Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Elektroenerģijas tarifu apstiprināšanas kārtība izrādījusies būtisks apgrūtinājums tiem, kas tos vēlētos apstrīdēt Administratīvajā tiesā. Elektroenerģijas tirgus likums no 2009. gada 1. janvāra ļauj Latvenergo pašiem noteikt tarifus un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) var vienīgi pārbaudīt to atbilstību metodikai un, ja problēmu nav, tikai neiebilst pret tiem. Tādējādi izveidojusies situācija, ka „nav īsti administratīvā akta, ko apstrīdēt”, norāda juristi. Šāda situācija ir iedzīvotājiem „nedraudzīga” un pretrunā ar administratīvā procesa būtību, kas veidots tā, lai valsts un pašvaldību iestāžu lēmumus varētu apstrīdēt katrs iedzīvotājs, nevis tikai augsti kvalificēti juristi, kas orientējas normatīvo aktu niansēs.

„Vidusmēra cilvēkam ar labu izglītību nav viegli uztverams, kā pārsūdzēt elektroenerģijas tarifus. Ir gadījumi, kad tos nosaka Regulators. Tad viss ir skaidrs, bet, ja tarifus nosaka Latvenergo un Regulators tiem tikai neiebilst, ir diezgan sarežģīti atrast pareizo dokumentu pārsūdzēšanai,” Pietiek norāda konstitucionālo un administratīvo tiesību eksperts Edgars Pastars. Tā kā gadījumā ar jaunajiem Latvenergo tarifiem Regulators sēdē vienkārši nav cēlis iebildumus un tiem piekritis, nav pieņemts dokumentāli apstiprināts lēmums, kuru ieinteresētie varētu pārsūdzēt Administratīvajā tiesā.

Pastars, kurš pētījis šo gadījumu, nonācis pie secinājuma, ka visticamāk pārsūdzēt varētu Regulatora padomes 2011. gada 16. februāra lēmumu, ar kuru atcelti iepriekš spēkā bijušie Latvenergo tarifi. Šis lēmums ticis publicēts un ir pieejams pārsūdzēt gribētājiem. Otra iespēja būtu pārsūdzēt oficiālajā laikrakstā Latvijas Vēstnesis 2011. gada 27. janvārī publicētos Latvenergo jaunos tarifus. Visbeidzot trešā iespēja ir pārsūdzēt Regulatora 2007. gada 12. decembra lēmumu, ar kuru apstiprināta Elektroenerģijas tarifu aprēķināšanas metodika saistītajiem lietotājiem, kas nosaka kārtību, kā ražotājs nosaka tarifus.

Jebkurā gadījumā Pastars uzskata, ka nav normāla tarifu noteikšanas sistēma, kurā, ne tikai iedzīvotājiem, bet arī augsti kvalificētiem juristiem nav viegli izprast, kurš ir pārsūdzamais lēmums. Līdz ar to neesot arī skaidrs, kurā no administratīvās tiesas instancēm vērsties. Ierasta prakse ir sūdzību iesniegt Administratīvajā rajona tiesā, bet, ja tiek apstrīdēts Regulatora lēmums, lieta pēc piekritības nonāk Administratīvajā apgabaltiesā.

Kamēr tarifu lietā nav bijis Administratīvās tiesas visu instanču sprieduma, nav iespējama vēršanās Satversmes tiesā. Augstākās tiesas senatore Jautrīte Briede Pietiek pieļāva, ka vēršanās Konstitucionālajā tiesā šajā lietā ir iespējama, un apstrīdēt, visticamāk, varot tiesību normu, kas regulē šādu tarifu noteikšanas kārtību. To regulē gan Elektroenerģijas tirgus likuma 33. panta 3. daļa, gan ar Regulatora lēmumu pieņemtā metodoloģija. (Pirmo un otro dokumentu Pietiek publicē; Latvenergo publikāciju Latvijas Vēstnesī var atrast šeit: http://www.vestnesis.lv/index.php?menu=doc&id=224965&laidiens_id=9884 )

Tikmēr Pastars iespēju, ka tiesa varētu atcelt jaunos Latvenergo tarifus vērtē kā „iluzoru”. „Diemžēl tiesa nevarēs pārbaudīt un izvērtēt to, ko grib iedzīvotāji, - vai Latvenergo strādā tik optimāli, lai paaugstinātu tarifus,” prognozē Pastars. Visticamāk, tiesa varētu atcelt lēmumu par tarifu celšanu tad, ja tiktu konstatēti rupji pārkāpumi tarifu aprēķināšanas metodoloģijas ievērošanā. Kā zināms, Regulators šādu neatbilstību neatklāja un pret Latvenergo tarifiem neiebilda.

Dokuments pdf formātā

Dokuments PDF formātā

Dokuments pdf formātā

Dokuments PDF formātā

Novērtē šo rakstu:

0
0