Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai arī prokuratūra pagājušajā nedēļā paziņoja, ka premjera Valda Dombrovska (Vienotība) rezolūcija KNAB priekšniekam Normundam Vilnītim par viņa pērn pavasarī sākto KNAB reformu atcelšanu bijusi likumīga, reformas birojā tas pagaidām neapturēs. Kā jau Pietiek prognozēja, Vilnītis jau pirmdien priekšpusdienā paziņoja par prokuratūras atzinuma pārsūdzēšanu. Tagad par Vilnīša sūdzību būs jālemj ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram.

Tādējādi sagaidāms, ka vēl vismaz pāris nedēļas netiks pielikts punkts konfliktam par Vilnīša īstenotajām KNAB reformām, kas raisījušas asas nesaskaņas KNAB iekšienē. Līdz ar prokuratūras lēmuma pārsūdzēšanu paildzināsies arī premjera rīkojuma par KNAB reformu atcelšanu izpilde.

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta virsprokurors Juris Pēda, kurš pēc Vilnīša iesnieguma vērtējis premjera Dombrovska rīkojuma par KNAB reformu apturēšanas likumību, vadījies pēc tā, ka premjers kā augstākstāvoša amatpersona var apturēt zemāka ranga amatpersonu izdotos rīkojumus.

Kā liecina, prokuratūras atzinums, kas ir Pietiek rīcībā un kuru Pietiek publisko, virsprokurors nav analizējis premjera rīkojuma motivāciju un to, vai Vilnīša īstenotā KNAB reforma tiešām ir prettiesiska.

Secinājums par to, ka premjeram bijušas likumīgas tiesības atcelt Vilnīša rīkojumu par KNAB reformām, kuras Dombrovskis uzskata par prettiesiskām, prokuratūras skatījumā izriet no Valsts pārvaldes likuma normām, kas nosaka padotību valsts pārvaldē.

Proti, balstoties uz Valsts pārvaldes likumu, virsprokurors Pēda atzinis, ka premjeram kā KNAB pārraugam un augstākstāvošai amatpersonai bija tiesības atcelt zemākas iestādes vai amatpersonas prettiesisku lēmumu. Tas ir, premjers kā KNAB pārraugs un kā augstākā amatpersona ir tiesīgs atcelt Vilnīša kā zemākas amatpersonas lēmumus, ja tie, pēc premjera domām, ir prettiesiski.

Vērtējot no Vilnīša pozīcijām, Pēdas atzinums faktiski paver iespējas Vilnītim to pārsūdzēt ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, tādējādi pagarinot laiku, kurā būs skaidrs, vai KNAB priekšnieks izpildīs premjera rīkojumu un atcels lēmumu par nevienprātīgi vērtētajām KNAB reformām.

Oficiāli KNAB preses pārstāve Ieva Karlsberga, kura pagājušajā piektdienā Pietiek vēl atturējās komentēt, kā Vilnītis rīkosies saistībā ar prokuratūras atzinumu un vai ir gatavs izpildīt premjera rīkojumu par biroja reformu apturēšanu, pirmdien informēja, ka KNAB šefs ir Pēdas atzinumu pārsūdzējis.

Rezolūciju par Vilnīša īstenoto KNAB reformu atcelšanu premjers izdeva 12.janvārī. Savukārt Vilnītis neilgi pēc premjera rezolūcijas vērsās Ģenerālprokuratūrā, lūdzot „skaidrot un izvērtēt Ministru prezidenta rīcības”, tiesiskumu un likumību. Līdz ar šo iesniegumu Vilnītis paziņoja, ka līdz prokuratūras atzinuma saņemšanai nolēmis uzskatīt, ka viņa 2010.gada 1.aprīļa rīkojums par grozījumiem KNAB reglamentā par izmaiņām biroja struktūrā ir spēkā.

Konflikts KNAB starp Vilnīti un viņa vietniekiem Jutu Strīķi un Andri Vilku saasinājās pērn pavasarī, pēc tam kad Vilnītis ieviesa izmaiņas KNAB struktūrā, nolemjot veidot operatīvo darbinieku grupu, kas strādā viņa tiešā pakļautībā, nevis Strīķes pārraudzībā. Vilnītis skaidrojis, ka ar jauno struktūru vēlas paplašināt KNAB darbu reģionos, savukārt viņa vietnieki Strīķe un Vilks pauduši bažas, ka Vilnītis vēlas palielināt savu ietekmi birojā.

Novembrī KNAB darbinieki ar iesniegumu vērsās pie premjera, norādot uz 72 Vilnīša pārkāpumiem, vairāki no tiem ir ļoti nopietni un vedina spriest par dienesta stāvokļa izmantošanu un informācijas nopludināšanu. Tie nonākuši Ģenerālprokuratūras uzmanībā, kas sākusi pārbaudi. Pagaidām nav zināms, kad prokuratūra pārbaudi pabeigs. Neoficiāli izskan, ka pēc šīs pārbaudes būs zināms, vai premjers aicinās veidot speciālu komisiju, kas lemtu par Vilnīša atbilstību amatam un pēc tam rosinātu Saeimu lemt par KNAB priekšnieka atbrīvošanu no amata.

Līdz šim Vilnīti no potenciālās KNAB šefa amata zaudēšanas glābis tas, ka to nav atbalstījuši apvienības Vienotība partneri valdošajā koalīcijā Zaļo un zemnieku savienība. Arī ar citām 10.Saeimā pārstāvētām partijām Vienotībai nav izdevies panākt vairākumu šādam lēmumam.

Dokuments pdf formātā

Dokuments PDF formātā

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Ziņojums par komandējumu uz Amerikas Savienotajām Valstīm no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim

FotoSaskaņā ar Ministru prezidenta 2019.gada 19.augusta rīkojumu Nr.219 “Par Ilzes Viņķeles komandējumu” no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim biju komandējumā Amerikas Savienotajās Valstīs, lai piedalītos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Augsta līmeņa sanāksmē par vispārējo veselības aprūpi.
Lasīt visu...

21

Gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr

FotoLatvijas satiksmes drošības telpā ir uzsprāgusi verbālā bumba, jo Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks paziņoja, ka no stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to esošo fotoradaru turpmāka darbība un jaunu fotoradaru iegāde esot zem jautājuma zīmes.
Lasīt visu...

21

Modernā banalitāte

FotoBanalitāte ir oriģinalitātes trūkums, pliekanums, bezgaumīgums. Sastopama, tā teikt, arhaiska banalitāte – sen zināma un sen apnikusi banalitāte. Sastopama relatīvi jauna banalitāte – moderna banalitāte, ja ar vārdiem “moderna banalitāte” apzīmējam kaut ko mūsdienīgu, sava laika prasībām un sasniegumiem atbilstošu, ar ko tiekamies nesen, bet kas jau ir ieguvis banalitātes statusu.  
Lasīt visu...

12

Auniem ir jāzina, ko viņi nobada

FotoJebkura jauna partija mūsu valstī, kas gribēs izmainīt sapuvušo, smirdīgo oligarhu sistēmu, tiks norieta un samīdīta. Tāds pats liktenis sagaida arī šo partiju ministrus, kas iedrošināsies veikt pārmaiņas savās nozarēs.
Lasīt visu...

21

Kādā veidā visiem aizbāztas mutes par Skultes gāzes termināļa afēru?

FotoNezināmu personu iecerētā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa būve ir krietni nokavēta, un pašlaik tas ir cinisks ārzemnieku biznesa projekts. Es saprotu, ka abas augstākās valsts amatpersonas nav ar seju pret Latviju, bet tik atklāti lobēt privātpersonu biznesu...
Lasīt visu...

21

Partijas pamodušās no miega

FotoIzskatās, ka Latvijas politikā vasaras brīvdienas beidzot ir beigušās. Arvien aktīvāk izpaužas gan valdošās koalīcijas partijas, gan opozīcijas partijas. Līdz ar to politikas vērotājiem dzīve ir kļuvusi interesantāka.
Lasīt visu...

12

Objektīvā realitāte

FotoKo nozīmē «objektīvs»? (Runa nav par video vai foto kameras piederumu). Ko nozīmē – būt objektīvam? Vai es, šobrīd rakstot šīs rindiņas, esmu objektīvs? Vai jūs, kas to lasāt, spējat būt objektīvi pret mani, pret citiem? Kā to pārbaudīt, kā to izmērīt, un kā par to pārliecināties?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Skumīgi, bet varbūt godīgi…

Pagājusi Skolotāju diena. Kā prasta ikdienība. Nekas no aizgājušo dienu dāsno mūžu un goda plākšņu salkanās godības nav mainījies. “Gada skolotājs”, “Zelta...

Foto

Mīļie draugi, dārgie skolotāji, apsveicu jūs Skolotāju dienā

Mīļie draugi! Dārgie skolotāji! Apsveicu jūs Skolotāju dienā! Mēs visi esam izgājuši caur skolotāju rokām - mēs vispār...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: intelektuālisma iznīdēšana

XX gadsimta otrajā pusē Rietumu civilizācijā sāka ieviesties jauna vērtību sistēma. Tā kļuva masveidīga. Jaunajā vērtību sistēmā kardināli izmainās attieksme pret...

Foto

Likumpārkāpējs - valdība

Kas notiek ar iedzīvotājiem, kuri tiek pieķerti, pārkāpjot likumu? Atkarībā no likumpārkāpuma rakstura un smaguma pakāpes viņiem iestājas vai nu administratīvā vai kriminālatbildība...

Foto

Apķēzīšanas dinamika

Jau pašā sākumā tika rakstīts, ka “nācijas tēvs” centīsies apķēzīt visu, kas latviešu tautas vēsturē ir svēts. Tagad ir pienākusi kārta Latvijas Centrālajai padomei...

Foto

NMPD atbilde par pirmās palīdzības apmācību valstī

Saistībā ar Pietiek publicēto rakstu vispirms jāuzsver, ka pirmās palīdzības apmācība ir valsts pārvaldes iestādes funkcija, nevis bizness, kā...

Foto

Kā Rīgā pulcējās “Aukstā kara 2.0” zaudētāji

„Dažās valstīs ir izveidojusies īpaša akadēmisko prusaku kategorija, kas tekalē no vienas politiskās virtuves uz otru un atkārto tekstus,...

Foto

Jautrība valdošajā koalīcijā

Šķiet, ka valdošajā koalīcijā vajadzētu būt mieram un klusumam, jo valdība paziņoja, ka ir sagatavots nākamā gada budžets. Tomēr atsevišķas partijas un politiķi...

Foto

Prātojums par "labo budžetu" un "sliktajiem baņķieriem"

“PNB bankas” darbības apturēšana sagādājusi rūpestus un kreņķus tās klientiem, bet tie ir tīrie sīkumi, salīdzinot ar laikiem, kad...