Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Iespējams, saprotot, ka Valda Zatlera izredzes tikt pārvēlētam uz otro termiņu var izšķirt individuālu deputātu lēmums un frakciju disciplīna vai iepriekš publiski solītais slēgtajā balsojumā var nepiepildīties, Rīgas pils sākusi neafišēti uzrunāt individuālus deputātus, kuru viedoklis varētu ietekmēt arī citu deputātu balsojumu. Divi no šādiem „ietekmes aģentiem” ir eksprezidents Guntis Ulmanis (PLL) un kādreizējais Unibankas vadītājs Andris Bērziņš (ZZS). Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs šo Pietiek rīcībā esošo informāciju nenoliedza, bet uzsvēra - no šīs taktikas neesot jāizdara secinājums, ka Zatlers neuzticas partiju līderu publiski paustajam solījumiem vai frakciju disciplīnai. No Pietiek sarunām ar deputātiem rodas iespaids, ka šādai Rīgas pils taktikai var nebūt izšķiroša loma, – daudzi gaida „īstā” kandidāta parādīšanos līdz 24. maijam, kad beidzas to pieteikšana, vai uz otro vēlēšanu piegājienu. 

„Viņus nevajadzētu saukt ne par viedokļu līderiem, ne par ietekmes aģentiem. Varbūt šāds darbs gan ar frakcijām, gan ar atsevišķiem to deputātiem nav ierasts, bet prezidenta vēlēšanu kontekstā tie ir 100 vēlētāji, ar kuriem jāstrādā gan kopā, gan atsevišķi,” Rīgas pils taktiku, pirms prezidenta vēlēšanām uzrunājot individuālus deputātus, ne tikai frakcijas kopumā, skaidro Rinkēvičs. To nevarot uzskatīt tikai par pārliecināšanu balsot tā vai citādi, - drīzāk tā esot „padziļināta saruna par konkrētiem jautājumiem”.

„Lai neradītu kādam diskomfortu”, šīs tikšanās notiek bez zibspuldzēm un kamerām, un arī tagad, kad informācija nonāks atklātībā, prezidenta cilvēki negrasoties apstiprināt kādu uzvārdu vai afišēt to deputātu sarakstu, ar kuriem vēl plānots runāt. „Šīs sarunas arī notiek nekur neslapstoties, normālās oficiālās telpās un vēl turpināsies,” uzsver Zatlera kancelejas vadītājs. Izņēmums, kad zibspuldzes tomēr būs, varētu būt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) dalībnieces Latvijas Zaļās partijas tikšanās ar Zatleru, kas provizoriski tiek plānota aiznākamnedēļ un par kuru tās pārstāvji paši pateikuši skaļi.

Rīgas pils taktikai ar individuālu deputātu balsu nodrošināšanu varētu būt izšķiroša nozīme, ja Zatleram būtu nepārprotams Saeimas vairākuma atbalsts un vienīgais, pret ko būtu jānodrošinās, – lai kādu aizkulišu spēļu rezultātā prezidenta pārvēlēšanai nepietrūktu vien dažu balsu. Tomēr situācijā, kad ZZS pat oficiāli nesniedz garantijas par divām trešdaļām savu 22 deputātu balsu, kad kuluāros dzirdami minējumi, ka Zatlers nevar rēķināties arī ar publiski solītajām 33 Vienotības un 8 Par labu Latviju (PLL) balsīm, šāda taktika var nenostrādāt.

Kādreizējais Unibankas vadītājs, no ZZS Vidzemes saraksta Saeimā ievēlētais Andris Bērziņš, kuru Rīgas pils uzrunājusi atbalsta meklējumos, pēc ceturtdienas tikšanās ar prezidentu teicās esam „domīgs”. Viņam koalīcijas frakciju Vienotības un ZZS kopīgā tikšanās ar Zatleru šķitusi „tāda komiska, kurā visi kaut ko runā, bet nesaka, ko īsti domā – tā saruna nebija īsta”. Pēc šīs tikšanās ZZS Saeimas frakcijas līderis Augusts Brigmanis atkārtoja jau pirms nedēļas Pietiek teikto, ka nevar garantēt visu savu deputātu atbalstu Zatleram, tādēļ zaļie zemnieki nebūs tie, kas kopā ar Vienotību un PLL oficiāli pieteiks viņa kandidatūru.

„Es domāju, ka tās nav riktīgas spēles, es neticu tiem skaļajiem stāstiem nevienam, jo es zinu, kā aizmuguriski te runā,” pēc tikšanās Pietiek atzina eksbaņķieris Bērziņš, kuru ar Zatleru saista personiskas attiecības jau kopš pirmsatmodas laikiem. „Izskatījās, ka visi saprot, kas ir patiesībā, bet neviens godīgi nesaka, kā rīkosies. Visa tā Zatlera izvirzīšana jau izskatās kā tīrākais veids, kā viņu dabūt malā. To pat par politiku nevar saukt, es nezinu, par ko to var saukt. Man visa dzīve ir bijusi saistīta ar biznesu, un tur tā nav pieņemts uzvesties, biznesā nepiedod mānīšanos arī vienreiz,” teica eksbaņķieris.

Eksprezidents Guntis Ulmanis (PLL) šo pārliecināšanas misiju uzņēmies, jo kā bijušais prezidents viegli spējot iejusties Zatlera situācijā: „Es zinu, ko nozīmē tas darbs, es zinu, ko nozīmēja Zatleram no daktera tikt ievēlētam par prezidentu – viņš strādīgi un pakāpeniski visu ir apguvis. Es uz šīm lietām skatos tik vienkārši un ar tādu pārliecību, ka būtībā man nav jānodarbojas ar aģitāciju. Nedomāju, ka esmu tik ietekmīga persona parlamentā, lai pārliecinātu Vienotību vai zemniekus. Es ar savu subjektīvo viedokli varu uzrunāt individuālus deputātus, un to es esmu izdarījis savā frakcijā. Esmu runājis ar visiem, un, ja tā godīgi, kādi divi vēl domā, bet pārējie balsos par Zatleru.” Tieši Ulmaņa iespaidā PLL frakcija pirms nedēļas nāca ar publisku paziņojumu par atbalstu Zatlera virzīšanai.

Ulmanis ir pārliecināts par astoņu PLL deputātu atbalstu Zatleram, bet jautāts, vai šī pārliecība nezudīs, ja Zatleru neievēlēs, eksprezidents, brīdi klusējis, saka, ka „melnos variantus” negribot apsvērt. Atsevišķu PLL deputātu neoficiāli teiktais gan liecina, ka patiesā izšķiršanās notiks tuvāk balsojumam un būs atkarīga no spēcīga konkurenta parādīšanās Zatleram, kā arī no tā, vai kāda lielā frakcija PLL spēs ko piedāvāt par atbalstu tam vai citam kandidātam. „Ja mums piedāvātu iet valdībā, es būtu par,” neformālā sarunā izteicās kāds PLL pārstāvis.

Novērtē šo rakstu:

0
0