Menu
Pilnā versija
Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Lauris Galiņš · 14.03.2023. · Komentāri (22)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas līgums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. Tomēr kas notiktu, ja opozīcija (mazākums) arī vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadījumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?

Sākotnēji (pirmajās sēdēs) varētu šķist, ka tāds opozīcijas gājiens neko nemainītu, jo Latvijā atšķirībā no citām valstīm, kur nepieciešamā kvoruma robeža ir lielāka par pusi, Satversmes 23. pants nosaka “Saeimas sēdes var notikt, ja piedalās vismaz puse Saeimas locekļu”, līdz ar to sākumā šāda opozīcijas stratēģija varētu likties bezjēdzīga atšķirībā no tām valstīm, kurās noteikts, ka tad, ja parlamentā nepiedalās 1/3 no deputātiem, parlaments nav rīcībspējīgs un nevienu likumu pieņemt nevar; līdzīgi ir vairumā valstu, kā spilgtākais no piemēriem ir Vācija.

Tomēr, neskatoties uz to, ka esošie likumi Latvijā koalīcijai ļauj ignorēt opozīciju, šāda opozīcijas stratēģija gūtu rezultātu (pārsvaru pār koalīciju) cita pamata - dabisku likumsakarību dēļ. Paskaidrošu, kādēļ tā uzskatu.

Neatkarīgi no tā, kādus likumus nostiprina un sargā pirmsšķietami de iure vienas sabiedrības vairākums (nosacīti tās koalīcija), dabiskie likumi, kas regulē līdzsvaru starp atšķirīgām sabiedrībām, nosaka, ka visai ātri jebkura jauna sabiedrība kas de facto ir atdalījusies no esošās, to skaitā koalīcijas sabiedrība, arī iegūs opozīciju, no kā izriet, ka tad, ja opozīcija nepiedalās koalīcijas procesos, agrāk vai vēlāk arī koalīcijas vienotība izjuks, - sāks dalīties opozīcijā un pozīcijā, un šajā situācijā starp šīm sabiedrībām būs kāršu pārdale, kurā spēcīgāka kļūs tā, kuras organizācija būs labāk disciplinēta.

Ja šo stratēģiju opozīcija realizētu, tad, sagaidot brīdi, kad sāk iekšēji šķelties koalīcijas sabiedrība, opozīcija varētu nobanot jebkuru likumu, ko izvirza nu jau nestabilā koalīcija. Te gan jāmin, ka šo situāciju varētu mainīt prezidents, rosinot Saeimas atlaišanu un kā iemeslu norādot tās rīcībspējas zudumu, kas konkrētā situācijā visdrīzāk nāktu vien par labu sabiedrībai.

Novērtē šo rakstu:

89
7