Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai arī prokuratūra pagājušajā nedēļā paziņoja, ka premjera Valda Dombrovska (Vienotība) rezolūcija KNAB priekšniekam Normundam Vilnītim par viņa pērn pavasarī sākto KNAB reformu atcelšanu bijusi likumīga, reformas birojā tas pagaidām neapturēs. Kā jau Pietiek prognozēja, Vilnītis jau pirmdien priekšpusdienā paziņoja par prokuratūras atzinuma pārsūdzēšanu. Tagad par Vilnīša sūdzību būs jālemj ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram.

Tādējādi sagaidāms, ka vēl vismaz pāris nedēļas netiks pielikts punkts konfliktam par Vilnīša īstenotajām KNAB reformām, kas raisījušas asas nesaskaņas KNAB iekšienē. Līdz ar prokuratūras lēmuma pārsūdzēšanu paildzināsies arī premjera rīkojuma par KNAB reformu atcelšanu izpilde.

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta virsprokurors Juris Pēda, kurš pēc Vilnīša iesnieguma vērtējis premjera Dombrovska rīkojuma par KNAB reformu apturēšanas likumību, vadījies pēc tā, ka premjers kā augstākstāvoša amatpersona var apturēt zemāka ranga amatpersonu izdotos rīkojumus.

Kā liecina, prokuratūras atzinums, kas ir Pietiek rīcībā un kuru Pietiek publisko, virsprokurors nav analizējis premjera rīkojuma motivāciju un to, vai Vilnīša īstenotā KNAB reforma tiešām ir prettiesiska.

Secinājums par to, ka premjeram bijušas likumīgas tiesības atcelt Vilnīša rīkojumu par KNAB reformām, kuras Dombrovskis uzskata par prettiesiskām, prokuratūras skatījumā izriet no Valsts pārvaldes likuma normām, kas nosaka padotību valsts pārvaldē.

Proti, balstoties uz Valsts pārvaldes likumu, virsprokurors Pēda atzinis, ka premjeram kā KNAB pārraugam un augstākstāvošai amatpersonai bija tiesības atcelt zemākas iestādes vai amatpersonas prettiesisku lēmumu. Tas ir, premjers kā KNAB pārraugs un kā augstākā amatpersona ir tiesīgs atcelt Vilnīša kā zemākas amatpersonas lēmumus, ja tie, pēc premjera domām, ir prettiesiski.

Vērtējot no Vilnīša pozīcijām, Pēdas atzinums faktiski paver iespējas Vilnītim to pārsūdzēt ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, tādējādi pagarinot laiku, kurā būs skaidrs, vai KNAB priekšnieks izpildīs premjera rīkojumu un atcels lēmumu par nevienprātīgi vērtētajām KNAB reformām.

Oficiāli KNAB preses pārstāve Ieva Karlsberga, kura pagājušajā piektdienā Pietiek vēl atturējās komentēt, kā Vilnītis rīkosies saistībā ar prokuratūras atzinumu un vai ir gatavs izpildīt premjera rīkojumu par biroja reformu apturēšanu, pirmdien informēja, ka KNAB šefs ir Pēdas atzinumu pārsūdzējis.

Rezolūciju par Vilnīša īstenoto KNAB reformu atcelšanu premjers izdeva 12.janvārī. Savukārt Vilnītis neilgi pēc premjera rezolūcijas vērsās Ģenerālprokuratūrā, lūdzot „skaidrot un izvērtēt Ministru prezidenta rīcības”, tiesiskumu un likumību. Līdz ar šo iesniegumu Vilnītis paziņoja, ka līdz prokuratūras atzinuma saņemšanai nolēmis uzskatīt, ka viņa 2010.gada 1.aprīļa rīkojums par grozījumiem KNAB reglamentā par izmaiņām biroja struktūrā ir spēkā.

Konflikts KNAB starp Vilnīti un viņa vietniekiem Jutu Strīķi un Andri Vilku saasinājās pērn pavasarī, pēc tam kad Vilnītis ieviesa izmaiņas KNAB struktūrā, nolemjot veidot operatīvo darbinieku grupu, kas strādā viņa tiešā pakļautībā, nevis Strīķes pārraudzībā. Vilnītis skaidrojis, ka ar jauno struktūru vēlas paplašināt KNAB darbu reģionos, savukārt viņa vietnieki Strīķe un Vilks pauduši bažas, ka Vilnītis vēlas palielināt savu ietekmi birojā.

Novembrī KNAB darbinieki ar iesniegumu vērsās pie premjera, norādot uz 72 Vilnīša pārkāpumiem, vairāki no tiem ir ļoti nopietni un vedina spriest par dienesta stāvokļa izmantošanu un informācijas nopludināšanu. Tie nonākuši Ģenerālprokuratūras uzmanībā, kas sākusi pārbaudi. Pagaidām nav zināms, kad prokuratūra pārbaudi pabeigs. Neoficiāli izskan, ka pēc šīs pārbaudes būs zināms, vai premjers aicinās veidot speciālu komisiju, kas lemtu par Vilnīša atbilstību amatam un pēc tam rosinātu Saeimu lemt par KNAB priekšnieka atbrīvošanu no amata.

Līdz šim Vilnīti no potenciālās KNAB šefa amata zaudēšanas glābis tas, ka to nav atbalstījuši apvienības Vienotība partneri valdošajā koalīcijā Zaļo un zemnieku savienība. Arī ar citām 10.Saeimā pārstāvētām partijām Vienotībai nav izdevies panākt vairākumu šādam lēmumam.

Dokuments pdf formātā

Dokuments PDF formātā

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Mārtiņš Bondars = politiskā prostitūta?

FotoStarp citu, to pirmais pateica Artuss Kaimiņš. Un pēc šī raksta izlasīšanas dīvainā kārtā šādam apgalvojumam varētu piekrist pat premjers Krišjānis Kariņš. Un Raimonds Pauls jau noteikti. Jo ļoti iespējams, ka zināmā mērā par Maestro un tūkstošiem citu Krājbankas noguldītāju apmuļķošanu saņemtā asinsnauda palīdz nodrošināt Bondaru pārim ierasto spožo un padārgo dzīves stilu. Citi iespējamie scenāriji, kā Latvijas liberālās politikas “spīdeklis” Mārtiņš Bondars un viņa daiļā kundze Ieva gūst ienākumus, ir pāris krimināllietu ierosināšanas vērti.
Lasīt visu...

18

Grāmatas nav nekāds alkohols, lai tām samazinātu nodokli

FotoFinanšu ministrija kompetences ietvaros ir izskatījusi Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas 2019.gada 12.jūnija vēstuli, kurā atkārtoti tiek lūgts atbalstīt samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk - PVN) likmes noteikšanu jebkura formāta grāmatām ne lielāku par 5 procentiem, un sniedz šādu informāciju.
Lasīt visu...

21

Juceklis sabiedriskajos medijos

FotoPirms nedēļas Latvijas radio Ziņu dienests izteica neuzticību radio valdei un pieprasīja tās atkāpšanos vai atbrīvošanu. Šo paziņojumu atbalstīja vairums Ziņu dienesta darbinieku. Žurnālisti uzskata, ka strādā vismaz ceturto daļu virs noteiktās slodzes un nesaņem adekvātu atalgojumu par padarīto darbu.
Lasīt visu...

21

Par "Mīļumu" Gobzemu, dubulttiesnesi un citiem interesantajiem ļaudīm: kas patiesībā redzams attēlos

FotoFotogrāfijas no ministriju un tās padotībā esošo iestāžu saviesīgajiem sarīkojumiem ir patiešām interesants izpētes objekts. Nepiekrītu, ka konkrētajā gadījumā fotogrāfijām pievērsta uzmanība tāpēc, ka ir zaudēts tiesas process, jo šādā gadījumā slimnieks noteikti padalās ar savu diagnozi. Diagnozes nav, bet ir tikai stāsts par "interesanto". Piekrītu, ka fotogrāfijas gaismā izcēlusī persona nav sistēmas cilvēks, citādi raksts būtu daudz sulīgāks un saturētu daudz interesantāku informāciju.
Lasīt visu...

21

Aicinājums iedzīvotājiem, kuri dzīvo auto-moto trašu un šautuvju tuvumā

FotoIesākšu šoreiz savu rakstu ar Satversmes tiesas priekšsēdētājas, profesores Inetas Ziemeles uzrunā teikto Latvijas tiesnešu konferencē 2018.gada 7.septembrī: ”...Latvijas ilgtspējīgai attīstībai ir svarīga katra valsts iedzīvotāja vēlme būt šajā sabiedrībā, dzīvot, pilnveidoties un meklēt aizsardzību nepieciešamības gadījumā...”
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 1. Pašapmāna ideoloģija par cilvēku

FotoRietumu civilizācijā eksistē pašapmāna ideoloģija par cilvēku. Tai ir milzīgs spēks. Tā pastāv daudzus gadsimtus un acīmredzot pastāvēs arī turpmāk nenosakāmi ilgu laiku. Šī ideoloģija radās pēc Romas impērijas sabrukuma. Aizvadītajos gadsimtos tai ir bijuši dažādi panākumi. Taču vislielākie panākumi sākās XX gadsimtā, kad Rietumu sabiedrība kļuva masu sabiedrība. 
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pūce un meža kapitālvērtība

Koku ciršanas noteikumu grozījumi, kas ļautu cirst tievākus kokus, nereti tiek attaisnoti ar to, ka tie ļautu palielināt mežu kapitālvērtību. Šoreiz gribu...

Foto

Korupcijai nav vietas ne Latvijā, ne Rīgā, ne manā darbā un dzīvē

Iepriekšējās diennaktis man pagāja satraukumiem pilnas, arī plašsaziņas līdzekļos parādījusies informācija - jāsaka, ka...

Foto

Jauniešiem, kuri gatavojas dienestam bruņotajos spēkos

Pienāks laiks, kad tieši jums būs jākļūst par pagastu, rajonu un pilsētu vadītājiem. Starp jums būs arī kāds, kuram būs...

Foto

Skaistas runas par solidaritāti no rīta, sirsnīgs rokasspiediens lielzaglim Šķēlem vakarā

Tā bija gandrīz vai sirdi plosoša aina – pirmdienas vakarā sociālajos tīklos vērot, kā pirmie...

Foto

Sākušies Levita laiki Rīgas pilī

Stājoties prezidenta amatā, Egils Levits ir devis svinīgo solījumu un saņēmis Rīgas pils atslēgas no bijušā prezidenta Raimonda Vējoņa. Levits ir...

Foto

Latvijas tauta tiek aicināta veltīt savas pūles Tēvzemei un Brīvībai: runa pie Brīvības pieminekļa

Mīļie Latvijas cilvēki! Divi vārdi, divi lietvārdi – Tēvzemei un Brīvībai. Tās...

Foto

Mazliet par “influenceriem” un “viedokļu līderiem”. Un sirdsinteliģences piemēru

Reizēm par to aizdomājos, jo dažreiz esmu dzirdējis, ka mani nodēvē par “viedokļu līderi” - kas ir...

Foto

Kad mums būs “Latvia first”?

Latvijas ārpolitika nespēj atbrīvoties no valdošo politiķu mānijas izkalpoties citu valstu vajadzībām vai kaprīzēm – mūsu pašu nacionālās intereses atstumjot malā...

Foto

Nepieļausim, lai ar „Daugavpils satiksmi” atkārtojas „Rīgas satiksmes” scenārijs

Vēlos vērst uzmanību uz notikumiem, kas šobrīd norisinās Daugavpilī saistībā ar šī gada 19. jūlijā Daugavpils mēra...

Foto

Rūgtā paaudžu teorija

Paaudžu teoriju var uzskatīt par Rietumu civilizācijas norieta sastāvdaļu. Ja nebūtu civilizācijas norieta, ko spilgti iezīmē paaudžu vēsturiskās virzības negatīvā trajektorija, tad, visticamākais,...

Foto

Mums melots desmit gadus no vietas, laiks sākt prasīt atbildību

Desmit gadus no vietas visai Latvijas sabiedrībai ticis melots par patiesā labuma guvējiem Ventspilī. Tagad, kad...

Foto

Prātojums par viršiem

Sazvērestības teoriju virpinātājiem gards kumosiņš. Jaunākā intriga īsajā versijā būtu šāda: "Attīstībai/Par!" kombinatori palaida tautās likumprojektu par 40 miljonu izmaksāšanu draudzīgām biedrībām, lai...

Foto

Publiski izteikts viedoklis ir melns traips manai reputācijai, kas mani turpmāk pavadīs visur un vienmēr

Šodien esmu vērsies Valsts policijā pret Unu Rozenbaumu par neslavas celšanu....

Foto

“Saskaņa” grib kļūt par zemūdeni

Runājot par partiju “Saskaņa”, pirmais salīdzinājums, kas nāk prātā, ir – tā uzvedas kā kārtīga māksliniece un ir paņēmusi garu pauzi....

Foto

Levits inaugurācijas pasākumu iecerējis kā vecpuišu un vecmeitu ballīti

Pagājušajā nedēļā saņēmu uzaicinājumu uz sarīkojumu par godu Egila Levita inaugurācijai. Liels bija man izbrīns, ka tas...

Foto

Prokurors pieprasa tiesvedību bez advokāta

Šī gada 25.jūnijā Lemberga tiesvedības procesā mans vienīgais un pastāvīgais tiesas advokāts Raimonds Krastiņš nosūtīja Rīgas apgabaltiesai negaidītu paziņojumu, ka veselības...

Foto

Cilvēciskuma amputēšana un postcilvēka instinkta aktivizēšana “Lampas” tumsā

Par “Lampu” nav jēgas gari un plaši rakstīt. “Lampas” misija pilnā mērā ir adekvāta vispārējam pagrimumam gan visā...

Foto

Tautas pēdējā fāze: 5. Masu komunikācijas jānusisms

Tautas pēdējā fāzē līksmo dekadence – cilvēku darbības, uzvedības un komunikācijas pagrimums. Dekadences pamatpazīmēs stabilu vietu ieņem masu komunikācijas...

Foto

Gurķi

Šis raksts ir domāts tiem, kas saprot lasīto un izdara pareizus secinājumus. Tie, kam viss ir skaidrs, zināms, un arī tiem, kas ir patiesība pēdējā instancē,...

Foto

Juku laiki Rīgas domē

Jāņi nosvinēti, un ir pietiekami daudz laika atkal pievērsties politiskajiem šoviem. Saeimas deputāti izbauda godīgi nopelnītās brīvdienas un arvien retāk parādās televīzijā...

Foto

Uzspēlēsim konkursu

Maija beigās Latvijas Nacionālais teātris sadarbībā ar Nacionālās mākslas atbalsta fondu  izsludināja pilna apjoma lugu ideju “makšķerēšanas” konkursu, vēloties teātra repertuārā iekļaut jaunākos Latvijas autoru...