Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ļoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā, draud pasaulei ar atomieročiem (!!!), Eiropas Savienība noslīkusi ciniskā reālpolitismā - sludina demokrātiju, bet ļauj agresorvalsts Krievijas izvarotajai Ukrainai noasiņot.

Šķiet, ka pasauli pārņēmis Aptumsības laikmets. Goda vārds! Jums pašiem tā nešķiet? Nudien apnicis kritizēt, atmaskot. Kritika ir laba lieta, bet tas ir tikai pusceļš. Tāpēc - jā, ķeros klāt pie savas politiskās pārliecības sludināšanas. Mums nepieciešams kopīgi veidot jaunu demokrātijas, 21. gadsimta Apgaismības stāsta izveidošanu. Tāpēc, jā, - te ir mans piedāvājums, uzruna, ierosme. Vienam man nekas nesanāks, bet kopīgi mums var izdoties.

Pievienoju paziņojumu FaceBook Lennartmerism lapā - tā izlasīšana nebūs ilga, centos neizplūst. Bet meklēju risinājumus šajā tik baisi satraucošajā laikā, kad psihopāti - diktatori cenšas uzspiest savu plānprātību visai pasaulei.

Kas ir Lenartmerisms? Tā ir politiskā filozijā, pārliecība, mācība, kas balstīta ievērojamā Eiropas demokrātijas domātāja, Igaunijas prezidenta, rakstnieka, zinātnieka Lennarta Meri rakstos, runās.

Meri pasaulē ir pazīstams ar to, ka slavenajā Hamburgas konferences runā 1994. gadā (!!!) precīzi paredzēja impēriskās agresijas atdzimšanu Krievijā. Runa bija tik tālredzīgi precīza, ka toreiz nevienam nezināmais Krievijas ierēdnis Putins demonstratīvi izgāja no zāles. Lenarts Meri bija ļoti precīzi uzminis jaunajai čūskai uz astes.

Skumji, ka toreiz Eiropas politiķi nespēja sadzirdēt brīdinājumu, kas šobrīd pārvērties par katastrofu.

Bet šī epizode nav vienīgā, kas apliecina Lenarta Meri domātāja un demokrātijas sludinātāja, izcila diplomāta un domātāja talantu.

Viņš ir arī viens no atslēgas politiķiem, kurš panāca Baltijas valstu starptautisko atzīšana 1991. gadā. Tieši Meri bija redzamākais Baltijas valstu atbalstītājs iekļaušanai Eiropas Savienībā un NATO.

Meri izmantoja katru iespēju, runājot ar pasaules lielvalstu vadītājiem, lai pārliecinātu pieņemt Baltijas valstis zem drošā NATO jumta. Šī neatlaidība pareizajā brīdi dāvāja mums izšķirošo lēmumu un iespēju.

1992. gadā kļūstot par Igaunijas valsts prezidentu, Meri atbalstīja tā dēvēto “Tīģera lēciena” programmu, kas palīdzēja Igaunijai izvairīties no demogrāfijas bedres, padarīja Igauniju par IT lielvalsti un valsti ar vienu no vislabākajām izglītības sistēmām pasaulē.

Igaunija šobrīd ir viena no vadošajām valstīm prestižajā PISA pētījumu reitingā par skolēnu zināšanu līmeni. Viņi sekmīgi konkurē ar pasaules līdervalstīm - Dienvidkoreju un Somiju. Bērni saņem visdrošāko nākotnes investīciju - izcilu izglītību, zināšanas, prasmes. Visi bērni - neatkarīgi no vecāku bagātības. Atkārtoju - visi. Tieši Igaunijā ir arī Baltijā spēcīgākā universitāte - Tartu universitāte.

Ar to nevēlos teikt, ka Lenarta Meri dzimtā valsts Igaunija ir perfekta parauga piemērs, ideāla un kristālskaidra. Protams, ka ne! Tur pietiek savu problēmu, savstarpēju strīdu, arī korupcija un skandāli. (Valstis, kuras izliekas, ka tā visa nav, vienkārši liekuļo un melo.) Bet pats galvenais Lenarta Meri valstī Igaunijā ir paveikts: ir ielikti stabili, droši pamati nākotnei - izglītība, drošībā, demogrāfijā, zinātnes atbalstā. Un tas lielā mērā balstās Lenarta Meri vīzijā, redzējumā.

Tāpēc jau gadiem ilgi uzturu FB lapu - Meri-Demokrāti. To esmu pieņēmis un pasludinājis par politisko platformu - Lennartmerismu. Kā cienījamu pretmetu, alternatīvu pārējiem politiskajiem -ismiem. Es esmu lennartmerists. MeriDemokrāts. Pievienojies šai FB lapai un vari apsvērt domu par atbalstu šim demokrātijas stāstam.

Nacionālisma, sociālisma idejas 19./20. gs. mums deva daudz, bet vēlāk tika neglābjami diskreditētas ar komunistu, nacistu maniaku, psihopātu radikalizāciju. Tas pilnībā un totāli diskreditēja sākotnēji vērtīgās kreisās un labējās politiskās platformas. Šobrīd labējās un kreisās politiskās nometnes ir ieslīgušas destruktīvā konfrontācija, nespējot sarunāties, sadzirdēt vienam otru. Ideju konkurence noslīkusi aizspriedumu, klišeju un lēta populisma purvā.

Tāpēc 21. gs ir nepieciešama jauna, laikmetam atbilstoša politiskā platforma - stingri balstīta demokrātijas, Apgaismības laikmeta ideālos un principos. Ārkārtīgi nopietni ņemot vērā pagātnes kļūdu mācības. Tam visam jākalpo par pamatu jaunam pamatam un redzējumam, vīzijai. Eiropas, Lielbritānijas, ASV ciniskais reālpolitisms nav bijis spējīgs novērst, efektīvi pretdarboties asiņainu diktatūru atdzimšanai, cilvēkēdaju režīmu renesansei - Krievijā, Irānā, Ķīnā, Ziemeļkorejā, Baltkrievijā un citur. Diemžēl arī vienā otrā korumpētu darboņu kontrolētā ES dalībvalstī.

Viens no pamata iemesliem - nav bijis pārliecinoša demokrātijas stāsta, kas iedvesmotu diktatoru, korumpētu kliķu paverdzinātās tautas, valstis, sabiedrības pretoties varmākām, politiskajiem psihopātiem, viltus - pseidorelģiozu fanātiķu un zagļu - korumpantu elitēm.

Lennartmerisms, MeriDemokrāti varētu būt politiskā platforma, ideja – stāsts, ap kuru vienoties cilvēkiem, kuri tic Apgaismības, demokrātijas pamatiem, ideāliem, principiem. Un pats, pats galvenais - aizstāvēt tos! Stingri, principiāli, neatlaidīgi, ar sirdsinteliģenci, mieru, pašcieņu. Domāju, ka tagad ir laiks uzrotīt piedurknes un radīt šo stāstu. Kopīgi. Balstoties izcila demokrātijas domātajā Lenarta Meri idejās un pārliecībā.

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem? Domubiedru grupai, kura sevi nepasludina par ideāliem, pareiziem, svētiem, kristālskaidriem un supergodīgiem. Bet tādiem, kuri tic demokrātijai, tiesiskumam kā pamatam, tādam, kurš sistēmiski dāvā cilvēkiem, mums visiem - tuviniekiem, draugiem, valstij, sabiedrībai, tautām - stabilitāti, drošību, labklājību un drošu nākotni mūsu bērniem - nākamajām paaudzēm. Protams, ar drošu un tīru vidu.

Tīru ūdeni, gaisu, zemi, savstarpējo cilvēcisko saskarsmi un mīlestību pret mazākajiem brāļiem - dzīvniekiem. Veselības aizsardzību, iespējami labāko veselīgas dzīves ilgtspēju un izcilu izglītību, universitātes, zinātni. Tie ir skaisti, bet sasniedzami mērķi, to ir apliecinājušas valstis, kur demokrātijas principi darbojas. Kur pilsoņi tos saprot, ciena un sargā. Stingri, principiāli un neatlaidīgi. Demokātija ir sūrs, rūpīgs ikdienas darbs. Bet tas ir tā vērts, jo sargā katra, ikviena pavardu, māju, jumtu, tuviniekus, pašcieņu. Burtiski.

Tās ir idejas, nākotnes redzējums, kas varētu vienot cilvēkus no Ziemeļkorejas līdz Krievijai, Baltkrievijai, Irānai, Irākai, Latvijai, Polijai, Ungārijai, Itālijai, ASV un visām, visām pasaules valstīm, kur cilvēki vēlas drošību, labklajību, veselību, vienādas iespējas un cieņu visiem. Tā nav utopija, tie ir sasniedzami mērķi, ko apliecinājis Lenarta Meri iedibinātās valsts mantojums. Balstīts Apgaismības laikmeta principos un arī pagātnes kļūdu, mācību izpratnē.

Tas ir stāsts par sabiedrībām, kuras patiešām vēlas radīt savām nākamības paaudzēm cieņpilnus pamatus mierīgai, stabilai, veselīgai un drošai nākotnes attīstībai. Kur nav vietas agresijai, korupcijai, ciniskam reālpolitismam, labumu gūšanai uz kaimiņvalstu apzagšanu, izvarošanu, okupāciju, agresiju.

Es ticu, ka kopīgi mēs varam radīt šo - jauno 21. gadsimta demokrātijas stāstu, kas balstās izcila demokrātijas domātāja Lenarta Meri formulētajos principos. Vai esi gatavs nākt domubiedru pulkā? Tevi nesagaida kristālskaidri, supergodīgi, perfekti ideāli cilvēki. (tādus var meklēt diktatoru propagandas melu stāstos).

MeriDemokrāti ir vienkārši cilvēki ar saviem trūkumiem, vājībām, kaislībām, aizrautībām. Bet arī ar veselo saprātu un spēju cienīt vienam otru, radoši meklēt kopīgus risinājumus drošai nākotnei, tīrai videi un cilvkēcieņai.

* lenartmerists pēc pārliecības, MeriDemokrātu kustības, domubiedru kopas rosinātājs

Novērtē šo rakstu:

107
52

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

FotoKā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri.
Lasīt visu...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...