Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan likumi pašlaik fiziskas personas maksātnespēju pieteikušajiem liedz ieņemt tikai tiesneša, advokāta un maksātnespējas administratora amatus, tomēr eksperti domā, ka arī rīkoties ar sabiedrisko naudu – valsts un pašvaldības – cilvēkiem, kuri nav pratuši rīkoties ar personīgo naudu, nevajadzētu ļaut. Tomēr, kad tika rosināts iekļaut šādus papildinājumus likumā, Saeimas deputāti bija kategoriski pret.

Pietiek jau ziņoja, ka Ikšķiles mērs, vietējās Vienotības nodaļas vadītājs Indulis Trapiņš iesniedzis fiziskas personas maksātnespējas pieteikumu, lai atbrīvotos no parādiem, kas radušies Valsts ieņēmumu dienesta uzliktā nodokļu uzrēķina dēļ. Pietiek jautāja vairākiem ekspertiem, vai maksātnespēju pieteikušais drīkst būt pašvaldības vadītājs.

Uzņēmējs, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes loceklis Normunds Bergs:

Pasaulē ir tūkstošiem uzņēmumu vadītāju, kuri ir izgājuši personīgā bankrota un maksātnespējas procedūru. Ir svarīgi saprast, kas ir cēlonis maksātnespējai. Nedomāju, ka tādēļ cilvēks ir zaudējis jebkādu uzticību un reputāciju. Ja es pieņemtu vadošā amatā cilvēku, kuram ir personīgā maksātnespēja, es noteikti ļoti iedziļinātos cēloņos, kādēļ tā ir radusies un kādas ir konsekvences. Ne vienmēr personīgā maksātnespēja nozīmē, ka neproti rīkoties ar naudu. Īpaši Eiropā ir populāri bankām prasīt uzņēmuma īpašnieka galvojumu par aizdevumu, līdz ar to biznesa neveiksmes gadījumā arī nonāk līdz personīgajam bankrotam. Arī Latvijā var ļoti viegli iedzīvoties fiziskās personas maksātnespējā. Arī, runājot par valsts un pašvaldības naudas uzticēšanu, ir jāvērtē, kas ir bijuši iemesli privātajai maksātnespējai, bet tas nav mēris.

Raita Karnīte, ekonomiste:

Ikšķile ir viena no turīgākajām pašvaldībām Latvijā, līdz ar to arī alga noteikti ir laba. Tas nozīmē, ka cilvēks neprot plānot finanses, bet par to, vai viņam uzticēt pašvaldības naudu, tas ir jāvērtē vēlētājiem. Vēlētājiem caur saviem deputātiem ir iespēja tikt vaļā no tāda pašvaldības vadītāja. Pat neanalizējot, vai viņš pieteicis maksātnespēju tādēļ, lai iegūtu atelpu no parāda pieauguma un sakārtotu finanses, vai arī viņš tiešām pārrēķinājies un pārtērējies, vēlētājiem ir iespēja arī pēc ievēlēšanas paust savu attieksmi. Kurš gan cits lai ievēro likumus, ja ne vēlēts politiķis. Ja viņa rīcība būtu bijusi likumīga un pareiza, tad nebūtu izveidojušies nodokļu parādi. It kā vēlētie amati ir nodoti vēlētāju rīcībā, tādēļ ir svarīgs arī paša cilvēka godaprāts. Ir principa lietas, kuras būtu svarīgi ievērot. Jebkura darbība gan vēlētos, gan ieceltos amatos balstās uz godaprātu. Visam nevar izsekot. Un godaprāts ir galvenais, kas vada gan labus uzņēmējus, gan labus politiķus. Godaprāts ir sarežģīta kategorija. Ja cilvēks ir nonācis kompromitējošā situācijā, tad cilvēks ar godaprātu pats atkāpjas.

Kazimirs Šļakota, Latvijas Komercbanku asociācijas konsultants:

Mēs jau pirms vairākiem gadiem rosinājām, ka personīgā maksātnespēja nav savienojama ar publiskās naudas uzticēšanu. Tas attiektos gan uz deputātiem, gan uz izpildinstitūciju vadītājiem. Šādi regulējumi ir citās valstīs, jo pastāv uzskats, ka cilvēks, kas netiek galā ar savām parādsaistībām, nav tiesīgs nodarboties ar valsts vai pašvaldības naudas pārvaldīšanu. Bet tas tika noraidīts. Bija izstrādāts pamatojums, likuma teksts, bet deputāti to noraidīja. Gadījums ar Ikšķiles mēru nav vienīgais. Jūrmalā finanšu un budžeta komisiju vadīja maksātnespējīga persona. Es neuzskatu, ka ir negods būt maksātnespējīgam, bet kaut kādā veidā vajadzētu cilvēka tiesības ierobežot uz laiku, kamēr šis process notiek. Šādi ierobežojumi ir Holandē, spēcīgi ierobežo Anglijā, kur maksātnespējīgs cilvēks nevar būt pat skolas direktors. Mēs piedāvājām skatīties plašāk uz ierobežojumiem, arī banku darbiniekiem, kuri strādā ar noguldījumiem. Tādā veidā mēģinājām panākt līdzsvaru, lai vienīgie ierobežojumi nebūtu deputātiem, tomēr tas netika akceptēts. Nedomāju, ka ir pareizi, ka tādus nozīmīgus Latvijas uzņēmumus kā Latvenergo utt. teorētiski drīkst vadīt cilvēks, kurš pats ar savām naudas lietām netiek galā. 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Dabisko instinktu sekas. 1.daļa. LGBT fenomens

FotoDzīvnieku pasaulē dabiskā agresija, nepieciešamais ļaunums un cietsirdība ir instinktīva norma, kas ir nežēlīga, tomēr tā ir nepieciešama eksistences, attīstības un dabiskās atlases (konkurences) sastāvdaļa dabiskā līdzsvara un iekšējās hierarhijas nodrošināšanai.
Lasīt visu...

6

Es tikai mazliet atgādināšu par ēnu ekonomiku. Atkārtošana – zinību māte

FotoMums stāsta, ka esot kaut kādi 2,6 miljardi eiro, kurus varot izcelt no ēnu ekonomikas, un tad mēs kļūsim stāvus bagāti. Ar to plivina karogu gandrīz jebkurš politiķis jeb finanšu analfabēts (saiklis “jeb” apzīmē sinonīmus).
Lasīt visu...

21

Cik ilgi gan Latvijai, gan Igaunijai pietiks pacietības apmaksāt „Rail Baltica” zaudējumus?

FotoVēl pāris argumenti, pirms valdība un Saeima izdara izvēli starp tūlītēju pazemojumu un nesaprātīgām izmaksām tuvākā nākotnē.
Lasīt visu...

21

„Demos” paskaidrojuma vietā

FotoGatavojoties otrdien 10. decembrī paredzētajai Demos sesijai Mēs jeb es un mans mazizglītotais politiskais oponents, rīkotāju grupas dalībnieku vidū divi cilvēki atsevišķi un dažādos laikos man norādīja, ka Demos vajadzētu ar līkumu iet noteiktai tēmai. Vienā gadījumā arī to, ka viens konkrēts cilvēks nedrīkst uzstāties. Abos gadījumos bija prasība — ja lūgums netiks izpildīts, tad attiecīgais dalībnieks no konferences rīkotāju grupas izstāsies.
Lasīt visu...

21

Lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem

FotoKomentārs nra.lv rakstam "Siliņas valdība apspriedusi "Rail Baltica" būves izbeigšanu un nobijusies": lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem.
Lasīt visu...

12

Mēs, Lāce, Lībiņa, Augulis, Čakša un „Gribu palīdzēt bēgļiem”, taču neatņemsim nodokļu maksātāju naudu mums noderīgajai „Re:Baltica”

FotoSabiedrības integrācijas fonda Padome* atcēlusi Sabiedrības integrācijas fonda lēmumu, ar kuru "Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica"projektam "Šķelšanās" tika noteiktas neattiecināmās izmaksas 35 757,05 EUR apmērā
Lasīt visu...

21

Vai budžets un nauda ir veselības mēraukla? Cik plaši veselību vērtēt ar kvantitatīviem rādītājiem?

FotoSaeimas deputāti, čakli diskutējot komisijās, tuvojas budžeta pieņemšanas sēdēm. Tauta un vienkāršie līdzjutēji iegādājas alu un popkornu, gatavojoties garām sēdēm un vētrainiem disputiem, kas budžetā, kā likums, nemaina neko, vai arī – izmaiņas tiek pieļautas procenta tūkstošdaļas līmenī.
Lasīt visu...

20

"Sabiedriskā” Latvijas televīzija ir komersants, un mūsu komandējumu izmaksas sabiedrībai nav jāzina, jo tas ir komercnoslēpums!

FotoVSIA “Latvijas Televīzija”, turpmāk tekstā - “LTV”, ir saņēmusi Jūsu 2024. gada 4. novembra vēstuli, kurā Jūs lūdzat atbildēt uz Jūsu jautājumiem saistībā ar LTV filmēšanas grupas atrašanos ASV. Atbildot uz Jūsu vēstuli, LTV sniedz atbildes uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem:
Lasīt visu...

6

Pieprasām izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai novērst ministrijas ierēdņu sabotāžu un izglītības sistēmas graušanu un nodrošināt valdības lēmumu izpildi!

FotoMinistru kabinetā ir apstiprināti noteikumi, kas paredz obligāta centralizēta fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabaszinātņu eksāmena ieviešanu 2025./26. mācību gadā vidējās izglītības pakāpē un pamatskolas absolventiem obligāts starpdisciplinārs eksāmens, kurā ietilpst arī dabaszinātnes, notiks 2024./25. mācību gadā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi