Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā”, runājot par iespējamām izmaiņām nodokļu sistēmā, it kā garāmejot izmeta, ka “nodokļu slogs no darbaspēka būtu jāpārceļ uz patēriņu”. Jālieto vārds “garāmejot”, jo tālāk šī frāze netika saturiski atšifrēta – ko gan tas īsti nozīmē?

Jāpiekrīt Ašeradenam, ka darbaspēka nodokļi Latvijā ir augstāki nekā kaimiņvalstīs, un tas rada zināmu konkurences spiedienu. Tajā pašā laikā arī algu līmenis pie mums ir zemāks, kas šo spiedienu savā ziņā līdzsvaro. Taču, lai kā arī skatītos, sabiedrībā valda samērā liela vienprātība, ka konceptuāli darbaspēka nodokļu slogs ir jāsamazina. Vēl varētu būt runas par darbaspēka nodokļu lielāku progresivitāti, bet, spriežot pēc Ašeradena izteikumiem, šajā ziņā viss paliks pa vecam: lielo algu saņēmēji var īpaši neuztraukties, - viņiem nodokļu likmes palielinātas netiks.

Vienlaikus ar iekšējām prasībām samazināt darbaspēka nodokļus regulāri jau gadiem izskan rekomendācijas no ārienes - no Eiropas Komisijas un citām starptautiskām institūcijām - palielināt caur nodokļiem pārdalāmo iekšzemes kopprodukta daļu. Pretēji dažkārt dzirdamajām runām par augstajiem Latvijas nodokļiem Latvijā ir ļoti zems caur valsts budžetu pārdalāmās ekonomikas īpatsvars. Tas veido nedaudz virs 30% no IKP, kas skaitās ļoti maz. Attīstītajās valstīs (Vācijā, Zviedrijā, Nīderlandē) šis īpatsvars ir 40% un pat vairāk procentu.

Agrāko laiku (deviņdesmito gadu) stāsti par “sociālistisko” Skandināvijas un citu augsto nodokļu valstu drīzu bankrotu izrādījās aplami. Augsto nodokļu valstis ne tikai nebankrotēja, bet sasniedza augstākos investīciju piesaistes rādītājus. Izrādījās, augstā līmenī uzturēta infrastruktūra un sociālais nodrošinājums investīcijas piesaista labāk nekā zemi nodokļi.

Ja “Vienotībai” bieži tiek pārmesta pārlieka paklausība, pildot Briseles iegribas, tad šis nav tas gadījums. “Vienotība” Latvijā ir viens no stingrākajiem nodokļu sistēmas konceptuālas nemainīšanas balstiem. Šajā ziņā tā atrodas dziļi konservatīvās pozīcijās. Tāpēc ticība, ka šoreiz būs kaut kas citādi, nav liela. Kāpēc?

Budžeta ieņēmumi ir jālīdzsvaro

Darbaspēka nodokļi (iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas) veido lielāko budžeta ieņēmumu daļu. Attiecīgi 18% un 37%. Kopā 55%. Jāsaprot, ka jebkādi šīs nodokļu grupas likmju samazinājumi, kā minētajā raidījumā teica Ašeradens, ir “naudas ietilpīgs notikums”. Cerēt, ka šos nodokļus varētu pārdalīt šīs grupas iekšienē, nevar, jo to varētu izdarīt vienīgi lielākas progresivitātes virzienā, bet Latvijas politiskā šķira šajā jautājumā ir vienoti konservatīva.

Tas nozīmē, ka, realizējot “naudas ietilpīgu notikumu”, jāatrod šo “notikumu” līdzsvarojošs finansējums. Ašeradens to it kā skaidri definē - “jāpārceļ nodokļu slogs uz patēriņu”. No ekonomiskā viedokļa viss skaidrs: ja ir vēlme samazināt nodokļu slogu nodokļu grupai, kura dod 55% no visiem budžeta ieņēmumiem, tad šis slogs jāpalielina kādā citā kaut cik līdzvērtīgā nodokļu grupā. Teikt, ka mēs uzliksim akcīzi cukuram, sālim un to palielināsim luksusa precēm, nav nopietni. Tie nav līdzvērtīgi lielumi.

Ir tikai viens patēriņa nodoklis, kurš veido daudzmaz līdzvērtīgu īpatsvaru valsts budžeta ieņēmumu bilancē. Tas ir pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Vienīgais veids, kā nodokļu samazinājumu darbaspēkam līdzsvarot ar valsts ieņēmumiem, ir palielināt PVN (29% no kopējiem budžeta ieņēmumiem).

Tā tas izskatās no ekonomiskā aspekta. Ekonomisti tā vēl varētu runāt, bet no politiskā aspekta tā runāt diez vai kāds, izņemot “Progresīvos”, ir gatavs. Ir gan vēl viena nodokļu grupa, kurā Latvijas ieņēmumu daļa ir zem vidējā ES, bet arī tajā nekādas fundamentālas izmaiņas nav iespējamas. Tas ir nekustamā īpašuma nodoklis, kuru atsevišķi politiski spēki vēlas vēl vairāk samazināt. Runāt par palielināšanu neuzdrošinās neviens.

Neko nedarīt ļauj burvju nūjiņa

Tā kā politiski (bieži vien arī personiski) neko būtisku nodokļu jautājumos mainīt negribas, tad pamatot šo negribēšanu var ar kādu sen pārbaudītu līdzekli. Proti, runām par lielo ēnu ekonomiku, no kuras varētu paņemt trūkstošos līdzekļus.

Politiskajā šķirā visi saprot šī stāsta iluzoro raksturu, bet no politiskās propagandas viedokļa tas ir ideāls. Tas lieliski skan un labi darbojas. Ja jau ēnu ekonomika veido pārdesmit procentus no IKP (tā vismaz regulāri apgalvo autoritatīvi eksperti), tad kaut viens procents šīs ēnu ekonomikas samazinājuma papildus dotu 340 miljonus eiro (1% no 34 miljardiem eiro ir 340 miljoni eiro).

Samazinām ēnu ekonomikas īpatsvaru tikai par vienu procentpunktu (teiksim, no 24% uz 23%), un naudas pietiek gandrīz visam. Nekādi nodokļi nevienā sadaļā nav jāceļ. Izcili. Ko vēl var vairāk vēlēties, kā dziesmā dzied. Tā nu šī ēnu ekonomikas burvju nūjiņa tiek vicināta jau gadu desmitus. Uz katrām vēlēšanām un katru reizi, kad kāds ieminas par nopietnām nodokļu reformām. Kāpēc gan? Ja var trūkstošo naudu paņemt no šīs neizsmeļamās (tiesa, arī neredzamās) naudas lādes.

Patiesības labad jāsaka, ka stāstu par šo neizsmeļamo finansējuma avotu - ēnu ekonomiku - ir iecienījuši arī uzņēmēji, ar to iebilstot pret jebkurām sev nevēlamām kustībām nodokļu jautājumos. Doma apmēram tāda - kāpēc man jāuzņemas valsts finansēšanas slogs, ja citi šo slogu neuzņemas, krāpjoties ar nodokļiem? Šī ideja atbilstoši attiecīgā brīža vajadzībām tiek stiepta visos virzienos, un daļēji tai var piekrist. Tikai nevajadzētu aizmirst, ka valsts esam mēs paši un jāsāk būtu ar sevi.

Jaunais sistēmas “dizains” tiks publiskots drīz

Ašeradens savu stāstu par gaidāmajām izmaiņām nodokļu sistēmā iesāka ar to, ka jau esot izvērtēts uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) risinājums (neaplikt ar nodokli peļņas daļu, kura tiek novirzīta investīcijām) un tas atzīts par labu esam. Bankas uzņēmumus nekreditējot, tāpēc šādā veidā tie varot attīstīties. Taču tas, ka UIN veido tikai 3% no plānotajiem valsts budžeta ieņēmumiem, liek uz šo “pozitīvo” risinājumu raudzīties mazliet skeptiski. Šāds UIN īpatsvars kopējā nodokļu bilancē attīstītai valstij tomēr ir pārāk mazs.

Vēl jo vairāk tāpēc, ka arī pašas bankas pamanās izmantot šos UIN atvieglojumus. Tā vietā, lai bankām uzliktu virspeļņas nodokli, kā to jau pērn izdarīja Lietuva, mūsu Finanšu ministrijas “speci” kopā ar banku lobiju šādu risinājumu vienkārši “noairēja”, piedraudot ar kaut kādām mistiskām tiesvedībām (kuras Lietuvā tā arī neredzam).

Tieši Ašeradena un Finanšu ministrijas augstākās ierēdniecības (ar ilggadējo valsts sekretāri Baibu Bāni priekšgalā) agrākā darbība liek šaubīties par sekmīgu nodokļu reformas realizāciju tuvākajā laikā. Ašeradens “Krustpunktā” izteicās, ka jaunās nodokļu sistēmas dizains būšot iezīmēts jau tuvākajās nedēļās, bet galīgajā redakcijā tikšot iesniegts valdībā jūnija beigās. Pieļauju, ka šīs “dizaina” izmaiņas būs pēc principa - atvēziens par rubli, sitiens par santīmu. Nelielas, maznozīmīgas izmaiņas, bet kopumā bilde tā pati vecā. Gribētos gan cerēt, ka būšu kļūdījies.

Novērtē šo rakstu:

21
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kurzemes hercoga Jēkaba parāda atgūšana no Anglijas karaļa: tiesību vēstures skatījums

FotoVēsturiskais konteksts: Kurzemes un Zemgales hercogs Jēkabs Ketlers (1610–1682) bija viens no ievērojamākajiem Baltijas reģiona valdniekiem, kurš savas valdīšanas laikā ievērojami stiprināja hercogistes ekonomisko neatkarību, attīstot jūrniecību, rūpniecību un diplomātiju. Viens no būtiskākajiem ārpolitiskajiem epizodēm bija sadarbība ar Anglijas karali Čārlzu I un vēlāk netieši — ar Čārlzu II.
Lasīt visu...

6

Biedri Švinka, kādā pozā Jūs sēžat pie sarunu galda?

FotoLatvijā ir viens pietiekoši zināms ekonomists, kurš (tviteris neļaus samelot) aicināja runāt par kaimiņvalstu iesaisti AirBaltic glābšanā. Es jau ne tikai skaidroju situāciju jau sen. Pa plauktiņiem. Kad man pārmet, ko tikai „kritizēju”, esmu konkrēti piedāvājis arī šo. Tas būtu loģiski - iesaistīt kaimiņvalstis. Vismaz gadu-divus atpakaļ. Zaudējumus nesošu biznesu loģiski būtu stiept uz pleciem trīs, ne vienai valstij. Viņi to var, protams, negribēt.
Lasīt visu...

21

Mums ir arhibīskaps un Sv. Meinardam – mantinieks!

FotoLatvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas 30. sinode ir noslēgusies un atstājusi dvēselē daudzveidīgu prieku. Prieku par to, ka ir ievēlēts jauns Rīgas un Latvijas arhibīskaps, un prieku par to, ka balsojums bija tik līdzīgs. Mūsu baznīca spēja izvirzīt bīskapa amatam divus tik godājamus un Svētā Gara pilnus vīrus, ka pašai bija grūti starp viņiem izvēlēties.
Lasīt visu...

21

Ne smieties, ne raudāt. Iespējams, dārgākā traģikomēdija Latvijas vēsturē

FotoDaži citāti: "Tad atkal turpinājās bēdu stāsts par ministrijām, kuru darbinieki nekādus mērķus noteikt neesot spējīgi. Vismaz “airBaltic” gadījumā mērķi neesot noteikti."
Lasīt visu...

21

Un tad uz skatuves uznāk meluškāni – sapuvušās sistēmas aizstāvji

FotoPievienoju tiešām smieklīgu tvītu, pats iesmēju. Pirmajā brīdī. „Guntars Meluškāns: Šlesers sola izvest ielās savus vēlētājus. Rīgas ieslodzījuma vietās valda patīkams satraukums.”
Lasīt visu...

10

Tiesiskais teātris 2025.gada. 7. jūnijā: vēlēšanas, kurās nestrādāja nedz sistēma, nedz atbildība

FotoLatvijā 2025. gada 7. jūnijā notika pašvaldību vēlēšanas. Precīzāk – notika vēlētāju gribas izteikšana, taču balsu skaitīšana pārvērtās par valsts funkcionalitātes sabrukuma laboratoriju. Šo notikumu tagad ierakstīsim hronikā kā "demokrātijas beta versiju ar automātisku atbildības apvedceļu".
Lasīt visu...

10

Gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī

FotoRosļikovs visu acu priekšā gatavo augsni krievijas specoperācijai tautiešu aizstāvēšanai. Saku kā režisors, kurš kaut ko saprot no dramaturģijas likumiem. Ja viņu nenoņem no trases savlaicīgi (likuma pārkāpumi acīmredzami, un to var izdarīt legāli), tad gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī.
Lasīt visu...

21

Dažas domas pašvaldību vēlēšanu sakarā

FotoGan jau arī šoreiz polittehnoloģi būs atraduši veidu kā lielākajai daļai pilsoņu uzlauzt apziņas kodus, apiet krititiskās domāšanas barjeras un panākt saviem klientiem vajadzīgos rezultātus. Visiem nevajag. Tikai vairākumam. Tātad grābekļi ir sagatavoti vajadzīgās krāsās un izlikti iepriekš aprēķinātās vietās. Vairākums ar garantiju uzkāps. Tas tā, ievadam.
Lasīt visu...

21

Nu traki ar tiem populistiem

FotoPēdējās nedēļas jau bija tik notikumu pilnas, ka ziņu atkarības sirdzējiem nebija laika ne normālai ēdienreizei, ne mierīgi uz poda pasēdēt. Tipiska aina – glaudāmrīks vienumēr rokā, nedaudz šķielējošs acu skats displeju nepamet ne uz mirkli. Un te nu sākās tādi trakumi, salīdzinājumā ar kuriem Holivudas pasakas sāka izskatīties garlaicīgas kā komjauniešu atskaites. Bet lai nu uguņošana, neticamie video skati un pārgudrā spriešana par ģeopolitiskajām sekām paliek citiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi