Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Globālo klimata "cīņu" rezultāts diemžēl var izrādīties - konkrēti papildu nodokļi arī Latvijā. Līdz ar to jautājums nav tīri akadēmisks.

Klimata "cīņas" pagājušajā gadā iegāja jaunā posmā. No vienas puses, ģeofizikas speciālistu vidū plašumā plešas dumpis, norādot, ka uzmanības pievēršana tikai atmosfēras ogļskābās gāzes koncentrācijai ir ļoti vienkāršota pieeja, - ogļskābā gāze ir nepieciešama augiem; svarīgākā siltumnīcas efekta gāze Zemes atmosfērā ir un paliek ūdens tvaiks.

No otras puses - zināma globālo liberāļu frakcija gluži kā tādi komunisti ir metuši klimata "cīņās" bērnus. (Šeit nevajadzētu aizmirst, ka kreisie liberāļi ir tādi kā komunistu vecākie brāļi.)

Trim neseniem notikumiem gan vajadzētu "klimata aktīvistes" Grētas Tūnbergas kaismi mazināt. Vai mazinās, nav pārliecības.

Pirmkārt, ilggadīgs ekstrēmo klimata parādību un klimata maiņas pētnieks Dr. Mototaka Nakamura (Masačūsetsas un Džordžijas tehnoloģiskie institūti, Djūka un Havaju universitātes, ASV Godārda kosmisko lidojumu centrs, Jet Propulsion Laboratory, Japānas Jūras-Zemes zinātņu un tehnoloģijas aģentūra) izdevis grāmatiņu, kurā paskaidro, ka:

a) ticami globālie klimata dati mums ir tikai aptuveni no 1980. gada,

b) klimata modeļi stipri vienkāršoti attēlo klimata faktorus. Modeļi ignorē mainīgo Saules enerģiju, ļoti vienkāršo liela un maza mēroga okeāna dinamiku, aerosolu maiņas, kas rada mākoņus, kā arī ledus optisko īpašību maiņas cēloņus,

c) klimata modeļi ir noderīgi akadēmiskiem pētījumiem, taču paredzēt gaidāmo laiku pēc tiem nevar,

d) klimata zinātniekiem mēdz būt sliktas zināšanas ģeofizikālo šķidrumu  dinamikā.

Otrkārt, Google Mountain View piedāvājums īstermiņa laika prognozēm Nowcast aizstāj reālu klimata fiziku ar datorizētu laika karšu salīdzināšanu. Es teiktu, klimata fizikai ir problēmas.

Treškārt, NASA kosmiskā zonde fiksējusi strauju Marsa ziemeļpola sabrukumu...

Novērtē šo rakstu:

83
6