Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vēršos pie ekonomikas ministra, Konkurences padomes un darba grupas nacionālās farmācijas politikas ekonomisko aspektu izpētei saistībā ar pēdējā laikā aktualizētajiem medikamentu pieejamības un dārdzības jautājumiem Latvijā, par kuriem pēdējo gadu laikā ir tik daudz runāts, taču realitātē no Latvijas institūciju puses maz vai nemaz nav darīts darīts Latvijas iedzīvotāju labā.

Šī gada 28.novembrī tika publiskoti darba grupas nacionālās farmācijas politikas ekonomisko aspektu izpētei rezultāti, kā arī šī gada 25.novembrī Konkurences padome publiskoja sava veiktā apskata secinājumus par medikamentu cenu veidošanas mehānismu Latvijā. Tas ir milzīgs solis uz priekšu, lai veicinātu nozares sakārtošanu un veicinātu godīgu konkurenci.

Taču, mūsuprāt, abos ziņojumus ietvertais neatspoguļo galvenās problēmas - no vienas puses, atsevišķu aptieku tīklu iesaistīšanos/dalību nepamatoti dārgu medikamentu piedāvājuma nodrošināšanā pacientiem Latvijā un zāļu apgrūtinātu pieejamību Latvijas teritorijā. No otras puses, valsts lomu tādas sistēmas izveidošanā, kas ir radījusi šiem aptieku tīkliem likumiskus apstākļus, lai varētu izmantot dominējošo stāvokli neadekvātas peļņas gūšanai uz cilvēku ciešanu rēķina.

Tāpat iepriekšminētajos ziņojumos ietvertie ierosinājumi nav tieši vērsti uz medikamentu gala cenas samazināšanu un momentānu ieguvumu patērētājiem, bet gan tie vairāk liecina par biznesa vides uzlabošanu tieši medikamentu ražotājiem.

Organizācija IMPACT 2040 (nevalstiska organizācija, kuras darbības prioritātes ir sinerģijas radīšana starp labas pārvaldības principu ieviešanu un patērētāju tiesībām Baltijas valstīs) saņēmusi vairaku Āgenskalna iedzīvotāju sūdzības par vienas aptieku ķedes dominējošo situāciju šajā mikrorajonā.

Iedziļinoties šajā jautājumā, secināms:

- Āgenskalns nav vienīgā vieta Latvijā, kurā izveidojusies līdzīga situācija, un vēl jo vairāk - to pieļauj un pat veicina Latvijas likumdošanā noteiktais 500m ģeogrāfiskais ierobežojums aptieku darbībai. Turklāt pat Konkurences padome publiski norādījusi uz eksistējošo problēmu un to, ka šī situācija ir jārisina.

- IMPACT 2040 veic ES dalībvalstu vidū situācijas izpēti aptieku izvietojuma jautājumu regulēšanā, lai saprastu, kā medikamentu pieejamība pacientiem tiek regulēta cituviet Eiropā. Saņemot komentāru no Zviedrijas aptieku asociācijas, secināms, ka zviedri (kuru dzīvesveids un politikas izpratne mums Latvijā bijis kā paraugs) ir lielu soli mums priekšā.

"Zviedrijā nav ģeogrāfisku vai teritoriālu ierobežojumu aptieku darbībai. Uzņēmējdarbības brīvība ir radījusi daudzas jaunas aptiekas, kas ir palielinājušas aptieku pakalpojumu pieejamību visā valstī. Dažreiz tas ir radījis pārmērīgu koncentrāciju un dažas aptiekas ir nācies slēgt. Tā nav bijusi problēma, jo klienti galu galā paši izvēlas, kurā aptiekā viņi vēlas iepirkties. Kad aptiekām ir iespēja konkurēt savā starpā, tad likumsakarīgi tirgū spēs palikt tikai tās aptiekas, kas visvairāk atbilst klientu vajadzībām. Konkurence starp aptiekām ir arī pazeminājusi bezrecepšu zāļu cenas un kopumā paaugstinājusi zāļu pieejamību," tā situāciju Zviedrijā komentē Johan Waller, Zviedrijas aptieku asociācijas vadītājs.

- Secināms, ka arī citās ES valstīs, piemēram, Igaunijā, Lietuvā, Kiprā un Bulgārijā (kā arī citur) šāda konkurenci kropļojoša un patērētājiem kaitnieciska situācija (nosakot ģeogrāfiskos ierobežojumus) netiek pieļauta.

- Turklāt Igaunijā jau 2013. gadā Igaunijas Augstākā tiesa sprieda, ka aptieku teritoriālie ierobežojumi likumdošanā (kurus Igaunijā virzīja galvenokārt lieltirgotavu interesēs) ir antikonstitucionāli, jo, pirmkārt, šādas likuma normas ierobežo konstitūcijā noteiktās cilvēktiesības uz veselības aizsardzību un tādēļ aptieku biznesa uzņēmējdarbības ierobežojumi nav proporcionāli ar sasniedzamo mērķi, kā rezultātā šie ierobežojumi tika atcelti.

- Saskaņā ar ES dibināšanas līgumu jebkuram preču vai pakalpojuma ierobežojumam, ko dalībvalstis nosaka ar nacionālo tiesību aktu, ir jāatbilst šādiem kritērijiem: tam ir jābūt likumiskam, pilnīgi nepieciešamam konkrētā mērķa sasniegšanai (nodrošināt pacientiem vislētākās zāles konkrētās slimības ārstēšanai vispieejamākajā veidā), mērķi nevar sasniegt ar citām (konkurenci) mazāk ierobežojošām metodēm un ierobežojumiem jābūt proporcionāliem.

EM Darba grupas ziņojuma noradīts: "Lai veicinātu godīgu konkurenci farmācijas tirgū un nodrošinātu taisnīgu un ekonomiski pamatotu zāļu cenu politiku, panākot, ka Latvijas pacientiem medikamenti kļūtu lētāki un tiktu sekmēta to pieejamība, 2019.gada 15.maijā tika izveidota darba grupa, kuras sastāvā bija eksperti no Ekonomikas ministrijas, Konkurences padomes un Patērētāju tiesību aizsardzības centra."

Balstoties uz šo augstāk minēto mērķi, kā arī ņemot vērā iesaistītos ekspertus, lūgums Ekonomikas ministrijai un Konkurences padomei cita starpā pievērst uzmanību arī 500m ģeogrāfiskā ierobežojuma lietderībai un rosināt Veselības ministriju atcelt šādu konkurenci kropļojošu nosacījumu, jo šādam ierobežojumam mēs neredzam patērētāju/ pacientu interešu aizsardzību.

Mūsuprāt, tas tieši pretēji rada medikamentu pieejamības apgrūtinājumu patērētājiem, kā arī liedz pacientam izvēlēties lētākos medikamentus. Ja Jūs nepiekrītat mūsu viedoklim, tad tam jābūt ļoti nopietni pamatotam un darītam publiski zināmam.

* IMPACT 2040 valdes locekle, Starptautisko tiesību juriste

Novērtē šo rakstu:

23
8