Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Skaidrojošā vārdnīca sniedz šādu jēdziena “terorisms” definīciju - starptautiski neatzītu cilvēku vai cilvēku grupu noziedzīga darbība, kas grauj starptautisko kārtību, starptautisko attiecību stabilitāti, apdraud valsti, atsevišķu personu vai kādu cilvēku kopu.

Savā iepriekšējā rakstā, kas bija veltīts grupējuma “Vagner” aktivitātēm Baltkrievijā, kā vienu no versijām minēju Kremļa iebiedēšanas taktiku, kas vērsta, pirmkārt, pret tām valstīm, caur kurām tiek piegādātas militārās kravas Ukrainai. Turpat arī piezīmēju - modrību zaudēt nedrīkst.

Pēdējo dienu notikumi rāda, ka tam ir pamats. Polijas valdības rīcībā ir nonākusi informācija par to, ka Polijas robežas virzienā ir nosūtīta daļa no Baltkrievijā dislocētiem vāgneriešiem. Savukārt cilvēktiesību aizstāvis Vladimirs Osečkins, balstoties uz insaideru informāciju, apgalvo, ka „Vagner” militārais komandieris un atvaļinātais Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes speciālo uzdevumu spēku virsnieks Dmitrijs Utkins ir sācis vervēt savus bijušos dienesta biedrus. Osečkina interviju ukraiņu blogerim par šo tēmu var noskatīties šeit: https://youtu.be/MgvyFfVZi3Y.

Kādi varētu būt iespējamie scenāriji provokācijām ar vāgneriešu dalību? Viens no tiem – bēgļu faktors. Ja iepriekšējo reizi, mēģinot radīt saspīlējumu pie robežas ar Poliju, baltkrievu robežsargi pieveda ar pašizgāzējiem akmeņu kravas, ar ko bēgļi apmētāja poļu robežsargus, tad šoreiz tie var būt civilās drēbēs pārģērbušies, ar noslēptiem šaujamiem bēgļu pūlī iemaisījušies vāgnerieši. Ko darīs poļi, ja no šī pūļa, kur noteikti būs arī sievietes un bērni, atskanēs mērķtiecīgi šāvieni?

Polija ir uzcēlusi 200 km garu un 5m augstu metāla žogu gar robežu ar Baltkrieviju. Ar atbilstošām iemaņām to saspridzināt nesagādās grūtības. Kur bēgļi būs ņēmuši spridzekļus vai prettanku grānātmetējus? Droši vien nopirkuši Vojentorgā. Ja jau vietējie “vatņiki” Krimā varēja iegādāties vietējā veikalā bruņumašīnas, kā to apgalvoja Putins, tad ar tādiem niekiem kā trotils, detonatori un prettanku granātmetēji ir pilni Minskas veikali.

Otrs scenārijs - vāgneriešu iefiltrēšanās Polijā vai Baltijas valstīs ar mērķi ieņemt kādu stratēģisku objektu, piemēram, atomelektrostaciju vai, ja būs sagaidāms pienācīgs vietējās “vates” atbalsts, mēģināt nodibināt “Daugavpils” republiku vai ko tamlīdzīgu. Kā to apgalvo Osečkins, un tam nevar nepiekrist, tad dokumentu sagādāšana legālai iekļūšanai NATO dalībvalstīs nebūtu problēma, tā ka pasākums noteikti būtu zem KF specdienestu kontroles.

Vienā no savām pēdējām intervijām saistībā ar šo tēmu NBS komandieris Leonīds Kalniņš apgalvoja, ka Latvijas spēka struktūras ir gatavas jebkuram scenārijam un par plānotajiem pasākumiem publiski netiek ziņots saprotamu iemeslu dēļ. Tam piebalso arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Jānis Dombrava. Gribētos ticēt, ka tas tā arī ir.

Un tagad lai kāds mani pārliecina, ka šeit aprakstītās darbības no Baltkrievijas teritorijas, ja tādas tiešām notiks, neatbilst jēdzienam “terorisms”, turklāt terorismam ar ķīlnieku sagrābšanu, kur ķīlnieku lomā ir bēgļi. Labu piemēru, kā jācīnās gan ar teroraktu izpildītājiem un organizētājiem, gan ar viņu ideoloģiskajiem iedvesmotājiem, sniedz Izraēla, - nekādu tur tiesvedību, subjekts tiek izsekots un fiziski iznīcināts, turklāt īpaši nesatraucoties, ko kāds pateiks pat tad, ja šis kāds ir tavs galvenais sabiedrotais.

Poļiem šodien ir vai tuvākajā laikā būs tehniskas iespējas pielietot šo Izraēlas taktiku. Šī gada maijā poļi saņēma no ASV pirmās piecas HIMARS palaišanas iekārtas no 18 pasūtītajām. 2019.gadā Polija pasūtīja ASV ATACMS munīciju - ballistiskās raķetes ar darbības rādiusu 300 km, kas tiek palaistas no HIMARS. Tas nozīmē, ka ar trāpījuma precizitāti +/-3m var tikt sasniegta Lukašenko rezidence Minskā, K.Marksa ielā 38.

Baltkrievijas pretgaisa aizsardzības spēku rīcībā ir vairāki desmiti kompleksi S-300 un četri BUK divizioni. Ir nopirkti arī S-400, bet precīzas informācijas par to skaitu nav. Ka apgalvo krievi, tad S-400 var pārtvert ballistiskos mērķus. Iespējams, ka tā, bet viss atkarīgs no šo iekārtu skaita pie konkrētā objekta un pārtveramo raķešu skaita. Kā ir izteicies krievu militārais eksperts Mihails Hodorjonoks, kas pats dienējis pretgaisa aizsardzības spēkos, tad labākais veids, kā paglābties no ATACMS, ir iznīcināt to palaišanas iekārtas vai pārvietot frontes līniju 300 km tālāk.

Jebkurā gadījumā, ja vienlaicīgi pa vienu mērķi tiks raidītas trīsdesmit ATACMS raķetes, tad pārītis jau noteikti šo mērķi sasniegs. Jāpiezīmē, ka Polijas pasūtīto 5.paaudzes iznīcinātāju F-35 ražošana Lockheed Martin uzņēmumos norit pilnā sparā un pirmos eksemplārus tiek plānot saņemt jau nākamgad. Kopā paredzēts piegādāt 32 līdz 2030.gadam.

Ja pierobežā Lukašenko un Kremļa kopīgi plānoto provokāciju rezultāta ies bojā kaut viens polis, tad konsekvences no tā Baltkrievijas diktatoram ir jāizjūt uz savas ādas. Kāds pateiks - Lukašenko ir valsts vadītājs, un Baltkrievija nav nevalstiska teroristiska organizācija. Pirmkārt, neredzu starpību, ja kāda valsts piekopj terorismu. Otrkārt, Lukašenko ir neleģitīms valsts vadītājs, kas sagrābis varu, viltojot vēlēšanu rezultātus un apspiežot protestus.

Kāds cits pateiks - Baltkrievija ir Krievijas sabiedrotais, un Krievijas militārā doktrīna paredz iespēju vienpusēji pielietot kodolieročus, ja pastāv eksistenciāli draudi tai vai tās sabiedrotajiem. Pirmkārt, apdraudējums Lukašenko veselībai nenozīmē eksistenciālus draudus Baltkrievijai. Otrkārt, ja Putins būtu gatavs pielietot kaut vai taktiskos kodolieročus, tad sen jau to būtu izdarījis Ukrainā. Acīmredzot ir saņēmis ļoti pārliecinošu brīdinājumu no ASV. Treškārt, Kremlis Lukašenko vietā labprāt redzētu kādu, kas būtu vieglāk vadāms, tāpēc domāt, ka Putinu satrauc Baltkrievijas diktatora veselības stāvoklis, nav pamata. Un beidzot, ņemot vērā to, ka Krievija ir pamatīgi iestrēgusi Ukrainā un meklē visas iespējas, lai sāktu sarunas, uzskatīt, ka tā sniegs militāru palīdzību savam vasalim gadījumā, ja tas iesaistīsies konfliktā ar NATO dalībvalsti, nenākas.

Ja runa par Baltkrievijā izvietotajiem taktiskajiem kodolieročiem, ja tādi tur tiešām ir, tad kontrole pār tiem ir un būs Maskavā, un, pat ja tie Baltkrievijā nonāks vāgneriešu rīcībā, tad no tiem vairāk jēgas nekā no parastiem dzelžiem nebūs, tā kā aktivizācijas kodi paliks Kremlī. Lukašenko nav muļķis un visu to labi saprot, tāpēc joprojām uzskatu, ka vāgneriešu aktivitātes un spēlītes ar kodolieročiem ir iebiedēšanas pasākums, tomēr tas nenozīmē, ka nav jābūt gatavam sliktākam scenārijam.

* Literārs pseidonīms

Novērtē šo rakstu:

43
46

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi