Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ārlietu ministrija laikus bijusi informēta par ANO atzinumu, kurā atzīti Šveicē reģistrētā koncerna Vitol nelikumīgie darījumi globālajā tirgū, taču nav uzskatījusi par nepieciešamu nodot šo informāciju Latvijas atbildīgajām amatpersonām laikā, kad Vitol pretendēja uz uzņēmuma Ventspils nafta akciju kontrolpaketes iegādi. Ministrija neuzskata, ka tās pienākumos obligāti ietilptu tai pieejamās starptautiskās informācijas nodošana citām valsts iestādēm.

Kad pirms četriem gadiem Vitol izsolē iegādājās 36 miljonus Latvijas valstij piederošo Ventspils naftas akciju, neviena no valsts iestādēm publiski neizteica nekādus iebildumus pret šo ievērojamo investoru, kaut jau gadu pirms šī darījuma ANO Neatkarīgā izmeklēšanas komisija bija pabeigusi ziņojumu, kurā Vitol apšaubāmiem un nelikumīgiem darījumiem bija veltīta apjomīga sadaļa.

ANO programmas Nafta apmaiņā pret pārtiku Neatkarīgās izmeklēšanas komisijas ar 2005. gada 27. oktobri datētā ziņojuma nodaļā Darījumi ar naftu un nelikumīgi maksājumi Vitol darījumiem bija veltītas gandrīz 20 lappuses, turklāt ziņojumam pievienota virkne dokumentu kopiju. No tiem bija skaidrs, ka Vitol ir rupji pārkāpis programmas Nafta apmaiņā pret pārtiku nosacījumus un ANO noteiktās sankcijas pret Irāku, faktiski maksājot Sadāma Huseina režīmam par iespēju iegādāties Irākas jēlnaftu.

Mums nav jākontrolē, vai valsts amatpersonas izmanto vai neizmanto vienu vai otru ANO dokumentu lēmumu pieņemšanai, - tā jau iepriekš paziņoja Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktors Jānis Kažociņš, atkārtoti atbildot uz jautājumu, vai SAB par šo ANO ziņojumu un tajā minētajiem faktiem turpmākā gada laikā pēc šī ziņojuma pieņemšanas informēja kādas Latvijas iestādes vai amatpersonas, ņemot vērā, ka minētais koncerns gatavojās piedalīties valsts kapitālsabiedrības Ventspils nafta privatizācijā.

Pēc mēnesi ilgām pārdomām līdzīgu pozīciju izvēlējusies arī Ārlietu ministrija. „Ārlietu ministrijai tās kompetences ietvaros nebija pamata atsevišķi informēt citas Latvijas iestādes vai to amatpersonas par ziņojumu un tajā konstatētajiem Vitol SA pārkāpumiem,” teikts ministrijas valsts sekretāra vietnieka Ivara Pundura oficiālajā skaidrojumā.

Pundurs atzīst, ka ministrija bijusi informēta par Nafta apmaiņā pret pārtiku Neatkarīgās izmeklēšanas komisijas ziņojumu un faktu, ka „Šveicē reģistrētais uzņēmums Vitol SA komitejas ziņojumā tika minēts to uzņēmumu starpā, kuri ir maksājuši ievērojamus kukuļus ar Irākas valdību saistītām personām, lai iegūtu tiesības piedalīties Oil-For-Food programmā”.

Taču Ārlietu ministrijas oficiālā nostāja ir – tās funkcijās neietilpstot valsts amatpersonu informēšana par kādiem faktiem, kas minēti šādos ziņojumos, turklāt „Latvijas Republikas pastāvīgajā pārstāvniecībā ANO Ņujorkā saistībā ar darbību Oil-For-Food programmā netika vērsies neviens Latvijā reģistrēts uzņēmums ar nosaukumu Vitol, nedz arī pārstāvniecībā tika saņemta kāda cita informācija vai iesniegums no Šveicē reģistrēta uzņēmuma Vitol SA”.

ANO Komitejas ziņojumos gan esot minētas vairākas valstis, ar kurām komiteja izmeklēšanas gaitā ir sadarbojusies vai vērsusies pēc informācijas, taču Latvija neesot minēta šo valstu skaitā. Ārlietu ministrijas rīcībā arī neesot informācijas, vai komiteja „sadarbojusies ar kādu no Latvijas tiesību aizsardzības institūcijām bez Ārlietu ministrijas starpniecības”.

Novērtē šo rakstu:

0
0