Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēdējās dienās plašu ievērību guvusī Vaidavas upes un tās zivju nārsta vietu izpostīšana, uzņēmēja Alda Stūriškas uzņēmumam Patina uz upes ceļot hidroelektrostaciju, ir iespējama tikai tāpēc, ka šo būvi ir faktiski pilnībā finansējusi Nordea bank Latvijas filiāle. „Lielās” Nordea bank vadība pagaidām nesniedz komentārus, kā šāda finansējuma izsniegšana atbilst kredītiestādes deklarētajai atbildīgajai vides politikai.

Kā rāda Lursoft datu bāzes, līdz pat pagājušā gada nogalei SIA Patina bijusi niecīga kompānija ar 23 tūkstošu latu apgrozījumu un pusotra tūkstoša latu peļņu 2009. gada nogalē.

Viss mainījies pagājušā gada 20. decembrī, kad SIA Patina tikusi pie iespaidīga bankas kredīta, Stūriškam par 927 tūkstošiem latu ieķīlājot visu viņa tikai trīs mēnešus iepriekš iegādātā uzņēmuma mantu.

Nozīmīgākā uzņēmuma ieķīlātā manta ir bijuši pieci zemesgabali Alūksnes novadā – 12,7, hektāri 41,7 hektāri, 7,8 hektāri, 11,2 hektāri un 9,7 hektāri Alsviķu pagastā. Tiesa, kā rāda Patinas gada pārskats, uzņēmuma īpašumā esošie zemes gabali, ēkas, būves un ilggadīgie stādījumi 2010. gada beigās grāmatvediski novērtēti tikai ar 11 tūkstošiem latu.

Pret šo ne visai apjomīgo ieķīlāto mantu Nordea bank Finland Plc Stūriškas kompānijai, kā rāda Valsts vienotā datorizētā zemesgrāmata, pagājušā gada 14. decembrī izsniegusi 713 346 latu lielu aizdevumu, kļūstot par galveno, faktiski vienīgo Vaidavas upes un nārsta vietu izpostīšanas finansētāju.

Kā rāda Pietiek rīcībā esošā informācija par Stūriškas personisko finanšu situāciju, ko Pietiek publicēs tuvākajās dienās, tā uzskatāma par pietiekami nopietnu, lai bez Nordea bankas aizdevuma Karvas hidroelektrostacijas būvniecība nebūtu iespējama.

Tikmēr Nordea bankas oficiāli deklarētā sociālās atbildības stratēģija ar nosaukumu Tas viss ir cilvēku dēļ (It's all about people) krasi atšķiras no tās demonstrētās kreditēšanas politikas: saskaņā ar šo stratēģiju Nordea izmantojot aktīvās īpašumtiesības, lai ietekmētu kompānijas, kas pārkāpj vides aizsardzības normas.

Saskaņā ar šo stratēģiju Nordea arī uzskatot, ka aktīvas īpašumtiesības esot daudz atbildīgāka uzvedība nekā izslēgšana un arī esot daudz labākas tās klientu peļņai. Tikai tad, ja dialogs esot neauglīgs, banka esot gatava izslēgt kompānijas no saviem investīciju portfeļiem.

Nordea bank Latvijas filiāles vadītājs Valdis Siksnis pirmdien gan nevēlējās atbildēt uz jautājumu, vai Nordea banka, finansējot Vaidavas upes izpostīšanu, SIA Patina uz tās ceļot HES, pirms finansējuma izsniegšanas ir iepazinusies ar plānoto dabai nodarāmo postījumu.

Tāpat Siksnis nevēlējās atbildēt, vai dabu postošu darbu finansēšana atbilst Nordea bankas korporatīvajai ētikai un vai šādu dabu postošu darbu finansēšanu Nordea bankas Latvijas filiāles vadība ir saskaņojusi ar Nordea bankas vadību, vai arī par to ir atbildīga tieši Nordea bankas Latvijas filiāles vadība.

Savukārt bankas sabiedrisko attiecību vadītājas un preses sekretāres Dagnijas Stuķēnas atbilde bija šāda (saglabāta oriģinālā rakstība): „Mēs nevar apstiprināt informāciju par klientiem. To nosaka arī likumos iestrādātās normas par klientu konfidencialitātes. Izvērtējot finansējuma piešķiršanu korporatīvajiem klientiem, mēs analizējam dažādus rādītājus, tai skaitā arī projekta potenciālos riskus, piemēram, tā ietekmi uz apkārtējo vidi. To nosaka arī starptautiskie standarti, kam pievienojusies Nordea. Ikdienas darbā, lai identificētu potenciālos vides riskus, mēs izmantojam starptautisku standartu vides risku novērtēšanai - ERAT (Environmental Risk Assessment Tool).”

Kā ziņots, Vaidava ir iekļauta Latvijas aizsargājamo upju sarakstā, savukārt tajā nārstojošām alatām aizsardzība ir noteikta ar Eiropas Bernes konvenciju. Toties mazo hidroelektrostaciju būve un ekspluatācija Latvijā ir īpaši izdevīga, jo valsts garantē no tām iepirkumu par dubultu tarifu, līdz ar to par Stūriškas uzņēmuma un Nordea bank peļņu netieši maksās visi Latvijas elektroenerģijas patērētāji.

Foto no copeslietas.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko gan citu darīt zaglim, kurš noķerts ar svešu maku rokā?

FotoŠorīt notērēju pārdesmit minūtes laika, lai kļūtu par divsimt deviņdesmit un nezin kuro cilvēku, kurš bija paskatījies „paša spēcīgākā opozīcijas pārstāvja” un vēl arī Gunāra Astras gara radinieka – tā vismaz viņam pašam gribētos – Alda Gobzema fantastiski populāro – jau atkal tā viņam pašam gribētos – taisnošanos viņa Bieriņu nekustamā īpašuma pirkšanas, pārdošanas, dāvināšanas un vēl nez kā sakarā.
Lasīt visu...

18

Latvieši vairs nav "varoņu tauta", drīzāk jau kalpu un pielīdēju tauta

FotoPolitmafija Latvijā visu ir nostādījusi tā, ka nav iespējams dzīvot Latvijā un nebūt šīs mafijas vergam. Par jebko, ko tu pērc, ir jāmaksā PVN. Viss tiek nozagts. Ja tu oficiāli strādā, jāmaksā sociālais nodoklis un ienākuma nodoklis. Viss tiek nozagts. Ja ir īpašums, tad ir jamaksā īpašuma nodoklis. Gribi lietot elektrību, maksā gan par to, gan arī OIK, un vēl nez ko.
Lasīt visu...

12

Ziņojums par komandējumu uz Amerikas Savienotajām Valstīm no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim

FotoSaskaņā ar Ministru prezidenta 2019.gada 19.augusta rīkojumu Nr.219 “Par Ilzes Viņķeles komandējumu” no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim biju komandējumā Amerikas Savienotajās Valstīs, lai piedalītos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Augsta līmeņa sanāksmē par vispārējo veselības aprūpi.
Lasīt visu...

21

Gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr

FotoLatvijas satiksmes drošības telpā ir uzsprāgusi verbālā bumba, jo Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks paziņoja, ka no stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to esošo fotoradaru turpmāka darbība un jaunu fotoradaru iegāde esot zem jautājuma zīmes.
Lasīt visu...

21

Modernā banalitāte

FotoBanalitāte ir oriģinalitātes trūkums, pliekanums, bezgaumīgums. Sastopama, tā teikt, arhaiska banalitāte – sen zināma un sen apnikusi banalitāte. Sastopama relatīvi jauna banalitāte – moderna banalitāte, ja ar vārdiem “moderna banalitāte” apzīmējam kaut ko mūsdienīgu, sava laika prasībām un sasniegumiem atbilstošu, ar ko tiekamies nesen, bet kas jau ir ieguvis banalitātes statusu.  
Lasīt visu...

12

Auniem ir jāzina, ko viņi nobada

FotoJebkura jauna partija mūsu valstī, kas gribēs izmainīt sapuvušo, smirdīgo oligarhu sistēmu, tiks norieta un samīdīta. Tāds pats liktenis sagaida arī šo partiju ministrus, kas iedrošināsies veikt pārmaiņas savās nozarēs.
Lasīt visu...

21

Kādā veidā visiem aizbāztas mutes par Skultes gāzes termināļa afēru?

FotoNezināmu personu iecerētā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa būve ir krietni nokavēta, un pašlaik tas ir cinisks ārzemnieku biznesa projekts. Es saprotu, ka abas augstākās valsts amatpersonas nav ar seju pret Latviju, bet tik atklāti lobēt privātpersonu biznesu...
Lasīt visu...

21

Partijas pamodušās no miega

FotoIzskatās, ka Latvijas politikā vasaras brīvdienas beidzot ir beigušās. Arvien aktīvāk izpaužas gan valdošās koalīcijas partijas, gan opozīcijas partijas. Līdz ar to politikas vērotājiem dzīve ir kļuvusi interesantāka.
Lasīt visu...

12

Objektīvā realitāte

FotoKo nozīmē «objektīvs»? (Runa nav par video vai foto kameras piederumu). Ko nozīmē – būt objektīvam? Vai es, šobrīd rakstot šīs rindiņas, esmu objektīvs? Vai jūs, kas to lasāt, spējat būt objektīvi pret mani, pret citiem? Kā to pārbaudīt, kā to izmērīt, un kā par to pārliecināties?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Skumīgi, bet varbūt godīgi…

Pagājusi Skolotāju diena. Kā prasta ikdienība. Nekas no aizgājušo dienu dāsno mūžu un goda plākšņu salkanās godības nav mainījies. “Gada skolotājs”, “Zelta...

Foto

Mīļie draugi, dārgie skolotāji, apsveicu jūs Skolotāju dienā

Mīļie draugi! Dārgie skolotāji! Apsveicu jūs Skolotāju dienā! Mēs visi esam izgājuši caur skolotāju rokām - mēs vispār...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: intelektuālisma iznīdēšana

XX gadsimta otrajā pusē Rietumu civilizācijā sāka ieviesties jauna vērtību sistēma. Tā kļuva masveidīga. Jaunajā vērtību sistēmā kardināli izmainās attieksme pret...

Foto

Likumpārkāpējs - valdība

Kas notiek ar iedzīvotājiem, kuri tiek pieķerti, pārkāpjot likumu? Atkarībā no likumpārkāpuma rakstura un smaguma pakāpes viņiem iestājas vai nu administratīvā vai kriminālatbildība...

Foto

Apķēzīšanas dinamika

Jau pašā sākumā tika rakstīts, ka “nācijas tēvs” centīsies apķēzīt visu, kas latviešu tautas vēsturē ir svēts. Tagad ir pienākusi kārta Latvijas Centrālajai padomei...

Foto

NMPD atbilde par pirmās palīdzības apmācību valstī

Saistībā ar Pietiek publicēto rakstu vispirms jāuzsver, ka pirmās palīdzības apmācība ir valsts pārvaldes iestādes funkcija, nevis bizness, kā...

Foto

Kā Rīgā pulcējās “Aukstā kara 2.0” zaudētāji

„Dažās valstīs ir izveidojusies īpaša akadēmisko prusaku kategorija, kas tekalē no vienas politiskās virtuves uz otru un atkārto tekstus,...

Foto

Jautrība valdošajā koalīcijā

Šķiet, ka valdošajā koalīcijā vajadzētu būt mieram un klusumam, jo valdība paziņoja, ka ir sagatavots nākamā gada budžets. Tomēr atsevišķas partijas un politiķi...

Foto

Prātojums par "labo budžetu" un "sliktajiem baņķieriem"

“PNB bankas” darbības apturēšana sagādājusi rūpestus un kreņķus tās klientiem, bet tie ir tīrie sīkumi, salīdzinot ar laikiem, kad...