Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministra Arta Kampara (Vienotība) virzītie noteikumi par vēja parku būvniecību jūrā un ar to saistīto izpēti nav saņēmuši saskaņojumu ne no Latvijas Vēja enerģijas asociācijas, ne Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK). Abas institūcijas Ekonomikas ministrijai (EM) iesniegušas iznīcinošus atzinumus, kuros kritizēts gan šo noteikumu tiesiskais pamatojums, gan būtība, liecina Pietiek rīcībā esošie dokumenti. 

Ja šīs iebildes tiks ņemtas vērā un EM izstrādātie noteikumi netiks tālāk virzīti, cīņa par vēja enerģijas biznesam labvēlīgākiem spēles noteikumiem pārsviedīsies uz Saeimu, kur Tautsaimniecības komisijā iestrēdzis Atjaunojamās enerģijas likums. Sagaidāms, ka darbs pie tā būs jāturpina jaunajai Saeimai pēc septembra ārkārtas vēlēšanām.

Iespējams, būtiskākais strīds, kas vēja enerģijas nozarē norit EM virzīto noteikumu sakarā, ir par to, kuram būs tiesības veikt izpēti jūrā, lai noteiktu vēja parku izbūvei piemērotākās vietas. EM ir iecerējusi, ka vēja parku izbūves vietu izpēte jāuztic nevis pašiem komersantiem, kuri realizēs projektus, bet sistēmas operatoram, kas ir Latvenergo koncernā ietilpstošā a/s Augstsprieguma tīkls.

Publiskajā telpā atsevišķi vēja biznesa bīdītāji, piemēram, SIA Baltic Wind Park pret izpētes uzticēšanu valstij iebilst ar argumentu, ka šīs izmaksas tiktu iekļautas elektrības gala tarifā, par ko maksās iedzīvotāji. Tas vēja enerģiju padarot mazāk konkurētspējīgu citu atjaunojamo enerģijas projektu vidū.

Noprotams, ka iebildumu patiesā būtība, kas paliek nepateikta, tomēr ir cita – vēja biznesa kumosu iegūs tas, kurš kontrolēs izpētes darbus. Ja izpētes darbus jūrā, nosakot, kur un kādā platībā būvējami vēja parki, veiktu valsts, šie dati būtu publiski pieejami konkurentiem, kuri arī piedalītos gaidāmajā konkursā par vēja elektrostaciju būvniecību. Savukārt, ja tiktu rīkots vienots konkurss izpētei un tai sekojošai būvniecībai, kā to vēlas vēja parku attīstītāji un nozares asociācija, iegūtie dati varētu nebūt publiski pieejami. Komersantam jebkurā brīdī ir tiesības noteikt komercnoslēpuma statusu informācijai, ko tas ieguvis, apkopojis, apstrādājis, norāda EM.

Faktiski pēc komersantu veiktajiem izpētes darbiem jūrā nebūtu iespējams sludināt konkursu vēja elektrostaciju būvniecībai, jo tiktu aizskartas komersantu, kas veikuši izpēti, intereses. Proti, var izveidoties situācija, kad kāds vēja parku attīstītājs ieguldījis līdzekļus izpētē, bet zaudē savus ieguldītos līdzekļus, ja konkursā par tiesībām būvēt vēja parku uzvar cits komersants.

Latvijas Vēja enerģijas asociācija savā noraidošajā atzinumā iebilst pret izpētes uzticēšanu a/s Augstsprieguma tīkls, jo tai „nav nekādas saistības ar un iespējas lemt par konkrēto jūras vēja parku”. „Šāda izpēte lielā mērā izrādīsies lieka, nevajadzīga un bezjēdzīga (arī no finansēšanas viedokļa), jo komersants tajā iegūtos datus tik un tā bez atkārtotas izpētes nevarēs izmantot konkrēta jūras vēja parka projektēšanai un būvniecībai,” uzskata asociācija. Ja valsts vēlas izpēti uzticēt a/s Augstsprieguma tīkls, tai uz tādiem pašiem noteikumiem kā komersantiem jāpiedaloties konkursā par tiesībām veikt šādu izpēti. „Ne Ekonomikas ministrija, ne Ministru kabinets nav pilnvaroti uzdot šādas izpētes veikšanu pārvades sistēmas operatoram [a/s Augstsprieguma tīkls], nerīkojot konkursu,” savā atzinumā raksta asociācija.

Atšķiras arī EM un vēja enerģijas nozares pārstāvju vērtējumi par šādas izpētes izmaksām. EM min, ka tie varētu būt 2 miljoni latu. Latvijas Vēja enerģijas asociācija min vismaz 15 – 20 miljonus latu, kas radīšot tūlītēju elektroenerģijas tarifa pieaugumu, jo saskaņā ar noteikumiem šīs izmaksas plānots iekļaut tarifā. Pret to savā atzinumā iebilst SPRK, norādot, ka „pakalpojuma tarifs ir apstiprināts tāds, kas sedz pārvades sistēmas pamatotās izmaksas”. „Šāda veida izpētes darbi nav un nevar tikt iekļauti pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu veidojošajās izmaksās,” atzinumā uzsver SPRK.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko gan citu darīt zaglim, kurš noķerts ar svešu maku rokā?

FotoŠorīt notērēju pārdesmit minūtes laika, lai kļūtu par divsimt deviņdesmit un nezin kuro cilvēku, kurš bija paskatījies „paša spēcīgākā opozīcijas pārstāvja” un vēl arī Gunāra Astras gara radinieka – tā vismaz viņam pašam gribētos – Alda Gobzema fantastiski populāro – jau atkal tā viņam pašam gribētos – taisnošanos viņa Bieriņu nekustamā īpašuma pirkšanas, pārdošanas, dāvināšanas un vēl nez kā sakarā.
Lasīt visu...

18

Latvieši vairs nav "varoņu tauta", drīzāk jau kalpu un pielīdēju tauta

FotoPolitmafija Latvijā visu ir nostādījusi tā, ka nav iespējams dzīvot Latvijā un nebūt šīs mafijas vergam. Par jebko, ko tu pērc, ir jāmaksā PVN. Viss tiek nozagts. Ja tu oficiāli strādā, jāmaksā sociālais nodoklis un ienākuma nodoklis. Viss tiek nozagts. Ja ir īpašums, tad ir jamaksā īpašuma nodoklis. Gribi lietot elektrību, maksā gan par to, gan arī OIK, un vēl nez ko.
Lasīt visu...

12

Ziņojums par komandējumu uz Amerikas Savienotajām Valstīm no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim

FotoSaskaņā ar Ministru prezidenta 2019.gada 19.augusta rīkojumu Nr.219 “Par Ilzes Viņķeles komandējumu” no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim biju komandējumā Amerikas Savienotajās Valstīs, lai piedalītos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Augsta līmeņa sanāksmē par vispārējo veselības aprūpi.
Lasīt visu...

21

Gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr

FotoLatvijas satiksmes drošības telpā ir uzsprāgusi verbālā bumba, jo Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks paziņoja, ka no stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to esošo fotoradaru turpmāka darbība un jaunu fotoradaru iegāde esot zem jautājuma zīmes.
Lasīt visu...

21

Modernā banalitāte

FotoBanalitāte ir oriģinalitātes trūkums, pliekanums, bezgaumīgums. Sastopama, tā teikt, arhaiska banalitāte – sen zināma un sen apnikusi banalitāte. Sastopama relatīvi jauna banalitāte – moderna banalitāte, ja ar vārdiem “moderna banalitāte” apzīmējam kaut ko mūsdienīgu, sava laika prasībām un sasniegumiem atbilstošu, ar ko tiekamies nesen, bet kas jau ir ieguvis banalitātes statusu.  
Lasīt visu...

12

Auniem ir jāzina, ko viņi nobada

FotoJebkura jauna partija mūsu valstī, kas gribēs izmainīt sapuvušo, smirdīgo oligarhu sistēmu, tiks norieta un samīdīta. Tāds pats liktenis sagaida arī šo partiju ministrus, kas iedrošināsies veikt pārmaiņas savās nozarēs.
Lasīt visu...

21

Kādā veidā visiem aizbāztas mutes par Skultes gāzes termināļa afēru?

FotoNezināmu personu iecerētā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa būve ir krietni nokavēta, un pašlaik tas ir cinisks ārzemnieku biznesa projekts. Es saprotu, ka abas augstākās valsts amatpersonas nav ar seju pret Latviju, bet tik atklāti lobēt privātpersonu biznesu...
Lasīt visu...

21

Partijas pamodušās no miega

FotoIzskatās, ka Latvijas politikā vasaras brīvdienas beidzot ir beigušās. Arvien aktīvāk izpaužas gan valdošās koalīcijas partijas, gan opozīcijas partijas. Līdz ar to politikas vērotājiem dzīve ir kļuvusi interesantāka.
Lasīt visu...

12

Objektīvā realitāte

FotoKo nozīmē «objektīvs»? (Runa nav par video vai foto kameras piederumu). Ko nozīmē – būt objektīvam? Vai es, šobrīd rakstot šīs rindiņas, esmu objektīvs? Vai jūs, kas to lasāt, spējat būt objektīvi pret mani, pret citiem? Kā to pārbaudīt, kā to izmērīt, un kā par to pārliecināties?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Skumīgi, bet varbūt godīgi…

Pagājusi Skolotāju diena. Kā prasta ikdienība. Nekas no aizgājušo dienu dāsno mūžu un goda plākšņu salkanās godības nav mainījies. “Gada skolotājs”, “Zelta...

Foto

Mīļie draugi, dārgie skolotāji, apsveicu jūs Skolotāju dienā

Mīļie draugi! Dārgie skolotāji! Apsveicu jūs Skolotāju dienā! Mēs visi esam izgājuši caur skolotāju rokām - mēs vispār...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: intelektuālisma iznīdēšana

XX gadsimta otrajā pusē Rietumu civilizācijā sāka ieviesties jauna vērtību sistēma. Tā kļuva masveidīga. Jaunajā vērtību sistēmā kardināli izmainās attieksme pret...

Foto

Likumpārkāpējs - valdība

Kas notiek ar iedzīvotājiem, kuri tiek pieķerti, pārkāpjot likumu? Atkarībā no likumpārkāpuma rakstura un smaguma pakāpes viņiem iestājas vai nu administratīvā vai kriminālatbildība...

Foto

Apķēzīšanas dinamika

Jau pašā sākumā tika rakstīts, ka “nācijas tēvs” centīsies apķēzīt visu, kas latviešu tautas vēsturē ir svēts. Tagad ir pienākusi kārta Latvijas Centrālajai padomei...

Foto

NMPD atbilde par pirmās palīdzības apmācību valstī

Saistībā ar Pietiek publicēto rakstu vispirms jāuzsver, ka pirmās palīdzības apmācība ir valsts pārvaldes iestādes funkcija, nevis bizness, kā...

Foto

Kā Rīgā pulcējās “Aukstā kara 2.0” zaudētāji

„Dažās valstīs ir izveidojusies īpaša akadēmisko prusaku kategorija, kas tekalē no vienas politiskās virtuves uz otru un atkārto tekstus,...

Foto

Jautrība valdošajā koalīcijā

Šķiet, ka valdošajā koalīcijā vajadzētu būt mieram un klusumam, jo valdība paziņoja, ka ir sagatavots nākamā gada budžets. Tomēr atsevišķas partijas un politiķi...

Foto

Prātojums par "labo budžetu" un "sliktajiem baņķieriem"

“PNB bankas” darbības apturēšana sagādājusi rūpestus un kreņķus tās klientiem, bet tie ir tīrie sīkumi, salīdzinot ar laikiem, kad...