Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jūs gribētu pirkt, piemēram, jaunu automašīnu, kas nedarbojas, jau izbraucot no autosalona, un kas jālabo mēnešiem ilgi? Protams, ka ne. Visdrīzāk, ka pieprasītu savu naudu atpakaļ, lai lūkotu pēc kāda cita ražotāja piedāvājuma.

Valsts līmenī tā nenotiek. Ja reiz konkurss noticis un, kā šajā gadījumā, vilcieni piegādāti, tos pieņem tādus, kādi ir. Ar visiem laikus un arī vien lietošanas laikā pamanītiem defektiem. “Bērnu problēmas” pat esot normāla parādība, citur tāpat notiekot – tā vēsta Satiksmes ministrija. Te uzreiz gan gribas teikt: ar populistiskām frāzēm nepietiek – uzrādiet konkrētus salīdzināmus datus!

“Līdzīgi kā jaunai automašīnai, arī vilcienam nepieciešams sākuma iebraukšanas periods,” paudis satiksmes ministrs Kaspars Briškens. Vai tas nozīmētu, ka jauna auto pircējam būtu jāpārceļas uz dzīvi autoservisā? Vai varbūt to, ka jauns transporta līdzeklis kalpos ilgāk, ja sākotnēji lietosiet bez pārslodzēm, kas savukārt attiecas uz dzinēju un ritošo daļu, nevis vadības, kontroles vai barošanas agregātiem. Ja ieguldām lielu naudu pirkumā, tam jākalpo nevainojami!

Kāpēc ministrs cenšas iestāstīt, ka ir normāli tas, ka vilciena sastāvu pēc piegādes nācās apmēram pusotru gadu labot līdz to sākt izmantot? Turklāt izmantošanai gatavi ne visi piegādātie – tikai 11 no 17 jaunajiem elektrovilcieniem. Un, kā izrādās, droši nav arī tie, kuri nodoti lietošanai.

Tā, piemēram, janvāra sākumā Garkalnē jaunā vilciena pasažieriem nācās “izbaudīt ziemas priekus” pēc tam, kad “unikālais tehnikas brīnums”, būdams ar tukšiem akumulatoriem, bija atvienojies no pieslēguma elektrības vadiem un stundām stāvēja bez darbotiesspējas pazīmēm.

Kāpēc to dēvēju par “unikālo tehnikas brīnumu”? Tas izriet no satiksmes ministra un viņa vadītās ministrijas pārstāvju taisnošanās. “Vienā vilcienā ir vairāk nekā 6000 elektrosavienojumu; tā ir sarežģīta sistēma, kuras sākotnējos defektus nevar pilnībā atklāt testēšanas laikā. Daži no tiem izpaužas tikai, kad uzsākta pilnvērtīga ekspluatācija dinamiskā režīmā ar pasažieriem vilcienā,” pauž satiksmes ministrs Kaspars Briškens. Te vietā pieminēt interneta saziņā lasīto “Labi, ka Škoda neražo lidmašīnas…”, jo, pasarg, dievs, ja arī lidmašīnas testētu “dinamiskajā režīmā ar pasažieriem”.

Jā, kā saka, tehnika ir tehnika, var gadīties kāda vājā vieta, taču, pirmkārt, atbildīgs ražotājs tādus riskus laikus apzina, nevis demonstrē klientam, kā mūsu gadījumā, otrkārt, tam tiešām jābūt kā izņēmuma gadījumam, nevis tādai problēmu virknei, kādu redzam uz jauno Škoda vilcienu piemēra. Ja problemu ir tik daudz un ja tās ir vienlaikus daudzām tehnikas vienībām, skaidrs, ka jāmeklē sistēmiski cēloņi – vai nu darba, vai izmantoto agregātu kvalitātē.

Nevar taču būt, ka tieši Latvijai piegādātajiem vilcienu sastāviem visi agregāti tika izgudroti pilnībā no jauna, tajos izmantotas unikālas inovācijas, kas nu izrādās nepilnīgas.

Ja tā tomēr būtu, lai par tām pastāsta, pieņemsim. Varbūt pat jutīsimies lepni, ka mums pirmiem ticis kas pārmoderns, lai arī vēl pilnveidojams. Taču visdrīzāk, ka tā nav. Tāpat kā valsts iepirkumā vadījās pamatā no lētākās cenas, tā arī konkursa uzvarētājs, visticamāk, izmantojis lētākos risinājumus, kas nu izrādās nedroši.

Labi, tagad lāpīs, līdz kaut kā pielāpīs, bet kas mūs sagaida nākotnē? Vilcienu sastāvi tūlīt pēc garantijas laika būs norakstāmi lūžņos gluži kā daudzas mūsdienu elektroierīces?

Satiksmes ministra partijas biedri nu steidz taisnoties, ka ne jau viņu laikā veikts iepirkums, utt. Saprotams. Loģiski, ka ne jau pašreizējais ministrs un viņa pārstāvētā partija ir vainojama nekvalitatīvas preces piegādātāja izvēlē. Ko tagad darīt? Ja valsts nav spējīga atteikties no šāda nepilnīga pasūtījuma, droši vien ir ejami divi paralēli ceļi. Pirmais – izvērtēt, vai konkursa noteikumos un pēc tā noslēgtajos līgumos ir iekļautas pasūtītājam šādā situācijā būtiskās garantijas, risku apdrošināšanas, zaudējumu kompensācijas un vai attiecīgi tagad tiek maksimāli efektīvi izmantotas visas juridiskās iespējas aizstāvēt savas intereses.

Otrs ceļš, ko var iet vienlaikus ar pirmo, – veidot tādu valsts iepirkumu sistēmu, lai mazinātu risku nonākt šādās situācijās nākotnē. Proti, jau daudzus gadus ir runāts par to, ka būtu lietderīgi centralizēt ne tikai valsts iepirkumu uzraudzību, bet arī valsts iepirkumu organizēšanu, ko tagad veic katra institūcija pašas spēkiem. Ja iepirkumi tiktu veikti centralizēti, katrai institūcijai definējot vajadzības, būtu iespēja, koncentrējot labāko pieredzi, mazināt tipiskāko risku iespējamību. Piemēram, saistībā ar zemākās cenas piedāvājumu – ja kāds kaut ko piedāvā lētāk, tad kā ir ar kvalitātes garantijām, ekspluatācijas ilgumu, servisu, cik kvalitatīvas un darbībā pārbaudītas komponentes tiek izmantotas utt.

Gudrie no kļūdām mācoties. Vai mūsu valsts pārvalde iepirkumu veikšanā mācās no kļūdām?

Novērtē šo rakstu:

75
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mans amerikāņu draugs man pastāstīja patiesību par Donaldu Trampu, kas bieži tiek aizmirsta

FotoNeatkarīgi no tā, cik daudz mēs sacenšamies savās analīzēs un komentāros, lai rastu jaunus, gudrus veidus, kā pateikt "Tramps ir stulbs”, viņš, visticamāk, nemainīsies. Ar to mums ir jāsadzīvo. Šķiet, ka Eiropa nesaprot vienu lietu: Tramps ir ASV prezidents.
Lasīt visu...

21

Pie kā noved lēmumi, kas balstīti aplamos datos? Pie betonā izpļakarētiem simtiem miljonu

FotoIedomājaties, ka oriģinālā 2011, gadā pasažieru plūsma Rail Baltica tika plānota 3,26 miljoni pasažieru (2040 gadā). Pēdējā 2024.gada CBA dokumentos atradīsiet 51 miljonu pasažieru (2056. gadā).
Lasīt visu...

21

Krievijas dienesti izmanto nevalstiskās organizācijas, domnīcas un zinātniskos institūtus kā piesegu savām izlūkdarbībām, kā arī ietekmes operāciju īstenošanai

FotoRīgas rajona tiesa 14. februārī  piemēroja apcietinājumu Aleksandram Gapoņenko, kurš jau iepriekš ir ticis sodīts par nacionālā naida kurināšanu. Vladimirs Žirinovskis reiz solīja Baltijas valstis pārvērst par Krievijas guberņām, Gapoņenko droši vien cerēja reiz kļūt par gubernatoru... Bet nu būs jāsēž cietumā, nevis gubernatora krēslā.
Lasīt visu...

3

Re, kāds man bija foršs plezīrs Amerikā

FotoPagājusi nedaudz vairāk nekā nedēļa, kopš animācijas filma "Straume" pārrakstījusi Latvijas kino vēsturi, saņemot "Oskaru" kā labākā pilnmetrāžas animācijas filma. Kamēr filmas veidotāji turpina darbu pie nākamā projekta, tikmēr politikas veidotājiem arvien jādomā ne vien par plašāku atbalstu kino nozarei Latvijā, bet jāizmanto mirklis Latvijas tēla un Latvijas kā kino uzņemšanai draudzīgas valsts popularizēšanai.
Lasīt visu...

21

Rīgas Stradiņa universitātes studentu aicinājums Latvijas Republikas valdībai

FotoCienījamā Latvijas Republikas valdība! Ņemot vērā pašreizējo stāvokli valsts izglītības sistēmā, mēs, Rīgas Stradiņa universitātes studenti, lūdzam Jūs izskatīt mūsu priekšlikumus. Mēs ierosinām:
Lasīt visu...

21

Pabriks nav apdraudēts

FotoVisu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pastāvēšanas laiku tikai divi politiķi ir saņēmuši reālus sodus. 2007. gadā "Jūrmalgeitas" izmeklēšanas rezultātā Juris Hlevickis tika ieslodzīts uz pieciem gadiem, taču pilnu sodu viņš tā arī nenosēdēja. Pagājušajā gadā Ķekavas vicemērs tika notiesāts par izspiešanu un saņēma četrus gadus.
Lasīt visu...

21

Musulmaņi vēlas uzcelt pirmo mošeju Latvijā. Kāpēc mēs nevaram ieklausīties viņu vēlmēs?

FotoDemogrāfija mūsdienu pasaulē Latvijai ir svarīga problēma. Latvijas iedzīvotāji pārstāj dzemdēt bērnus, un valdībai vēl nav bijis laika skaidri formulēt šīs problēmas risināšanas iespējas. Tajā pašā laikā valsti pārpludina arābu imigranti. Šī situācija, protams, negatīvi ietekmē latviešu tautu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi