Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Republikas Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai - par VSIA "Latvijas Radio" programmas "Latvijas Radio 5 -Pieci.lv" raidījuma "Pilnīgs Vakars " rubrikas "Pieliec Punktu " satura atbilstību Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam.

Atsaucoties uz Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas 2015.gada 17.jūnija informācijas pieprasījumu, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (turpmāk - Padome) sniedz ziņojumu par VSIA "Latvijas Radio" programmas "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" raidījuma "Pilnīgs Vakars" rubrikas "Pieliec Punktu" satura atbilstību Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam.

Padome 2015.gada 8.jūnijā saņēma sūdzību par VSIA "Latvijas Radio" (turpmāk arī - Latvijas Radio) programmas "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" (turpmāk arī - Programma) raidījumos izmantotajiem rupjajiem un nepieklājīgajiem izteicieniem. Padome 2015.gada 9.jūnijā pieprasīja Latvijas Radio sniegt atzinumu par raidījuma atbilstību sabiedriskajam pasūtījumam atbilstoši Padomes 2012.gada 4.oktobra nolikumam "Par sabiedriskā pasūtījuma veidošanas principiem" . Padome 25jūnijā ir saņēmusi Latvijas Radio satura padomes atzinumu par Pieci.lv projektu "Pieliec punktu" un Latvijas Radio Ētikas komisijas atzinumu. Tāpat Padome 2015.gada 10jūnijā pieprasījusi minētās programmas raidījumu ierakstus, kurus saņēmusi 15.jūnijā.

Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24.pants nosaka programmu veidošanas vispārīgos noteikumus, cita starpā arī to, ka laikā no pulksten 7.00 līdz 22.00 aizliegts izplatīt audio darbus, kuros lietoti rupji vai nepieklājīgi izteicieni. Programmu veidošanas vispārīgie noteikumi attiecināmi uz jebkura elektroniskā plašsaziņas līdzekļa izplatītu un veidotu programmu, proti, gan komerciālajiem un nekomerciālajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, gan sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem. Tomēr tā kā sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi ir valsts kapitālsabiedrības, kas galvenokārt veido un izplata sabiedrībai paredzētas un tās finansētas sabiedriskā pasūtījuma programmas, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 66.pantā ir noteikti sevišķi programmu veidošanas nosacījumi tieši attiecībā uz sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem.

Līdz ar to secināms, ka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbībai, tajā skaitā programmu veidošanas prasībām, likumdevējs ir noteicis augstāku satura kvalitātes standartu nekā citiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem. Minēto apliecina arī Padomes izstrādātā Koncepcija par jauna Latvijas sabiedriskā elektroniskā medija izveidi, kurā norādīts, ka sabiedriskajos elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos nebija ieviesti satura kvalitātes vērtēšanas kritēriji, kas apgrūtina sabiedriskā pasūtījuma saturiskās kvalitātes izvērtējumu.

Elektroniskais plašsaziņas līdzeklis Latvijas Radio, kas veido un izplata Programmu, ir sabiedriskais elektroniskais plašsaziņas līdzeklis. Cita starpā tas izriet arī no elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim izsniegtās apraides atļaujas Nr.RA-028/5 darbības pamatnosacījumiem programmas "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" veidošanai.3 Līdz ar to uz elektroniskā plašsaziņas līdzekļa VSIA "Latvijas Radio" programmas "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" veidošanu ir attiecināmi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 66.panta noteikumi. Minētā panta otrā daļa nosaka: "Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmas tiek veidotas atbilstoši augstām ētikas un kvalitātes prasībām [..]".

Latvijas Radio Programmas pārbaudēs ir konstatēts, ka Programmas raidījuma "Pilnīgs Vakars" rubrikā "Pieliec Punktu" (turpmāk arī - Raidījums) ir lietoti rupji un nepieklājīgi izteicieni . Raidījuma rubrika visos apskatītajos gadījumos izplatīta pēc pulksten 22.00. Lai gan Programmā raidījuma "Pilnīgs Vakars" rubrika "Pieliec Punktu", kas satur nenormētu leksiku, ir izplatīta, ievērojot Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24.panta devītās daļas noteikumus, proti, tā nav izplatīta laika posmā no pulksten 7.00 līdz 22.00, jāpārliecinās, vai šāda raidījuma veidošana un izplatīšana ir atbilstoša sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem noteiktajām sevišķajām programmu veidošanas prasībām.

Latvijas Radio Rīcības kodeksā noteikts, ka izklaides raidījumos jāievēro ētikas normas un sabiedrībā pieņemtās pieklājības normas. Tāpat rīcības kodeksā noteikts, ka Latvijas Radio uzrunā cilvēkus labākai dzīves kvalitātei, darbojas sabiedrības interesēs un tā galvenās vērtības kā sabiedriskajam elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim ietver izglītotas sabiedrības veidošanu, izglītošanu un sadzīves kultūras attīstības veicināšanu. Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 71.pantā noteikts, ka sabiedriskā pasūtījuma uzdevumi cita starpā ir sekmēt demokrātijas un ētikas principu nostiprināšanos, nodrošināt latviešu valodas saglabāšanu, attīstību un lietošanu, veicināt cieņu pret latviešu valodu, nodrošināt bērnu un jauniešu auditorijai atbilstošus informācijas, izglītības, kultūras un izklaides resursus.

Lai gan Raidījumā izmantotā nenormētā leksika (rupji un nepieklājīgi izteicieni Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24.panta devītās daļas izpratnē) ir latviešu valodas sastāvdaļa, sabiedriskajam elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim valsts valodas lietojums programmu veidošanā ir jānodrošina tā, lai tas nodrošinātu valodas ilgtspēju, nodrošinot tās lingvistisko kvalitāti un konkurētspēju.  Tādā veidā sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi pilda gan valsts valodas politikas pamatnostādnes, gan Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam noteiktās valsts valodas lietošanas vadlīnijas. Tieši sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu loma valsts valodas attīstībā un saglabāšanās ir īpaši būtiska, jo tie īsteno sabiedrisko pasūtījumu, ievērojot visas no tā izrietošās prasības un veidojot ikvienai sabiedrības grupai paredzētus raidījumus.

Atbilstoši Latvijas Radio izsniegtās apraides atļaujas darbības pamatnosacījumiem Programmas mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 15 līdz 30 gadiem. Jauniešu auditorija elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmas veidošanā tiek uzskatīta par īpaši nozīmīgu, jo jaunieši ir nākamā ekonomiski aktīvā sabiedrības daļa. Par to liecina arī likumdevēja mērķis īpaši izcelt jaunatnes auditorijai atbilstošas informācijas nepieciešamību. Latvijas Radio konkrētās auditorijas uzrunāšana notiek tieši programmā "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv". Tā kā programmas mērķauditorija ir personas vecumā no 15 līdz 30 gadiem, secināms, ka daļa mērķauditorijas ir nepilngadīgas personas. Neskatoties uz to, ka šādu personu aizsardzībai Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā paredzēts ierobežojums attiecībā uz laiku, kad rupji un nepieklājīgi izteicieni var tik izplatīti, šādu audio darbu izplatīšana programmā arī pēc likumā noteiktā laika, ja tā tiek veidota sabiedriskā pasūtījuma ietvaros, ir paredzēta jaunatnei un turklāt tās mērķim vajadzētu būt izklaidējošam ar izglītojošu funkciju, nav atbilstoša sabiedriskajam elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim noteiktajām augstas ētikas un profesionalitātes prasībām un tādā veidā ir pretēja Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 66.panta noteikumiem.

Tāpat Padome norāda, ka nenormētā leksika Raidījumos izplatīta vairākos gadījumos, proti, tai nav epizodisks raksturs, kas var liecināt par pastāvīgiem sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem noteikto programmu veidošanas noteikumu pārkāpumiem. Jānorāda, ka no iepriekš minētā Valsts valodas aģentūras atzinuma secināms, ka nenormēta valoda, tai skaitā rupji un nepieklājīgi izteicieni pēc sava rakstura nav savienojami ar Latvijas Radio Rīcības kodeksā iekļauto prasību izklaides raidījumos ievērot vispārpieņemtas pieklājības normas, jo šādus izteicienus (lamu vārdus) lieto, lai savu neapmierinātību, sašutumu izteiktu rupjā, nepieklājīgā veidā vai lai kādu apvainotu, nozākātu  vai šādu vārdu lietojums nav pieņemams māņticības, aizspriedumu vai pieklājības normu dēļ .

Padome secina, ka VSIA "Latvijas Radio" raidījuma "Pilnīgs Vakars" rubrika "Pieliec Punktu", kurā izplatīti rupji un nepieklājīgi izteicieni, nav atbilstoša sabiedriskā pasūtījuma mērķiem un uzdevumiem, kā arī neatbilst sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem noteiktajām augstas ētikas un kvalitātes prasībām, līdz ar to Latvijas Radio pārkāpis Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 66.panta prasības. Ņemot vērā minēto, Padome 2015.gada 25.jūnijā uzsākusi lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā, lai atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktajai procesuālajai kārtībai veiktu pārbaudi par to, vai noticis administratīvais pārkāpums un vai piemērojams administratīvais sods likumā noteiktajā kārtībā. Administratīvā pārkāpuma lietas ietvaros tiek pieprasīti Latvijas Radio paskaidrojumi, konstatēta pārkāpuma gadījumā sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols un lietas izskatīšanas laikā pieņemts lēmums par iespējamo administratīvā soda piemērošanu. Administratīvo pārkāpumu lietas ietvaros Padome stingri ievēro Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktos procesuālos termiņus.

* Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs

Novērtē šo rakstu:

0
0