanu ar viņam un Amerikam nevēlamo uzņēmumu.

Tā kā administratīvās rajona tiesas lēmums stājas spēkā ar tā pieņemšanu, PKL Flote bija vērsusies pie Rīgas brīvostas pārvaldes ar lūgumu tai bez kavēšanās pildīt tiesas lēmumu. Tuvākā Rīgas brīvostas valdes sēde pēc šī iesnieguma nodošanas bija paredzēta jau 30. jūnijā, un tātad līdz šim laikam Loginovam bija jāizlemj – pildīt tiesas lēmumu vai atrast jaunus argumentus velkoņu uzņēmuma neielaišanai ostā.

Kā rāda Pietiek rīcībā esoša Loginova vēstule, ko viņš PKL Flotei paspējis nosūtīt dienu pirms brīvostas valdes sēdes, ir atrasts veids, kā līguma slēgšanu ar uzņēmumu atlikt vēl vismaz līdz septembra beigām. Ostas pārvaldnieks norāda, ka tiesas lēmumā taču teikts – pagaidu līgums ar PKL Floti „par licencētas komercdarbības veikšanu (velkoņu pakalpojumu sniegšanu) Rīgas brīvostas teritorijā, nepiemērojot brīvās zonas režīmu”, taču jānoslēdz triju mēnešu laikā – un brīvostas valde arī nesteigšoties.

„Ņemot vērā to, ka ar Administratīvās rajona tiesas 21.06.2011. lēmumu lietā Nr.A420414011 RBP uzliktais pienākums - noslēgt ar AS PKL Flote pagaidu līgumu par licencētas komercdarbības veikšanu (velkoņu pakalpojumu sniegšanu) Rīgas brīvostas teritorijā, nepiemērojot brīvās zonas režīmu, ir izpildāms triju mēnešu laikā, t.i. līdz 21.09.2011. RBP tiesas noteiktajā termiņā veiks attiecīgas darbības tiesas nolēmuma izpildei, par ko Jūs tiksiet informēti,” uzņēmumam paziņojis Loginovs.

Ostas pārvaldnieku nav uztraucis administratīvās tiesas atzinums, ka vienīgais redzamais iemesls, kādēļ Rīgas brīvosta ir liegusi PKL Flotei turpināt sniegt velkoņu pakalpojumus, ir brīvostas vēlme darboties bez konkurentiem, lai nodrošinātu sev 100% tirgus daļu, taču šādu nolūku likums neaizsargā. Loginovs vienīgi norādījis, ka brīvostas pārvalde uzskata administratīvās rajona tiesas lēmumu par nepareizu un nepamatotu, līdz ar ko tas arī pārsūdzēts.

PKL Flote savukārt, uzzinājusi par Loginova lēmumu, norāda – šī vilkšana tikai palielina uzņēmuma zaudējumu apjomu, kuri, protams, tikšot piedzīti no brīvostas. Uzņēmums norāda arī uz Konkurences padomes uzliktajiem sodiem Brīvostas pārvaldei: „Interesanti, kura no ostas amatpersonām uzņemsies atbildību par to?”

Iepriekš PKL Flotes direktors Valērijs Ignatovs konflikta cēloņus Pietiek skaidroja šādi: „Mūs nemīl Loginovs, jo mēs apstrīdam savas tiesības uz biznesu, jo mēs tiesājamies. Un, cik mums ar ostu ir ierosinātas prāvas, tās diezgan veiksmīgi virzās. Mēs vairākas lietas esam uzvarējuši. Kad mēs masu informācijas līdzekļiem, mūsu aģentiem, mūsu klientiem sakām, ka esam uzvarējuši kārtējo lietu, mums saka, ka mums to nepiedos, mūs beigās iznīcinās. Pirmais mēģinājums bija pirms pusgada, kad osta atsūtīja vēstuli, ka mūsu līgums tiek pārtraukts ar 1.jūniju. Tad juristi viņiem bija apskaidrojuši, ka Konkurences padome to neatbalstīs, labāk lai pagaida pusgadu, tad licence beigsies, bet līgumu pagarināt piespiest neviens nevar. Pēc tam atsūtīja vēl vienu vēstuli, kurā minēts, ka tā vēstule, kurā minēts, ka licence tiek atsaukta, tiek atcelta. Un mēs pirms pusgada pieņēmām, ka šāda situācija varētu rasties, ka licenci nepagarinās...”

Saskaņā ar firmas.lv datiem a/s PKL Flote līdzīgās daļās pieder SIA PKL Holding un SIA Ostas flote (kaut precīzs akcionāru saraksts Uzņēmumu reģistrā nav noskaidrojams). Pirmajā no šiem uzņēmumiem 71,5% pieder Igaunijas a/s PKL, bet 28,5% - SIA SM Group, kuras īpašnieki ir četras mazpazīstamas fiziskās personas no Latvijas un tā pati igauņu a/s PKL. Savukārt Ostas flotē divi lielākie īpašnieki ar kopumā 97% kapitāldaļu ir Ventspils tranzītkaros iesaistītās ārzonas kompānijas Beleggingsmaatschappij Geit B.V. un Beleggingsmaatschappij Geit II B.V.

Novērtē šo rakstu:

0
0