Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

100 miljonu latu lielais ES Kohēzijas fonda līdzfinansējums jauno elektrovilcienu un dīzeļvilcienu iegādei attiecas tikai uz vilcienu piegādi, nevis to vēlāko uzturēšanu, tādēļ grozījumi līguma daļā par vilcienu apkalpošanu nevar izraisīt ES sankcijas un daļas vai visa līdzfinansējuma atmaksu. Šādu argumentu ziņojumā Satiksmes ministrijai izvirza par iepirkumu atbildīgā Nila Freivalda (attēlā) vadītā a/s Pasažieru vilciens valde. Pie partijām nepiederošais satiksmes ministrs Aivis Ronis Pietiek svētdien apliecināja nodomu virzīties tālāk ar šo vērienīgo iepirkumu par spīti ierēdņu piesardzībai. 

Pretēji Finanšu ministrijas (FM) paustajām bažām, ka 600 miljonu eiro vērtajā vilcienu iepirkumā pieļauti pārkāpumi, kas Latvijai draud ar sankcijām un daļas ES fondu līdzfinansējuma atmaksu, a/s Pasažieru vilciens valde ziņojumā uzņēmuma valsts kapitāldaļu turētājai Satiksmes ministrijai (SM) šādu iespēju sauc vienīgi par teorētisku.

„PV ir izanalizējusi un konstatējusi, ka Piegādes un uzturēšanas līgumam, kas noslēgts starp PV un CAF [konkursa uzvarētājs - spāņu kompānija Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF)], 2012. gada 2. aprīlī, nav piemērojamas ES fondu finanšu korekcijas un šāda finanšu korekcijas piemērošanas varbūtība ir tikai teorētiska, bet ne praktiski iespējama,” 10. maija ziņojumā SM norāda a/s Pasažieru vilciens valde.

PV valde apgalvo, ka līguma grozījumi, kuri ir veikti līguma projektā un ir saskaņoti ar CAF, negroza līguma būtiskos noteikumus, neaizskar citu potenciālo pretendentu intereses, kā arī tie atbilst gan valsts, gan sabiedrības interesēm un iepirkuma procedūru principiem. Savukārt tie līgumā veiktie grozījumi, kas attiecas uz apkalpošanas līguma daļu, neatstāj ietekmi uz iespējamo finanšu korekciju piemērošanu.

PV un CAF noslēgtajā līgumā pēc būtības ir apvienoti divi līgumi – piegādes līgums, saskaņā ar kuru tiek piegādāti vilcieni, un apkalpošanas līgums uz 30 gadiem, saskaņā ar kuru PV iegādātais ritošais sastāvs tiek uzturēts un apkopts. Kohēzijas fonda līdzfinansējums attiecas tikai uz daļu par piegādes līgumu, un finanšu korekcijas attiecīgi var tikt piemērotas tikai šajā līguma daļā.

PV tagadējā vadība pārmet iepriekšējai valdei, ka tā nav nodalījusi abas iepirkuma fāzes – vilcienu piegādi un to vēlāko uzturēšanu, tā sarežģījot konkursa norisi un pašlaik radot bažas par iespēju zaudēt ES līdzfinansējumu.

„PV līguma slēgšanas gaitā vairākkārt konstatēja, ka abas projekta daļas būtu jānodala atsevišķos līgumos, taču  tik fundamentāla konkursa nosacījumu maiņa, veicot piegādes un uzturēšanas procesu nodalīšanu, paredzot tiem atsevišķus nosacījumus un līgumprojektus, PV valdei nebija reāli izpildāma, ņemot vērā ievērojamo aizkavēšanos ar vairāku sūdzību izskatīšanu par izsludinātā konkursa nosacījumiem un tā Nolikuma normu interpretāciju Iepirkumu uzraudzības birojā, kā arī ar pamatotām bažām par savlaicīgu iepirkuma procedūras pabeigšanu un ES Kohēzijas fondu apguvi,” skaidrots SM adresētajā ziņojumā.

Lēmumu par 34 jaunu elektrovilcienu un 7 jaunu dīzeļvilcienu iepirkumu a/s Pasažieru vilciens Iepirkumu uzraudzības birojs pieņēma jau pērnā gada augustā. Līgums, kura kopējā summa ir 610 757 053 eiro, paredz arī jauno vilcienu uzturēšanu 30 gadu periodā. Konkursa priekšmets ir sadalīts divās daļās un nākotnē paredz vēl 16 dīzeļvilcienu piegādi.

Novērtē šo rakstu:

0
0