Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Mana tēva māte bija krieviete. No Abrenes, kur viņā ieskatījās latviešu robežsargs. Tēvamāte bija cilvēks, pret kuru reizēm uzbangoja grūti definējamas un ne pārāk jaukas jūtas. Līdzīgas tām, kādas pārņem šodien, lasot dažu šovinistu ierakstus sociālajos tīklos. Iedomājaties? Lasu Gapoņenko vai Ždanoku un atceros vecomāti!

Vecmāmiņai, vienkāršai lauku sievai, lai viņai vieglas smiltis, bija ģenētiski un ļoti spēcīgi iekodēts tas, ko saucam par impērisko domāšanu. Tāda liela nacionālā pārākuma un izredzētības sajūta.

Reizēm sadzīvojām itin labi, bet bija gadījumi, kad man nācās aizstāvēt ne tikai savu, bet arī pārējo latviešu cieņu un godu. Ko darīju ar lielu degsmi un visiem bērna rīcībā esošajiem kaujas paņēmieniem.

Lielākoties attiecību krīzi izraisīja cīņas ap un par televizoru. Vecmāmiņa vienmēr gribēja skatīties Centrālo (ekvivalents NTV1), turklāt, ja bija ziņu programmas Vremja laiks, tad tik kaismīgi, it kā tas būtu dzīvības vai nāves jautājums.

Es – Latvijas, kur tieši tajā laikā rādīja vakara programmu bērniem. Iespējams,  ka viņa, būdama par kaut ko sapīkusi, vienkārši alka drusku izmest pūku, lai noņemtu stresu. Tā jau daži dara.

Un izvēlējās ātrāko veidu, apzināti provocējot vārdu kaujai par divu nāciju nacionālajām īpatnībām. Protams to vienīgo, kas uz šīm provokācijām uzreiz uzķērās. Starp citu, pēc daudziem gadiem viņa tikpat kaismīgi izcīnīja tās pašas cīņas ar savu mazmazdēlu, jo Miedziņš (Jāņa Jarāna izskatā) pie Latvijas bērniem ieradās precīzi tai laikā, kad Krievijas iedzīvotāji skatījās ziņas.

Visus deviņdesmit mūža gadus vecāmāte nodzīvoja Latvijā. Agrā jaunībā Latgalē, bet, kad sākās karš, ģimene pārcēlās pie vectēva Kurzemes radiem – īsteniem Latvijas patriotiem, iegādājās savu saimniecību. Vēlākos gadus babuška Nastja, kā pati sevi dēvēja, dzīvoja kopā ar mums Rīgas centra dzīvoklī.

Kāpēc es to stāstu?

Saprotiet, viņa tā arī nekad neieintegrējās.

Negribēja. Nejuta vajadzību. Kad sabruka PSRS, skuma par to. Kaut spiedu viņu skatīties Panorāmu, Labvakaru un noturēju regulāras “politinformācijas”.

Labi runāja latviski, taču, kad bija dusmīga, vienmēr komunicēja tikai dzimtajā valodā. Mēs pretī – tikai latviski. Principā.

Tāpat, kā tagad varam vērot dažā TV diskusijā vai ielu sarunās. Konsekventi katrs savā valodā. Tik konsekventi, ka vairs nav pat svarīgi, vai otrs dzird un saprot, ko saki. Galvenais, ka principi tiek ievēroti.

Patiesībā vecmāmiņa bija krietna un strādīga sieviete, lielāko daļu mūža smagos lauku darbos iejūgusies, viss jau tāpēc, lai vienīgais dēls varētu studēt augstskolā un dzīvotu labi. Iespējams, viņa justos daudz laimīgāka, ja mūžu pavadītu Pleskavas apgabalā, kopā ar tiem radiem, kas atdalījās no Latvijas līdz ar Abreni, nekā izstudējušā dēla absolūti latviskajā ģimenē Rīgā. Bet nu bija tā, kā bija. Dzīve viņu te atveda. Taču viņa negribēja integrēties un arī neintegrējās.

Cita starpā – vecmāmiņa absolūti un visā pilnībā ticēja visam, ko stāstīja centrālajā televīzijā. Viņas dzelžainākais arguments jebkurā situācijā bija: "Bet pa televizoru teica!”

Savukārt es jau kopš bērnības zinu, kā ir, kad aizskar tavu nacionālo pašapziņu. Tad sirdī un prātā “aiziet ciet” un kaislības ņem virsroku pār loģisko domāšanu.

Un šodien, lasot ierakstus sociālajos tiklos, secinu, ka cilvēks, ja vien atļauj sevi izprovocēt tiem impēriskajiem trubadūriem, atkal ir tuvu bērna prātam.

Vienalga – jauns vai vecs, inteliģents vai nē.

Būsim godīgi. Valsts integrācijas politika ir iebridusi dziļās auzās. Tieši tāpat, kā reiz notika manā ģimenē. Integrācijas plāns droši vien izmaksāja gana daudz, pie tā izstrādes daudz stundu pavadīja gudri cilvēki. Teorētiski viss bija pareizi. Tikai nevienam neienāca prātā, ka teorija ir teorija, bet katrs cilvēks ir tāds, kāds viņš ir. Un nospļauties viņam par uz sevi attiecinātām teorijām.

Neko nevar panākt ar piespiešanu un plēšanos, nevienu nevar piespiest kaut ko mīlēt un cienīt vienkārši tāpēc, ka tā vajag.

Taču man gribas domāt, ka polarizēšanās Ukrainas notikumu sakarā nav nacionalitāšu, bet gan vērtību pretstāvēšana. Tiekšanās sarīdīt cilvēkus tieši pēc nacionālajām pazīmēm ir vienkārši rupja provokācija.

Jebkurā gadījumā – šodienas lielā aktualitāte, manuprāt, spēt nepadoties provokācijām un visiem kolektīvi nenonākt šajā “bērna prātā”, "tirgus līmenī” vai kā nu vēl šo lai nosauc.

Eiropā karo, impēriskais gēns plosās uz urrā, kaimiņvalstī notiek lietas, kas Orvela daiļradei liek nobālēt. Mūsu pašu līdziedzīvotāji un līdzpilsoņi ik pa brīdim piedraud vismaz pacensties noorganizēt ko līdzīgu. Paskatīsimies reāli – tos, kas brauc šaut ukraiņus (vai aicina to darīt), mums nav nekādas vajadzības integrēt. Viņus vajag izraidīt.

Un, ja likumā ir atklājušies kādi bremzējoši “caurumi”, tad grūti iedomāties piemērotāku brīdi, lai valsts interešu un pilsoņu drošības labā tos sāktu lāpīt nekavējoties.

Nevis, kad nedod Dievs, viņi sāks šaudīties te un kādam šķitīs, ka viņi steidzami jāpaglābj.

Pārpublicēts no http://ingagoblog.wordpress.com

Novērtē šo rakstu:

0
0