Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2020. gada 15. jūlijā politisko partiju apvienība “Attīstībai/Par-Progresīvie” (turpmāk – partiju apvienība) savā sociālā tīkla Facebook profilā publicēja Rīgas pašvaldības 2020. gada vēlēšanu politisko reklāmu. Reklāmu ir ierunājuši un tajā redzami partiju apvienības deputāta amata kandidāti Iveta Ratinīka un Ojārs Judrups.

Politiskajā reklāmā ir sniegts šāds viedoklis:

- Rīgā ir skolas, ko skolēnu trūkuma dēļ nav ekonomiski saglabāt. Mazajās skolās nereti cieš izglītības kvalitāte (tekstu ierunājis Ojārs Judrups);

- Strādāt lielā skolā ir skolotājam izdevīgāk. Atrast labu skolotāju mazai skolai attālā apkaimē ir sarežģīts uzdevums (izrunājot šos vārdus, Iveta Ratinīka ar roku rāda uz fonā esošo Rīgas 7. pamatskolu (turpmāk – Jaunciema skola)). Vajag papildu motivāciju;

- Lai saglabātu mazās skolas, ir jāpaplašina to funkcijas. Skolai ir jākļūst par sabiedrisko centru;

- Rīgā jāuzsāk īpaša programma skolotāju profesijas prestiža celšanai;

- Rīgas mērķim ir jābūt ikvienas skolas kvalitātes un prestiža celšanai.

Tās pašas dienas vakarā Jaunciema skolas vecāku padomes locekle Ilze Kristapa publicēja šādu ierakstu: “Šī reklāma ir maldinoša un melīga. Tās fonā esošās Rīgas 7. pamatskolas skolēnu eksāmenu rezultāti ir ievērojami augstāki nekā valstī vidējie, tajā skaitā virknē Rīgas lielo skolu. To apliecina publiski pieejami statistikas dati. Skolā valda draudzīgs un katra skolēnu izaugsmi veicinošs mikroklimats. Nav nevienas sūdzības par fizisko un emocionālo vardarbību, kas bieži sastopamas lielajās skolās. Esošais pedagogu kolektīvs nodrošina kvalitatīvu un konkurētspējīgu apmācību un individuālu pieeju katram skolēnam. Lūdzam nekavējoties atsaukt šo reklāmu un atvainoties par morālā kaitējuma nodarīšanu skolas pedagogu kolektīvam, skolēniem, skolēnu vecākiem un apkaimes iedzīvotājiem!”

Jaunciema iedzīvotāju sašutums nerimās, un iedzīvotāji turpināja rakstīt komentārus partiju apvienības Facebook profilā. Piemēram minam Annas Jarošenko viedokli – komentāra fragmenti: “Manas draudzenes meita uz šo skolu brauc no Sarkandaugavas arī labās satiksmes dēļ, jo gan no rīta, gan vakaros sanāk braukt pretēji sastrēgumu virzienam, bērns pie skolas iekāpj autobusā, bet pie mājām izkāpj. Pārējie Rīgas 7. pamatskolas plusi – labs skolotāju kolektīvs, kas ir ieinteresēti katra bērna izaugsmē, konkurētspējīga izglītība, viena no retajām Rīgas skolām, kurā nav problēmas ar narkotikām, u. tml.

Kā var Covid-19 laikā apgalvot, ka milzu skolās būs labāka izglītības kvalitāte un individuāla pieeja? Vai attālināto mācību laikā tiešām lielajās skolās klašu audzinātāji ar katru bērnu sazinājās tik bieži kā mazajās skolās? Kā var apgalvot, ka lielajās skolās netrūkst skolotāju? Varbūt pirms šīs reklāmas filmēšanas Jums pašai vajadzēja aiziet aprunāties ar savas ĀVĢ vadību, kāpēc skolā ir tāda kadru mainība, neskatoties uz valsts ģimnāzijas piemaksu? Un tad varbūt aizdomāties, KĀPĒC jaunciemieši, Sužu iedzīvotāji, Trīsciema iedzīvotāji aizstāv savu skolu?

Bet ir ļoti labi, ka partija parādīja savu īsto seju, savas īstās prioritātes! Tagad daudzi sapratīs, par ko NEbalsot.”

Laikam partiju apvienība arī saprata, jo dienu vēlāk politiskā reklāma kopā ar iedzīvotāju komentāriem pazuda no sociālajiem tīkliem (neskatoties uz to, interesenti var noskatīties reklāmu šī teksta pielikumā), savukārt partiju apvienības Rīgas vēlēšanu kampaņas pārstāvis Aleksis Zoldners nosūtīja personīgu (nevis publisku) atvainošanos dažiem komentāru rakstītājiem, raksturojot situāciju kā “pārpratumu”.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 24. novembra noteikumu Nr.1338 “Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos” 3.10. punktu izglītības iestādes vadītājs nosaka izglītojamo vecākiem un citām personām saistošu uzturēšanās kārtību izglītības iestādē. Nepiederošu personu ierašanās izglītības iestādē ir jāsaskaņo ar izglītības iestādes administrāciju. Šīs publikācijas autors noskaidroja, ka šādu saskaņojumu partiju apvienības pārstāvji nebija pieprasījuši un attiecīgi saņēmuši. Līdz ar to, reklāmas klipa filmētāji un tā dalībnieki skolas teritorijā atradās nelikumīgi. Secinām, ka normatīvo aktu ievērošana neattiecas uz partiju apvienību. Domāju, ka Rīgas un visas Latvijas iedzīvotājiem tas nav jaunums.

Jaunciema iedzīvotājus nepatīkami pārsteidza partiju apvienības apgalvojums bez konkrēta rīcības piedāvājuma par skolotāju profesijas prestiža celšanu. Aptaujātie pedagogi uzskata, ka daudz “prestižāks” risinājums ir pedagogu algu paaugstināšana. „Attīstībai/Par” ir varas partija Saeimā, bet nav pietiekami rūpējusies, lai apmierinātu pedagogu pamatotās prasības. Šeit redzam analoģiju ar masu medijos atspoguļoto situāciju par veselības aprūpes nozari un medicīnas darbinieku algām. Tā vietā, lai paaugstinātu mediķu algas, Rīgas centrā tiek novietots pilsētvidi degradējošs priekšmets “veselības aprūpes darbinieku profesijas prestiža celšanai” ar nosaukumu “Mediķi pasaulei”.

Ideja par Rīgas pilsētas apkaimju sabiedrisko centru izveidi ir apsveicama, bet vai var ticēt partiju apvienībai, kas publiskajā telpā sniedz nepatiesu viedokli?

Politiskā reklāma tika publicēta sociālajos tīklos, un to redzēja vairāk nekā tūkstotis skatītāju. Reklāmā izteiktais viedoklis par izglītības kvalitāti Jaunciema skolā ir bez faktoloģiska pamatojuma un bez norādes uz konkrētu laika periodu. Līdz ar to, reklāmā izteiktie apgalvojumi ir publisks apvainojums skolēniem, vecākiem un pedagogiem, kas vairāku paaudžu laikā ir mācījušies, sūtījuši bērnus uz Jaunciema skolu vai strādājuši šajā skolā.

Ne Iveta Ratinīka, Ojārs Judrups un Aleksis Zoldners, ne arī partiju apvienību pārstāvošo politisko partiju atbildīgās amatpersonas (valdes locekļi) līdz šim nav uzskatījuši par vajadzīgu publiski atvainoties Jaunciema iedzīvotājiem. Vai tas notiks, vai arī daļa Jaunciema iedzīvotāju ir tik “nekvalitatīvi”, ka viņu viedokli var atļauties ignorēt, redzēsim līdz Rīgas pašvaldības vēlēšanām. Publiska atvainošanās būtu pirmais solis Jaunciema skolas “kvalitātes un prestiža celšanai”.

Manuprāt, Rīgas iedzīvotāji sagaida profesionālas priekšvēlēšanu diskusijas masu medijos, tai skaitā argumentētus piedāvājumus izglītības un jebkuras citas tautsaimniecības nozares attīstībai, nevis dezinformējošas reklāmas un nesaprotamus solījumus. Tad arī redzēsim, vai notikušais bija pārpratums vai partiju apvienības apzināta stratēģija.

* Rīgas 7. pamatskolas vecāku padomes loceklis, biedrības “Jaunciema attīstības biedrība” biedrs

Novērtē šo rakstu:

92
8