Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ko tieši paredz "finanšu investora no Vācijas" vajadzībām lielā slepenībā gatavotais nacionālās aviokompānijas Air Baltic akcionāru līgums? Pietiek šodien publisko lielāko daļu (dažas lappuses nav izdevies pārfotografēt) no šī dokumenta, kura saturs izšķirs - cik lielas tiesības aviokompānijā iegūs un uz cik lielu kumosu no tās varēs pretendēt "finanšu investors no Vācijas", par kura "kāju augšanas ģeogrāfiju" Pietiek šodienas publikācijā izteicies Aivars Lembergs.

Akcionāru līguma darba variants pašlaik rada iespaidu, ka tas ir tapis pirmām kārtām tāpēc, lai nodrošinātu visdažādākās garantijas un priekšrocības "finanšu investoram no Vācijas".

Tā, piemēram, investoram (līgumā tas oficiāli ir SIA Aircraft Leasing 1) ir visas tiesības nodot jebkuras savas akcijas jebkuram uzņēmumam, kura galīgais labuma guvējs ir šī investora īpašnieks, ieskaitot ģimenes īpašuma trastu.

Turklāt tādā gadījumā Latvijai nebūs tiesību izmantot tai it kā nodrošinātās pirmpirkuma tiesības un/vai līdzpārdošanas tiesības, vai jebkuras citas tiesības vai tiesību aizsardzības līdzekļus attiecībā uz investoru vai nododamajām akcijām.

Savukārt gadījumā, ja Latvijas valsts savas akcijas izlems pārdot (vai citādi nodot) kādam pircējam un jebkāda iemesla dēļ investora pirmpirkuma tiesības un/vai līdzpārdošanas tiesības netiks ievērotas, "investoram ir tiesības pieprasīt, lai Latvija pērk visas investora akcijas sabiedrībā par cenu atbilstoši Sabiedrības akciju vērtības neatkarīgam tirgus novērtējumam".

"Finanšu investoram no Vācijas" saskaņā ar līguma darba variantu tiks nodrošinātas arī ekskluzīvas tiesības piedāvāt Air Baltic jaunas lidmašīnas.

"Katru reizi, kad sabiedrība plāno papildus jaunu gaisa kuģu līzingu un ir vienojusies par attiecīga līguma projektu ar trešo personu (Līzinga devējs). Sabiedrība vispirms piedāvā Investoram 15 (piecpadsmit) darba dienu laikā, kuras, ciktāl tas praktiski iespējams, ir ietvertas Nogaidīšanas periodā nevis pēc tā, iesniegt Sabiedrībai alternatīvu piedāvājumu, sacenšoties ar Līzinga devēja piedāvājumu," teikts darba variantā.

Kontekstā ar "finanšu investora no Vācijas" publiskajiem izteikumiem, ka viņš noteikti vēlēšoties vietu Air Baltic padomē, vērā ņemamas ir arī apjomīgās tiesības, kas akcionāru līgumā ir noteiktas uzņēmuma padomei un būtiski pārsniedz tās pašreizējās pilnvaras.

Līguma darba variantā arī detalizēti aprakstīti mehānismi, kuriem jānodrošina, lai, Latvijai pārdodot savas akcijas atrastam pircējam (piemēram, stratēģiskajam investoram), "finanšu investors no Vācijas" jebkurā gadījumā gūtu pietiekami lielu peļņu. Turklāt ļoti daudzās situācijās kā galvenais kritērijs norādīts "neatkarīgs tirgus vērtējums".

Līguma darba variants min arī gadījumus, kad "finanšu investors no Vācijas" var arī bez maksas tikt pie papildu Air Baltic akcijām: "Ja vainīgais Akcionārs ir Latvija un kopējais Zaudējumu apjoms ir vismaz EUR 20 000 000, bet nepārsniedz USD 58 000 000, Latvija ir tiesīga atlīdzināt Investoram arī, piešķirot Sabiedrības akcijas."

Interesanti, ka, kā rāda dokuments (pēc visa spriežot, Latvijas valsts uzdevumā to izstrādā pretrunīgi vērtētais advokātu birojs Sorainen), izrādās - neraugoties uz pašlaik atklātajām milzu problēmām ar finansējumu, tās nav traucējušas Air Baltic padomei jau šā gada augustā apstiprināt jaunu biznesa plānu Horizon 2021, kura "būtisks elements ir jaunas efektīvas flotes ieviešana, kas cita starpā iekļauj jaunus reģionālus gaisa kuģus".

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0