Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Nesenais Re:Baltica raksts par Nacionālās apvienības biedru kontaktiem ar Ukrainas “galēji labējiem” jau ir pietiekami iztirzāts, bet es vēlētos nedaudz viest skaidrību par vienu no rakstā minētajiem “bubuļiem” – Intermarium. Domāju, ka jebkuram, kurš izlasīja rakstu, radās visai baiss priekšstats par šo iedomāto “Starpjūru konfederāciju” – pagājušā gadsimta 20. gadu ideju, par kuru īsti vairs neviens patiesībā nerunā, kad min vārdu “Intermarium”.

Kas ir šis baisais Intermarium? Trīs jūru iniciatīva, kas ierosināta 2015. gadā, lai veicinātu vienotību un konverģenci starp ES dalībvalstīm ar uzsvaru uz infrastruktūru, enerģētiku un digitālo savienojamību. Tā ir Ziemeļu-Dienvidu reģionālā dialoga veidošana. Un! Mēs jau šajā iniciatīvā piedalāmies kopā ar vēl 11 ES valstīm, kas ģeogrāfiski atrodas starp Adrijas, Baltijas un Melno jūru – Austriju, Bulgāriju, Čehiju, Horvātiju, Igauniju, Lietuvu, Poliju, Rumāniju, Slovākiju, Slovēniju un Ungāriju. Ukrainas prezidents ir paudis Ukrainas vēlmi pievienoties Trīs jūru iniciatīvai, kuras nākamais samits notiks Tallinā 2020. gadā.

Tā ir platforma reģionālās sadarbības stiprināšanai, un, kā zina visi, kas kaut vismazākajā mērā interesējas par Eiropas un ārlietu jautājumiem, reģionālisms ir tendence, kas kļūst arvien plašāk izplatīta, reģionālās sadarbības tiek veicinātas, nevis marginalizētas, apzinoties, ka ES intereses nekad nebūs viendabīgas. Arī ASV ir demonstrējusi ieinteresētību šajā iniciatīvā, ASV prezidentam piedaloties Trīs jūru samitā jau 2017.gadā, un ASV līdzdalība šajā iniciatīvā ir pozitīva un papildinoša ES īstenotajām politikām un atbalsta programmām. Arī Vācija ir paudusi savu atbalstu, kļūstot par partnervalsti.

Daudzām problēmām risinājumus ir vieglāk atrast Eiropas Savienības ietvaros. Tomēr ir arī jautājumi, kur noder reģionālā pieeja. Viena no pieejām ir Trīs jūru iniciatīva. Tā nav politiski motivēta iniciatīva, kas mēģina veidot jaunas robežlīnijas un šķelt Eiropu. Tieši pretēji – tā var ir platforma, kas var stiprināt ES kohēziju un izlīdzināt nevienlīdzīgos attīstības tempus Austrumu-Rietumu un Ziemeļu-Dienvidu virzienā.

Trīs jūru iniciatīvai ir potenciāls padarīt Baltijas valstis par “centra posmu” šajā reģionālajā blokā. Mums ir iespēja šajā formātā īstenot jēgpilnu un ES pamatvērtībās balstītu politiku. Mēģinājumi to pārvērst par bubuli naratīva vajadzībām nenāk ne par labu sabiedrības kopējās informētības uzlabošanai, ne arī piedien patiesi kvalitatīvai izmeklējošajai žurnālistikai, kas ierasti raksturīga Re:Baltica komandai.

Novērtē šo rakstu:

29
38