Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan kopš attālināšanās no valdošās partijas Vienotība par tās finansēm iepriekš atbildīgais Edgars Jaunups šķietami zaudējis bijušo ietekmi uz politiskiem un saimnieciskiem lēmumiem, šī ietekme parādās caur Jaunupa bijušā partijas biedra Klāva Olšteina deputātu grupu. Šonedēļ ar "olšteiniešu" politisko ietekmi Satiksmes ministrijā (SM) tās kapitālsabiedrības a/s Pasažieru vilciens (PV) valdē iecelts jau otrais par Jaunupa cilvēku uzskatāmais pārstāvis.

"Tas nav svarīgi," bija bezpartejiskā satiksmes ministra Aivja Roņa atbilde uz Pietiek jautājumu, kurš politiskais spēks viņam ieteicis PV valdē iecelt Egilu Zariņu, kurš septembrī zaudēja citu saimnieciski ietekmīgu amatu Privatizācijas aģentūrā, kad viņu pēc auditā atklātiem pārkāpumiem atlaida ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (Reformu partija).

Ronis, kuram jārēķinās ar Vienotības un Olšteina "sešninieka" kā par SM darbību politisko atbildību nesošu politisko spēku viedokli, uzskata, ka Zariņš guvis ievērojamu pieredzi vadošos amatos privātajā un valsts sektorā, tādēļ profesionāli spēcinās PV laikā, kad uzņēmumam jārisina ar starptautisko tiesvedību vilcienu iepirkuma lietā saistītās problēmas. PV realizētajam jauno vilcienu daudzmiljonu iepirkumam vēl nav pielikts punkts, kas arī izskaidro šī uzņēmuma pievilcību politiķiem un aizkulišu darboņiem, kuri ieinteresēti saimniecisku lēmumu ietekmēšanā.

Pats Zariņš telefonarunā ar Pietiek pat necentās savu nonākšanu PV valdē skaidrot ar kādiem profesionāliem kritērijiem vai vīziju uzņēmuma problēmu risināšanai. Uz jautājumu, kādēļ pēc amata zaudēšanas Privatizācijas aģentūras valdē nav izvēlējies atgriezties privātajā biznesā, kur algas ir lielākas, Zariņš neatbildēja, komentējot, ka "tas ir filozofisks jautājums". Amatā PV viņš esot nonācis pēc sarunas ar ministru Roni, uz kuru viņš saņēmis uzaicinājumu no SM. "Kāds tam sakars?" bija vienīgā pretjautājuma formā sniegtā Zariņa atbilde uz Pietiek jautājumu, kādas ir viņa attiecības ar Jaunupu, kura vadīto basketbola klubu VEF Rīga iepriekš sponsorējis Zariņa pārstāvētais autodīleris Baltic Motors.

Zariņš nav pirmais ar Jaunupa ietekmi saistītais cilvēks, kurš saimnieciskā amatā nonāk caur Olšteina deputātu grupas politisko kvotu, jo jau maijā PV valdē tika iecelts Anrijs Brencāns, kurš pirms tam 2010. gadā PV meitasuzņēmuma a/s VRC Zasulauks padomē bija nonācis vienlaikus ar Jaunupa tēvu Modri Jaunupu. Brencānu līdzīgi kā Zariņu ar Edgaru Jaunupu satuvinājusi sporta nauda. Brencāns šā gada septembrī neveiksmīgi kandidēja uz vietu Latvijas Olimpiskās komitejas izpildkomitejā, taču netika ievēlēts. Tieši LOK formāli atbild par valsts uzņēmumu ziedojumu sadali konkrētiem sporta veidiem un sporta klubiem.

2007. gadā, kad Zariņš bija autotirgotāja SIA Baltic Motors tirdzniecības vadītājs, šī firma noslēdza sponsorēšanas vienošanos ar Jaunupa vadīto basketbola klubu VEF. "Mēs jūtam atbildību par procesiem, kas norisinās mūsu valstī, arī par sporta attīstību. Tāpēc mēs nolēmām atbalstīt basketbola klubu VEF Rīga, kurā pārsvarā ir sapulcināti gados jauni spēlētāji. Mūsu atbalsts var būt labs piemērs tam, kā biznesā panākumus guvis uzņēmums var sekmēt jaunu projektu īstenošanu dzīvē," sadarbības uzsākšanu ar Jaunupa klubu toreiz medijiem komentēja Zariņš.

VRC Zasulauks uz pusēm pieder valstij un privātajam uzņēmumam a/s Rīgas vagonbūves rūpnīca. Vairāk nekā 90% šīs PV meitassabiedrības apgrozījuma, kas ik gadu pārsniedz 6 miljonus latu, sastāda garantēts ikgadējs līgums par PV vilcienu sastāvu remontu un apkopi. Šī līguma necaurspīdīgie nosacījumi neoficiāli tiek minēti kā pelēkā zona, kas VRC Zasulauks dara tik pievilcīgu politisko partiju naudas lietu kārtotājiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0