Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ministru kabinets un virkne citu adresātu 2021.gada 22.novembrī saņēma manu, Inčukalna, Bauskas novada un Iecavas apkaimes iedzīvotāju ”Iesniegumu par Satiksmes ministrijas noteikumu projektu ”Satiksmes un rūpniecisko objektu vides trokšņa pārvaldība” un kā ”pienācīgā kārtībā” Kandavas un Rīgas auto-moto trases kļuva par vēsturisko teritorijas apbūvi”.

Es iesniegumā Valsts kanceleju lūdzu elektroniskā veidā nosūtīt manu iesniegumu visiem adresātiem - Valsts prezidentam, Saeimai, Latvijas Republikas tiesībsargam, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, Ģenerālprokuratūrai, Tieslietu padomei, Rīgas domei, Tukuma novada domei.

Valsts kanceleja 22.novembrī man atsūtīja e pastu, kurā mani informēja: ja uzskatu, ka mans iesniegums nosūtāms arī citām kompetentām iestādēm, tā aicina to darīt pašai.

Zinādama, cik ”stratēģiski svarīgas” Ministru prezidentam ir šīs divas kaucošās ”vēsturiskās teritorijas”, biju sagatavojusi eksemplārus arī citiem adresātiem, un 22.novembrī iesniegumu nesaņēma tikai pašas nesvarīgākās iestādes – Valsts prezidents un Saeima, kuras to saņēma 23.novembrī.

Latvijas Republikas Saeimai, Valsts prezidentam, Ministru kabinetam, Latvijas Republikas tiesībsargam, Rīgas domei, Covid-19 ierobežošanas stratēģiskajai vadības grupai jau 2021.gada martā tika lūgts nepieļaut, ka COVID-19 noteikto ierobežojumu atvieglojumu dēļ tiek atļauta uzņēmējdarbība auto-moto trasēs, kuras atrodas pilsētu teritorijās (Kandavā un Rīgā).

Visiem adresātiem bija zināms, ka trokšņa testēšanas pārskati apliecina to, ka Kandavas kartinga trasē un Rīgas auto-moto trasēs veiktās uzņēmējdarbības troksnis apdraud iedzīvotāju veselību un pasliktina dzīves kvalitāti.

Visiem bija un ir vienalga, ka Rīgas infekciju slimnīca atrodas tiešā Biķernieku trašu trokšņa diskomforta zonā un slimnīcā bezspēcīgi guļ smagā un ļoti smagā stāvoklī esoši COVID-19 slimnieki.

Nepārspīlēšu, ja teikšu, ka daudzu slimnieku slimības gaitu negatīvi ietekmēja un ietekmē intensīvā valstij piederošajās auto-moto trasēs veiktā uzņēmējdarbība.

Arī pēc 2021.gada 15.novembra Biķernieku trasēs tika uzsākta uzņēmējdarbība, un publiska informācija liecināja par to, ka 27.-28.novembrī notiks Rallijsprinta ”Latvija 2021” sacensības.

Publiska informācija liecināja par to, ka Kandavā 28.novembrī notiks sacensības.

2021.gada 22.novembra iesnieguma adresātus lūdzu nepieļaut, ka COVID-19 noteikto ierobežojumu atvieglojumu dēļ notiek uzņēmējdarbība auto-moto trasēs Kandavā un Rīgā.

Kandavā sacensības nenotika.

Taču Rīgā norisinājās autosporta pasākums “Latvija 2021”, divi nakts ātrumposmi sestdien un astoņi ātrumposmi svētdien.

Publiska informācija liecina, ka 4.decembrī Biķerniekos būs autosacensības ”Rīgas ziemas kauss”.

Satiksmes ministrijas noteikumu projektā bija rakstīts, ka noteikumu projekts neskar cilvēktiesības, demokrātiskās vērtības un pilsoniskās sabiedrības attīstību.

Iepazinos ar Ministru kabineta 2002.gada 9.jūlija noteikumu Nr.294 "Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošās darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai" visām redakcijām, līdz tie zaudēja spēku, jo Ministru kabinets 2010.gada 30.oktobrī pieņēma noteikumus Nr.1082 ”Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai”.

Iepriekš minēto noteikumu dažādas redakcijas apliecināja to, kā Aigars Štokenbergs kā viens no Kandavas kartinga trases īpašniekiem (līdz 2015.gada 18.augustam), personīgas ieinteresētības vadīts, ļaunprātīgi tīšām izmantoja savu augstas valsts amatpersonas statusu (ekonomikas ministrs (03.04.2006.-07.11.2006.), reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs (07.11.2006.-19.10.2007.), tieslietu ministrs (03.11.2010.-29.10.2011.), 2007.gada 25.oktobrī atjaunoja darbību Saeimā, darbojās juridiskajā komisijā) un panāca, ka motosporta un autosporta sacīkšu trases, mopēdu sacīkšu trases un motosporta apmācību iekārtas, izņemot slēgtas treniņu trases, kuras izmanto vienīgi autovadītāja praktisko iemaņu iegūšanai, tika svītrotas no piesārņojošu darbību sarakstiem.

Saeimai, Valsts prezidentam, Ministru kabinetam un pilnīgu visām valsts iestādēm bija un ir zināms, kā no 2006.gada ”pienācīgā kārtībā” tika veikti pasākumi personas tiesībām uz veselību un tiesībām dzīvot labvēlīgā vidē nodrošināšanai, kas ietver ne tikai cilvēka cieņai un piesardzības principam atbilstošu preventīvu Ministru kabineta izvērtējumu, kas vērsts uz kaitīgu seku paredzēšanu un iespējamu to mazināšanu.

Ministru kabineta 2002.gada 9.jūlija noteikumu Nr.294 “Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai” pamata redakcijā no 30.07.2002.-16.07.2003. VI. sadaļas “Noslēguma jautājumi” 53.punktā rakstīts: ”Pēc 2003.gada 1.janvāra nedrīkst uzsākt B kategorijas piesārņojošu darbību, ja operators nav saņēmis B kategorijas atļauju šajos noteikumos noteiktajā kārtībā.

Šo noteikumu 1.pielikumā B kategorijas piesārņojošās darbības

1. Enerģētika:

1.8. vēja elektrostacijas vai elektrostaciju parki, kuru kopējā jauda ir 1 MW un vairāk

8. Citas nozares:

8.3. motosporta un autosporta sacīkšu trases, mopēdu sacīkšu trases un motosporta apmācību iekārtas, izņemot slēgtas treniņu trases, kuras izmanto vienīgi praktisko autovadītāja iemaņu iegūšanai

92

Līdz 2006.gada 1.janvārim

8.4. lidostas un lidlauki

62

Līdz 2005.gada 1.janvārim

8.9. tematiskie parki (piemēram, izklaides parki, zooloģiskie dārzi)

92

Līdz 2005.gada 1.janvārim

       

Ministru kabineta 2006.gada 25.jūlija noteikumos Nr.602 ”Grozījums Ministru kabineta 2002.gada 9.jūlija noteikumos Nr.294 Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai”, 38.punktā rakstīts: ”Svītrot 1.pielikuma 8.1.5. un 8.3.apakšpunktu un 50.punktā rakstīts: “Papildināt 2.pielikumu ar 7.10., 7.11., 7.12. un 7.13.apakšpunktu šādā redakcijā: “7.10. iekārtas sāls un sāls maisījumu uzglabāšanai, ja uzglabā vienu tonnu vai vairāk sāls vai sāls maisījumu, iekārtas sāls un sāls maisījumu iegūšanai (ar jaudu viena tonna un vairāk diennaktī) ceļu kaisīšanai ziemas apstākļos, 7.11. iekārtas pakešu logu un durvju ražošanai, 7.12. motosporta un autosporta sacīkšu trases, mopēdu sacīkšu trases un motosporta apmācību iekārtas, izņemot slēgtas treniņu trases, kuras izmanto vienīgi autovadītāja praktisko iemaņu iegūšanai.””

Iepriekš minētais nozīmē to, ka no 2006.gada 25.jūlija motosporta un autosporta sacīkšu trases, mopēdu sacīkšu trases un motosporta apmācību iekārtas, izņemot slēgtas treniņu trases, kuras izmanto vienīgi autovadītāja praktisko iemaņu iegūšanai vajag tikai C kategorijas piesārņojošas darbības apliecinājums, nevis atļauja piesārņojošas darbības veikšanai.

Savukārt Ministru kabineta 2009.gada 6.janvāra Ministru kabineta noteikumi Nr.11 ”Grozījums Ministru kabineta 2002.gada 9.jūlija noteikumos Nr.294 Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai” jau rakstīts:

 ”1.13. papildināt noteikumus ar 43.1 punktu šādā redakcijā: “43.1 Pārvalde, izsniedzot C kategorijas apliecinājumu, iekļauj operatoru C kategorijas piesārņojošo darbību veicēju sarakstā. Operatoru svītro no saraksta gadījumos, ja C kategorijas piesārņojošo darbību izbeidz vai attiecīgo darbību svītro no šo noteikumu 2.pielikuma.”: 1.21. izteikt 2.pielikumu šādā redakcijā.

Ministru kabineta 2009.gada 6.janvāra noteikumos Nr.11 ”Grozījums Ministru kabineta 2002.gada 9.jūlija noteikumos Nr.294 “Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošās darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai” tekstā nav minēts, ka no 2.pielikuma tiek svītrots 7.12.apakšpunkts - motosporta un autosporta sacīkšu trases, mopēdu sacīkšu trases un motosporta apmācību iekārtas, izņemot slēgtas treniņu trases, kuras izmanto vienīgi autovadītāja praktisko iemaņu iegūšanai.

Iepriekš minētais nozīmē to, ka bez likumiska pamata no C kategorijas piesārņojošas darbības saraksta ar 2009.gada 6.janvāri izņemts šāds teksts – ”motosporta un autosporta sacīkšu trases, mopēdu sacīkšu trases un motosporta apmācību iekārtas, izņemot slēgtas treniņu trases, kuras izmanto vienīgi autovadītāja praktisko iemaņu iegūšanai”.

CSDD filiāle – “Biķernieku kompleksā sporta bāze” no 2010.gada 25.maija līdz 2011.gada 30.jūnijam neatbilda likuma “Par nacionālās sporta bāzes statusu” 5.pantā noteiktajiem Nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanas nosacījumiem.

Ministru kabineta 2010.gada 30.decembra rīkojumā Nr.790 ”Par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu Biķernieku kompleksajai sporta bāzei” rakstīts: ”2.5. saskaņā ar likuma ”Par nacionālās sporta bāzes statusu” 5.pantā pirmās daļas 5.punktu viens no nosacījumiem, lai sporta bāzei varētu piešķirt nacionālās sporta bāzes statusu, ir sporta bāzes piemērotība pasaules un Eiropas čempionātu, to posmu, kausu izcīņas un kvalifikācijas sacensību rīkošanai, un par to ir saņemti arī attiecīgo starptautisko sporta federāciju apliecinājumi. Valsts akciju sabiedrības "Biķernieku kompleksā sporta bāze" iesniegumam pievienotie apliecinājumi nav atzīstami par attiecīgo starptautisko sporta federāciju apliecinājumiem.

3. Ievērojot minētos apsvērumus ... Ministru kabinets nolemj piešķirt Biķernieku kompleksajai sporta bāzei nacionālās sporta bāzes statusu līdz 2011.gada 31.augustam.”

Lai Biķernieku kompleksā sporta bāze atbilstu iepriekš minētā likuma 5.panta prasībām, 2011.gada 9.jūnijā tika izdarīti grozījumi likumā, samazinot Nacionālās sporta statusa piešķiršanas prasības.

Ar Ministru kabineta 2011.gada 5.augusta rīkojumu Nr.358, kuru Ministru prezidenta vietā paraksta tieslietu ministrs, iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs A.Štokenbergs, rakstīts: ”2. Uzņēmumu reģistrs 2011.gada 6.jūlijā komercreģistrā ir izdarījis atzīmi par reorganizāciju - valsts akciju sabiedrības "Biķernieku kompleksā sporta bāze" pievienošanu valsts akciju sabiedrībai "Ceļu satiksmes drošības direkcija".

3. Pēc iesnieguma par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu (pagarināšanu) Biķernieku kompleksajai sporta bāzei izskatīšanas Ministru kabinets konstatē:  

3.5. valsts akciju sabiedrība "Ceļu satiksmes drošības direkcija" kā valsts akciju sabiedrības "Biķernieku kompleksā sporta bāze" tiesību un saistību pārņēmēja 2011.gada 15.jūlijā ir iesniegusi Izglītības un zinātnes ministrijā iesniegumu par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu (pagarināšanu) Biķernieku kompleksajai sporta bāzei;

3.6. ar 2011.gada 9.jūnija likumu "Grozījumi likumā ”Par nacionālās sporta bāzes statusu” 5.pants papildināts ar trešo daļu, kas nosaka, ka sporta bāzes atbilstību likuma 5.panta pirmās daļas 5.punktā noteiktajam par piemērotību pasaules vai Eiropas čempionātu, to posmu, kausu izcīņas un kvalifikācijas sacensību rīkošanai apliecina vismaz viena attiecīgā starptautiskā sporta federācija vai šīs federācijas vārdā tam pilnvarota Sporta likumā noteiktajā kārtībā atzīta attiecīgā sporta federācija;

3.7. biedrība "Latvijas Automobiļu federācija" kā Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) biedrs un kā atzīta nacionālā sporta autoritāte Latvijas Republikas teritorijā (saskaņā ar Starptautiskās Automobiļu federācijas statūtu 4.pantu) 2011.gada 11.jūlija vēstulē Nr.151/11 apliecina Biķernieku kompleksās sporta bāzes piemērotību Eiropas čempionātu, to posmu, kausu izcīņu un kvalifikācijas sacensību rīkošanai;

3.8. saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 87.panta pirmās daļas 1. un 2.punktu tajā pašā lietā administratīvo procesu var uzsākt no jauna uz adresāta iesnieguma pamata, ja ir mainījušies lietas faktiskie apstākļi, kuri bija par pamatu lēmuma pieņemšanai, vai arī lietas tiesiskie apstākļi ir mainījušies adresātam par labu;

3.10. citi lietas faktiskie un tiesiskie apstākļi kopš Ministru kabineta 2010.gada 30.decembra rīkojuma Nr.790 ”Par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu Biķernieku kompleksajai sporta bāzei” izdošanas nav mainījušies, tāpēc secināms, ka Biķernieku kompleksā sporta bāze atbilst visiem likuma ”Par nacionālās sporta bāzes statusu” 5.panta pirmajā daļā minētajiem nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanas nosacījumiem, kā rezultātā ir tiesisks pamats iepriekš noteiktā ierobežojošā nosacījuma atcelšanai.

4. Ievērojot minētos apsvērumus un pamatojoties uz likuma ”Par nacionālās sporta bāzes statusu” 5.panta pirmajā daļas 5.punktu un trešo daļu 6.panta ceturto daļu un Administratīvā procesa likuma 87.panta pirmās daļas 1. un 2.punktu, Ministru kabinets nolemj atcelt Ministru kabineta 2010.gada 30.decembra rīkojumu Nr.790 daļā par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu ar ierobežojošu nosacījumu - līdz 2011.gada 31.augustam. Noteikt, ka pārējā daļā lēmums par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu paliek spēkā.”

LETA 2011.gada 16.novembrī publicēts raksts „”FIA prezidents Žans Tods: palīdzēsim attīstīt Biķernieku trasi””, kurā rakstīts: ”...Rīgas Motormuzeja direktors Aivars Aksenoks pastāstīja, ka Biķernieku trase vēlas saņemt FIA sertifikāciju... Biķernieku trase šobrīd nav tehniski labākajā stāvoklī un mūsdienās nav piemērota augsta līmeņa sacensību aizvadīšanai.”

Tādā LIKUMĪGĀ ceļā okupācijas gadu sliktas kvalitātes ceļa segumi kļuva par vēsturiskiem objektiem, kuri jāaizsargā.

Vides ministrijas 2010.gada 5.novembra vēstulē Nr.2-02/F-165 rakstīts: ”…2010.gada 10.septembrī Vides ministrija organizēja sanāksmi ar Veselības ministrijas un Veselības inspekcijas pārstāvjiem, kurā tika apspriesti Veselības ministrijas ierosinātie grozījumi likumā ”Par piesārņojumu” attiecībā uz dažādu objektu darbības apturēšanu saistībā ar trokšņa robežlielumu pārsniegumiem. Sanāksmē tika norādīts, ka atbilstoši likumā noteiktajam pašreiz ir iespējams apturēt iekārtas, kurām ir izdotas A un B kategorijas piesārņojošo darbību atļaujas.”

Tātad jau 2010.gadā tika ierosināts (faktiski visās Eiropas valstīs tā ir), ka uz auto-moto trasēs un šautuvēs veikto uzņēmējdarbību ir jāattiecina Ministru kabineta 2010.gada 30.novembra noteikumu Nr.1082 3.pielikumā ”Iesniegums atļaujas saņemšanai A kategorijas vai B kategorijas piesārņojošai darbībai” minētās prasības – faktiski jāatjauno prasības, kādas bija līdz 2006.gada 25.jūlijam.

Visiem iesnieguma adresātiem tika lūgts sadarboties, kā arī ņemt vērā visiem esošos dokumentālos pierādījumus, kuri pievienoti ne tikai maniem iesniegumiem no 2008.gada, bet arī Inčukalna, Bauskas novada, Iecavas novada iedzīvotāju iesniegumos. Tāpat, lai auto-moto sporta federācijas var plānot 2022.gada pasākumus, lūdzām steidzamības kārtībā:

veikt grozījumus Ministru kabineta 2010.gada 30.novembra noteikumos Nr.1082 ”Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai” papildinot šo noteikumu 1.pielikumu “Piesārņojošas darbības (iekārtas), kurām nepieciešama B kategorijas atļauja” 8.punktu ar apakšpunktiem - motosporta un autosporta sacīkšu trases, mopēdu sacīkšu trases un motosporta apmācību iekārtas, izņemot slēgtas treniņu trases, kuras izmanto vienīgi autovadītāja praktisko iemaņu iegūšanai, šautuvēm, izņemot slēgtām treniņu šautuvēm.

veikt grozījumus likuma “Par ietekmes uz vidi novērtējumu” 2.pielikumā “Darbības, kurām nepieciešams sākotnējais izvērtējums” 11.punkta 1.apakšpunktā - motosporta un autosporta sacīkšu trases, mopēdu sacīkšu trases un motosporta apmācību iekārtas, izņemot slēgtas treniņu trases, kuras izmanto vienīgi autovadītāja praktisko iemaņu iegūšanai, šautuvēm, izņemot slēgtām treniņu šautuvēm.

Novērtē šo rakstu:

19
49