Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Esmu viens no tiem cilvēkiem, kas pirms gada apstrīdēja un pārsūdzēja Rīgas pilsētas būvvaldes būvatļauju tirdzniecības centra būvēšanai Mežciemā, kas tika izsniegta SIA Homburg Bikernieku Properties.

Vakar izlasīju rakstu portālā Delfi „Nils Ušakovs: Lepnums un kauns”. Kaut arī Ušakova meistarība populismā un liekulībā nevienu vairs nepārsteidz, vakar Rīgas mērs tomēr pārspēja pats sevi – pamatoja savas tēzes, citējot Daiņa Īvāna rakstu portālā Ir („Lielo mielo, sīko apmelo”), kas tapa saistībā ar Rīgas domes pakļautībā esošo iestāžu lēmumu pārsūdzēšanu.

Raksts bija kā atbilde iedzīvotājus apmelnojošajai kampaņai saziņas līdzekļos, ko gan īstenoja uzņēmums Homburg, gan tam labprāt pievienojās daži Latvijas politiķi – nu jau bēdīgi slavenais Vjačeslavs Dombrovskis un Vilnis Ķirsis, kas atļāvās izmantot pat tādus terminus kā „primitīva šantāža”.

Lai panāktu zināmu objektivitāti, es nolēmu publiskot daļu no mūsu sarakstes ar Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu (PAD) – šai vēstulei es pievienoju viņu atbildes uz mūsu apstrīdēšanas iesniegumu (Atbilde-PAD-011112.PDF), kā arī paskaidrojumus Tiesai (PAD-250113.PDF), kas tika iesniegti pēc pārsūdzēšanas.

Es dažas daļas iezīmēju ar dzelteno krāsu, kas, manuprāt, ir pašas „interesantākās”. Šie fragmenti arī ļoti labi parāda Rīgas domes iestāžu attieksmi pret iedzīvotājiem un viņu interesēm pirms gada.

Sīkāk nerakstīšu par to, ka mēs tā arī nesagaidījām nevienu pamatojumu tam, ka publiska apspriešana šajā gadījumā nebija vajadzīga – izņemot norādi uz to, ka „Būvvaldē strādā pietiekami kvalificēti speciālisti ar ilgstošu pieredzi būvniecības jomā”, tāpēc parastie iedzīvotāji, visticamāk, pat nedrīkst apšaubīt viņu viedokli, un nekādi papildu pierādījumi arī nav vajadzīgi. Tas krasi atšķiras no pēdējiem apgalvojumiem, ka Būvvalde nodarbojas tikai ar parakstu un zīmogu skaitīšanu.

Nerakstīšu arī par to, ka mūsu iesniegumā bija norādītas daudzas atsauces uz starptautiski atzītos žurnālos publicētajiem zinātniskajiem rakstiem, kas parādīja, ka šāda veida ēkas nešaubīgi atstāj būtiskas un ilgtermiņa sekas uz to tiešo kaimiņu veselību, - tas šobrīd nav tik svarīgi, un PAD pārstāvji to uzskatīja vienkārši par mūsu „subjektīvu viedokli”.

Vēl viens interesants PAD izteikums ir saistīts ar mūsu bažām par to, ka iecerētais būvprojekts ugunsgrēka laikā traucēs glābšanas tehnikai piekļūt pie mājas fasādes, kas robežojas ar tirdzniecības centru. Lielākai daļai dzīvokļiem šajā mājas daļā logi iziet tikai uz šo pusi, kā arī visiem dzīvokļiem ir dzelzs durvis. Lai to būtu vieglāk iztēloties, pievienoju attēlu ar šo mājas daļu – pati fasāde tajā nav redzama, bet runa ir par to mājas daļu, kas atrodas tieši iepretim Maximas sienai, kas bildē ir aizsegta ar plēvi.

PAD toreiz sniedza tādu cinisku atbildi: „Tas, ka pie šīs fasādes operatīvā transporta piebraukšana ir problemātiska, … , ir … iedzīvotāju problēma." Droši vien, ka tas, ka glābšanas transports nevarēja piekļūt mājai M.Ķempes ielā 11, pēc PAD viedokļa, arī ir bijusi iedzīvotāju problēma.

Arī Priedaines ielā iedzīvotājiem droši vien vajadzēja pašiem apzināties visus riskus un neiet iepirkties, kamēr tajā objektā notika būvdarbi? Starp citu, dzīvokļiem tieši šajā pusē, pēc „būvvaldes speciālistu” domām, cena būtiski nekritīsies, un to īpašnieku sadzīves apstākļi būtiski nepasliktināsies.

Interesantas lietas var atrast arī tikšanās audioierakstā, kas tika veikts PAD telpās, kurā piedalījās uzņēmumu Homburg, Kubs, Selva būve pārstāvji, advokāts A. Blūmiņš, daži Dzimtās sētas VII iedzīvotāji un PAD pārstāvji (informācija [diemžēl, nepilnīga, jo kopā ar šīm darbiniecēm klāt bija arī kāds vīrietis] par PAD pārstāvjiem ir atrodama dokumentā PAD-tiksanas-121112.doc).

Lai būtu vieglāk orientēties audioierakstā, es uztaisīju failu, kurā ir atzīmētas, manuprāt, interesantākās vietas, kā arī norādīta pozīcija audioierakstā. Pašu audioierakstu (ap 100Mb) var lejupielādēt šeit: http://www.karlina.eu/pielikumi/tiksanas-121112.mp3.

Audio ieraksts, 12.11.2012

Torpey:

8:20 – taking into account law and environment

9:40 – common sense on the effect on the neighbourhood

10:30 – nebija tiesā nekad 40 gadu laikā

11:00 – we will not be extorted or misled, will not be intimidated

12:10 – that’s why I wanted the city to call this meeting, to listen to the concerns of the neighbours

18:45 – talks with associations of inhabitants of Zolitude

19:45 – Dzelzavas street

21:15 – reputation, about my company or about me

24:30 – iedzīvotāji

26:20 – In our project in Zolitude we had to do a public discussion, legally we had to, when we get our planning. When we did the planning here, from the city, they did not ask us to do a public discussion.

30:40 – This is serious for your neighbourhood, but it is serious on bigger issues, for the country.

31:50 – To answer the question, the law did not require us and the city would not do a public discussion, because it was not required under the law. But the city is very good and very cooperative, and together that’s why we have organized this meeting as a public discussion.

32:20 – A.Valisevskis: iemesli, kápéc nebija vajadzīga PA, nav nekādu pamatojumu.

Pusgadu mēģinām saņemt no PAD pamatojumus, kāpēc nebija vajadzīga PA, arī vēstulē nav nekādu pamatojumu.

35:10 RD atbilde:

Tas, ko es saprotu, par ko mēs šodien vispār tiekamies, arī jūsu mērķis, ir nevis kritizēt kaut kādus mūsu gatavotos lēmumus, bet saprast, ko vēlas kaimiņi, jo pati par sevi publiska apspriešana ir process, bet tam ir jābūt kādam rezultātam, tad, ko jūs vēlaties, konkrēti.

35:40 - AV: mēs vēlamies piedalīties lēmumu pieņemšana procesā, izmantot savas tiesības, kas mums piešķirtas ar LR likumiem.

RD: Jūs to gribat darīt un vēlaties sasniegt ko? Kādu rezultātu?

KĪ: Lai tiktu rīkota PA.

RD: Un tālāk? RD2: Un tālāk?

KĪ: Un tad arī tālāk mēs runāsim par to.

AV: Mēs gribam, lai iedzīvotāji būtu iesaistīti šajā procesā, jo mūsuprāt ietekme ir un priekšnosacījumi PA arī ir. Diemžēl es neesmu pilnvarots runāt visu iedzīvotāju vārdā. Īstenībā, ja jūs palasītu mūsu statūtus, jūs zinātu, ka valde arī nav tiesīga runāt šādās tikšanās visu iedzīvotāju vārdā, tāpēc par kaut kādām detaļām, par to, kas patīk, nepatīk, es neuzskatu, ka šī tikšanās ir īsta vieta, kur par to būtu jārunā. Kā es jau pieminēju agrāk, es domāju, ka tam ir jānotiek citā formātā.

38:05 RD – Nebūtu korekti, ja mēs sāktu vērtēt Būvvaldes rīcību, izdodot PAU, respektīvi arī nenolemjot rīkot PA, tālāk seko rīcība būvprojekta akceptēšana, būvatļaujas izdošana utt., jo tie ir lēmumi, kas ir pieņemti balstoties uz normatīvajiem aktiem, attiecīgi viņu tiesiskumu vai prettiesiskumu var izvērtēt tikai tiesa, līdz ar to, nebūtu korekti, ja mēs šobrīd sniegtu kaut kādus argumentus un viedokļus uz jūsu iebildumiem konkrēti par to, kāpēc netika rīkota PA.

39:36 RD – Es domāju, ka šīs tikšanās mērķis nav noskaidrot vajadzēja vai nevajadzēja PA, bet jums ir jāatrisina konkrēta situācija. Ja jūsu iebildumi ir balstīti uz konkrētiem faktiem, uz projekta risinājumiem, tad jūs ar pasūtītāju varat savā starpā vienojoties, izdiskutējot, iespējams panākt izmaiņas šajos risinājumos. Ja jūsu iebildumi ir principiāli pret to, ka netika rīkota PA, tad man liekas, ka saruna īsti nav vietā.

40:13 RD – Es jums varu no pieredzes pateikt, kā tas izskatās tiesā. Ja jūs tālāk dodaties uz tiesu, tiesa jums jautās, ko jūs vēlaties PA rezultātā panākt? Pats par sevi šis process jums nevar būt pašmērķis. Vai jūs vēlaties mazāku būvapjomu, vairāk apstādījumu, rotaļlaukumu.

43:30 – Torpey: I sue you, you and you, as a company, all of you

48:10 – Torpey: You should have a compensation, if your value is affected. …you have to look at that, in terms of compensation.

The value is about 15% less. Appraisal… if it’s less, we should have a compensation.

54:40 – Tatjana (Kaivas 50/5): compensation for all the inhabitants?

Torpey: I cannot compensate everybody in that building, that’s impossible. And I wouldn’t do it, I would go to court. I would go to court and would sue everyone, who stops my development. I will do that. And we have the power and the money to do that. But I don’t want to be like that. I will be reasonable and look at certain things. But if everybody comes to me and says “you’ve got to pay me”, forget it, and I’m suing everyone of you here and I’m also going to start a police investigation, because maybe you’re working for the competition, maybe you’re involved and paid by the competition here, you never know, right? You can never know. And that’s how nasty things get here.

1:07:18 – Krista draudzene: fasādes apdare no koka, neredz pretīmnākšanu, kāpēc gribām publisko apspriešanu, lai dzirdētu no visiem iedzīvotājiem

1:08:35 – RD par publisko apspriešanu: Es pateikšu godīgi, jums šobrīd tas objekts būs tik un tā tajā vietā, ātrāk, vēlāk tas būs. Ja cilvēki nāk pretī un piedāvā jums atrast risinājumu, nu tā publiskā apspriešana būs formāla, ja jums šobrīd piedāvā izteikties visiem un pateikt, ko jūs tiešām vēlaties, nu tad izmantojiet šo iespēju. Jums ir nepareizs priekšstats par publisko apspriešanu, mēs to esam sapratuši. Tas ir tā, ka kad tiek izsludināta publiskā apspriešana, trīs mēnešus izpilddirekcijā karājas planšetes, visi pasaka gribam to, vai gribam šito, tajā mirklī jūs visi rakstāt savus pieteikumus, ieteikumus un tamlīdzīgi, atnāk rezultāts uz būvvaldi, mēs apkopojam rezultātus. Ja viņi ir sakarīgi, tad mēs sakām projektētājam: „iestrādājam šo te projektā”.

AV: Mūsu mērķis ir iesaistīties šajā procesā un īstenībā tas, kas šodien notiek šeit, to ir grūti nosaukt par publisko apspriešanu.

RD: Tas jau tas pats vien ir.

AV: Jo tika ielūgti tikai daži cilvēki. Jo īstenībā es jau pats tikai no sarunām ar saviem kaimiņiem, ar kādiem 10 vai 20 cilvēkiem, ar kuriem man nācās parunāt par šo projektu, katram bija kaut kādi savi priekšlikumi, kaut kādas savas idejas, kuras es neesmu pilnvarots [RD pārtrauca].

RD (1:11:10): Es atvainojos, kāds ir jūsu personīgais [viedoklis?]. Teiksim šinī brīdi jums tieši ir tas mirklis, nu vai nu tā publiskā apspriešana būtu tīri formāla, jūs visi būtu sarakstījuši, tik un tā būtu tas objekts tur bijis. Šinī brīdi cilvēki nāk pretī, jums ir tieši tas variants, bet pasakiet, ko jūs izdomājāt.

AV: Bet kur ir cilvēki [iedzīvotāji]?

RD: Nu lūk, projekta attīstītājs, investors, bet ko jūs gribējāt.

….Blūmiņš…

AV (1:12:09): Bet kā, ja projekts jau ir apstiprināts, ir pat izsniegta būvatļauja.

RD: Viņā var uztaisīt izmaiņas, tikai saprotiet, jums ir ļoti daudz dzīvokļu, tā lai patiktu 100-procentīgi visiem, no-līdz… [pārtrauca]

1:16:25 – Tāpēc arī bija jautājums par to publisko aspriešanu, lai apkopotu to viedokļu… [pārtrauca]

RD: Publiskā apspriešana jums pateiktu tieši to pašu, ko jūs šobrīd visu pasakāt, tieši kā es pirmīt arī teicu, apkopotu viedokļus, ja tie būtu vērā ņemami – ņemtu, ja ne – būtu tieši tas pats, tikai pēc pusgada.

1:19:30 –

1:20:00 – Torpey: how to move forward as a group – darba grupa

Discuss: Facade, trees, ventilation/technical, pedestrian sidewalk, apartments affected by the view and by the roof

1:23:30 RD – cilvēki, kuriem ir dziļi vienalga

1:24:15 – Ināra veica aptauju 5.korpusa mājā!?? Apkopots viedoklis un panākta vienošanās!?? Labāk tomēr izlemt to jautājumu sapulcē!??

Varētu aptaujāt tos, kas pārstāv 4. korpusu, 5. korpusu.

1:27:30 RD – Jums ir daudz labāka forma (?), nekā formāla publiskā apspriešana, jo šinī brīdī jūs esat vinnētāji.

1:29:30 Kivila: prasa, vai mani tas apmierina

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

1
0