Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Neviens no Vienotības politiskajiem konkurentiem, kuriem ekonomikas ministrs Artis Kampars kļuvis jau par tradicionālu grēkāzi valdības kritizēšanai, pirmdien neizmantoja troksni ap viņa aizdomīgajiem darījumiem, lai rosinātu diskusiju par demisiju. Šo uzkrītošo niansi vislabāk raksturo kāda Vienotības koalīcijas partnera Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvja neoficiālā sarunā izmestais, ka Kampara demisija viņiem nebūtu izdevīga: „Jo vairāk valdībā aizšautu Vienotības ministru, jo labāk.” Arī jaunākie reitingi rāda, ka ZZS izdodas noturēt un pat vairot atbalstu sabiedrībā, kamēr premjera Valda Dombrovska Vienotība piedzīvo reitingu kritumu, nesot atbildības smagumu un saņemot lauvas tiesu kritikas. 

No atsevišķiem Vienotības politiķiem bija dzirdams, ka viņi apzinās - Kampara sargāšana nenāks par labu ne reitingu kritumā esošajai apvienībai, ne pašam ekonomikas ministram tālākajā darbā. Tomēr Kampara kā viena no Jaunā laika atslēgas figūrām statuss liedzot runāt par ekonomikas ministra demisiju, kas, iespējams, būtu politiski pareizāks solis. Premjers Dombrovskis iemeslu Kampara demisijai neredzot - tāpat kā Vienotības Saeimas frakcija un apvienības Ētikas komisija, kuras pirmdien uzklausīja ekonomikas ministru un nešauboties par viņa skaidrojumu patiesumu.

Kāds Vienotības  valdes loceklis ļoti skarbi izteicās, ka, iepazīstoties ar ekonomikas ministra valsts amatpersonas deklarāciju, viņam tapis skaidrs, ka "Kampars ir idiots, bet nav korumpants, jo, ja viņam kā ekonomikas ministram kāds maksātu kukuļus, tām summām būtu vismaz viena nullīte vēl jāpieraksta klāt". Runa ir par Pietiek jau aprakstītajām neskaidrībām ar Kampara no sievas saņemto 27 000 latu dāvinājumu, 22 000 eiro lielo bezprocentu aizdevumu Kampara firmai, kā arī 35 000 latu, ko kāds anonīms investors viņam esot samaksājis avansā par uzņēmuma kapitāldaļām. 

Pēdējie reitingi, kurus iekšējai lietošanai pasūtījušas partijas, Vienotībai uzrāda būtisku atbalsta kritumu sabiedrībā – ja Saeimas vēlēšanas notiktu šodien, par to būtu gatavi nobalsot vien nedaudz vairāk kā 10% vēlētāju, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Tikmēr ZZS reitings ir krietni virs 15%. Šo reitingu patiesumu apstiprināja gan ZZS, gan pašas Vienotības pārstāvji, bet oficiāli šie dati netiek komentēti, jo līgums starp partijām un pētījumu veikušo socioloģisko firmu to neatļauj.

Pusgadu pēc vēlēšanām politiķi sabiedriskās domas mērīšanai izmanto pat pret politiķiem vērstu satīru teātra izrādēs, secinot, ka vissāpīgāk tajās tiek tieši Vienotībai. Dažu zaļo zemnieku politiķi bija pat pārsteidzis, cik izteikti pret Vienotības politiķiem, visvairāk ārlietu ministru Ģirtu Valdi Kristovski vērsta bijusi šajās dienās Nacionālajā teātrī skatītā satīriskā izrāde par Žurku Kornēliju. Nesaistīti ar šī politiķa vērojumiem līdzīgos ar Pietiek dalījās kāds Vienotības politiķis, kuram pēc izrādes licies, ka „pār Kristovski pārbraukts ar ceļa rulli”.

Vienotība ir nonākusi varas slazdos, jo viņiem ir amati un krēsli, bet nav rīcības brīvības, kamēr ZZS ir rīcības brīvība, bet nav pamatatbildības,” pirms kāda laika Pietiek izteicās kāda pie partijām nepiederoša amatpersona, un šis vērojums izskaidro, kāpēc divu partiju koalīcijā vērojama tik izteikta atšķirība starp abu reitingiem.

Vienlaikus no premjera puses ZZS izjūt piekāpību, kas kādam zaļo zemnieku politiķim pat ļāva secināt, ka „Dombrovskis rīkojas gudrāk, nekā rīkojās Kalvītis, un, ja viņš tā turpinās, mēs stāvēsim aiz viņa”. Opozīcijā esošā Saskaņas centra līderis Saeimā Jānis Urbanovičs uzskata, ka Dombrovski un ZZS līderi Aivaru Lembergu vieno apmierinātība ar esošo situāciju un līdz ar to – interese, „kā labāk nodrošināties pret pārmaiņām valstī”. Dažiem citiem jau koalīcijas ietvaros ir radies iespaids, ka ZZS atbalsta Dombrovski stingrāk kā paša Vienotība, kurā pašlaikvienotības nav, un premjers pie šī atbalsta turoties. Ar to arī esot izskaidrojams viņa „pragmatisms un lojalitāte” attiecībās ar koalīcijas partneri.

Pirmdien ZZS koalīcijas sadarbības padomē iesniedza savu redakciju, kas tieši būtu ierakstāms vienošanās projektā ar starptautiskajiem aizdevējiem, kā samazināt deficītu 2012. gada budžetā. Pēc ZZS prasības tikšot ierakstīts, ka deficītu nemazinās uz pensiju rēķina, tāpat no samazinājumu virzieniem izņemtas subsīdijas lauksaimniekiem. Budžets, kurā būtu paredzēta pensiju griešana, „nevar iziet cauri valdībai, un vēl jo vairāk viņš nevar iziet cauri Saeimai, nu to tak visi saprot – ja tur tādas lietas ieraksta, tad tā valdība krīt, jo neviens tak neapstiprinās tādu budžetu”, Pietiek izteicās ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. Viņš uzsvēra, ka no premjera Dombrovska puses sajūt līdzīgu pozīciju, proti, ka pensijas ir neaizskaramas. 

Novērtē šo rakstu:

0
0