Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vairākums no Saeimas deputātiem, kuri pieteikušies kompensācijai par īri un to saņēmuši, vienlaikus izmanto arī iespēju saņemt no budžeta kompensāciju par transporta izdevumiem. Īres kompensācijas būtība ir, lai deputāts, kura dzīvesvieta atrodas tālu no Rīgas, darba pienākumu pildīšanai noīrētu pagaidu mītni galvaspilsētā. Pēc jaunās sistēmas, kas ieviesta 2011. gadā, deputāti, kas pieteikušies un kam uz to ir tiesības, saņem apvienotu īres un transporta kompensāciju. Lai saņemtu kompensāciju, deputātiem jāiesniedz čeki par degvielu un īres līguma kopija.

Uz transporta kompensācijām var pretendēt deputāts, kas dzīvo vismaz 19 kilometru attālumā no Rīgas. Lai deputātam būtu tiesības pieteikties uz īres kompensāciju, viņam jādzīvo vismaz 40 kilometru no Rīgas. Transporta izdevumi tiek kompensēti, lai deputātiem ļautu nokļūt no mājvietām uz darbu Rīgā.

Transporta kompensāciju var pieprasīt arī par izdevumiem, kas radušies dodoties pie vēlētājiem reģionos. Ar to izskaidrojams, kādēļ atsevišķi deputāti vienlaikus saņem gan kompensāciju dzīvokļa īrei Rīgā, gan transporta kompensāciju par ceļa izdevumiem uz attālākām Latvijas vietām. Piemēram, deputātam, kurš dzīvo tālāk nekā 280 kilometru no Rīgas, apvienotā īres un transporta kompensācija var sasniegt 471 latu, kas ir maksimālā iespējamā.

Salīdzinot Pietiek rīcībā esošo apkopojumu par īres naudām, kas parādās Saeimas deputātu iesniegtajos īres līgumos, redzams, ka, piemēram, Staņislavs Šķesters (ZZS), kura īres līgums paredz maksāt 340 latu, vēl 131 latu saņem transporta izdevumiem, lai nokļūtu uz savu deklarēto dzīvesvietu Rēzeknes novadā. Tāpat Jānis Tutins (SC) vienlaikus ar 260 latiem, kurus viņš pieprasījis saskaņā ar īres līgumu, vēl 183 latus saņēmis kompensācijā par transporta izdevumiem uz dzimto Rēzekni. Līdzīgi rīkojas arī rēzeknietis Ivans Ribakovs (SC), kurš papildus 380 latiem par īri Rīgā saņem 63 latus par transporta izdevumiem. Transporta kompensācijas izmanto arī daugavpilieši Rita Strode (PLL) un Dmitrijs Rodionovs (SC) – Strodei, kura pieprasījusi 385 latu īres kompensāciju, apvienotā īres un transporta kompensācija ir 417 lati, bet Rodionovam 350 latu īres kompensācijai janvārī papildu izmaksāti vēl 89 lati par transporta izdevumiem.

Pietiek jau rakstīja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saskatījis neatbilstību un aizdomas par valsts līdzekļu nelietderīgu izšķiešanu pēc tam, kad izanalizējis deputātu iesniegtos īres līgumus un salīdzinājis tajās norādītās adreses ar nekustamo īpašumu kompāniju sniegto informāciju par vidējām īres cenām. Secināts, ka summas, kuras savos līgumos par dzīvokļa īri norādījuši tie ārpus Rīgas dzīvesvietu deklarējušie Saeimas deputāti, kuri izmantojuši tiesības pieteikties īres kompensācijai, ir būtiski lielākas par nekustamo īpašumu īres cenām dažādos galvaspilsētas mikrorajonos, kādas norāda nekustamo īpašumu kompānijas. Tādēļ KNAB vērsies pie Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas, lūdzot izvērtēt, vai esošais īres un transporta kompensāciju apjoms, kuru saņem Saeimas deputāti, atbilst likuma prasībām par lietderīgu rīcību ar valsts finanšu līdzekļiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0