Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Bībelē ir stāsts par Mozu, kurš 40 gadus veda ļaudis caur tuksnesim, lai nomirtu pēdējais cilvēks ar vergu domāšanu. Tēlaini runājot, mūsu ceļš cauri šādam tuksnesim vedīs vēl ilgi, līdz no cilvēku galvām būs izskausts uzskats, ka izšķērdēšana un korupcija ir ierasta un pieļaujama lieta.

Uzsākot darbu Rīgas domē, izveidotā koalīcija vienojās par zināmiem darbības principiem. Viens no tiem paģērēja izskaust gadiem ilgušās Ušakova un Amerika vadībā iedibinātās domes pārvaldības tradīcijas. Mēs visi vienojāmies, ka Rīgai ir jākļūst par tādu pilsētu, kurā labas pārvaldības principi nav jāskaidro, bet tie ir vispārpieņemta prakse. Kā koalīcija saredzējām, ka tieši šādā veidā vislabāk varētu cīnīties pret korupciju, apzinoties, ka to varam panākt strādājot cieši kopā, plecu pie pleca.

Šo divu ar pusi gadu laikā mēs visi kopā lieliem soļiem esam devušies uz priekšu, vedot Rīgu Ziemeļvalstu virzienā. Mums visiem kopā ir bijis būtiski tikt vaļā no politiskajiem ielikteņiem pašvaldības kapitālsabiedrībās, kas kā negribēts mantojums nāca līdzi visai pārmaiņu koalīcijai. Arī uzņēmēji ir atzinuši, ka pirmo reizi saredz jēgu iesaistīties pašvaldības organizētos iepirkumos. Un arī tas ir milzīgs solis pretī labi un saimnieciski pārvaldītai Rīgai.

Situācija, kas vasaras sākumā radās saistībā ar Satiksmes departamentu, diemžēl atklāja, ka ne visi vienmēr esam gatavi vienus un tos pašus darbības principus pielietot visos gadījumos. Un te nu tiešām par nolūkiem un mērķiem katrs varam spriest pats. Taču esmu pilnīgi drošs, ja vien Mārtiņš Staķis būtu zinājis, kā situācija attīstīsies nākamā mēneša laikā, diez vai viņš 31. maijā būtu aicinājis Vilni Ķirsi un Olafu Pulku uz savu kabinetu, lai informētu par saņemto iesniegumu par tajā brīdī iespējamiem pārkāpumiem Satiksmes departamentā. Domāju, viņš būtu rīkojies pilnīgi citādi.

Bet tagad par faktiem. Tā vietā, lai ar visām četrām par jomu atbildīgie politiķi atbalstītu izmeklēšanu Satiksmes departamentā, sākotnēji relaksētie kungi divas dienas pirms disciplinārlietas ierosināšanas sāka šo lietu torpedēt. Es šajā stāstā atceros vismaz četrus melus, kurus aktīvi izplatīja Vilnis Ķirsis, bet, iespējams, to bija vairāk, kurš gan skaita?!

Pirmie uzbrukumi bija par it kā pastāvošu interešu konfliktu esošajam disciplinārlietas izmeklētājam, kurš no izmeklēšanas par katru cenu jāatstādina. Tam par iemeslu kalpo izpilddirektora izdotais rīkojumu veikt atsevišķus remontdarbus tā paša uzturēšanas līguma ietvaros, par kuru notiek izmeklēšana. Žēl tikai, ka tā arī domes vairākums neiedziļinājās, ka problēma pēc būtības jau nav tajā, ka minētā līguma ietvaros nevarētu veikt remontdarbus, bet tajā, ka šī līguma izpilde netiek pienācīgi uzraudzīta. Topošais mērs šo mantru par interešu konfliktu mala un mala, kamēr domes vairākums šo argumentu nopirka.

Vēlāk Vilnis Ķirsis satiksmes komitejā un domes sēdē visiem naski apgalvoja, ka Satiksmes departamentā tieši par šiem uzturēšanas darbiem esot veiktas divas revīzijas un nekādi pārkāpumi nav konstatēti. Citējot: "Kam tad vēl vairāk var uzticēties kā Audita un revīzijas pārvaldei?" Sazinājos ar minēto pārvaldi un uzzināju, ka tiešām departamentā ir veikti pat astoņi dažādi auditi, diemžēl neviens no tiem nav pat tuvu saistīts ar disciplinārlietā minētajiem pārkāpumiem. Par to informēju arī citus deputātus, taču minu, ka arī šajā argumentā jaunajai Rīgas domes koalīcijai nebija visai ērti iedziļināties.

Trešie meli, kurus potenciālais topošais Rīgas mērs izmantoja savā aģitācijā, bija atsaukšanās uz no Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) atsūtītu vēstuli. Tajā it kā ir sniegts skaidrojums, ka vienlaidus asfaltēšanas darbus nevar veikt uz vispārējās vienošanās pamata, par kuras eksistenci par nozari atbildīgais vicemērs Vilnis Ķirsis pārējiem deputātiem bija noklusējis.

Taisnība ir, vēstulē IUB norādīja, ka uzturēšanas līguma ietvaros paredzētos ārkārtas remonta darbus tiešām nevar veikt uz cita līguma pamata, taču šajā vēstulē nav ne vārda par lieliem asfaltēšanas darbiem, kurus uz vispārējās vienošanās pamata iespējams veikt ievērojami lētāk. Diemžēl arī šos melus kolēģi deputāti nopirka, nobalsojot par lēmumu, ar kuru izbeidza Satiksmes departamentā uzsākto disciplinārlietu bez rezultāta.

Nu un par "kontrolurbumiem", kurus vicemērs rādīja preses konferencē, laikam vispār nav vērts runāt. Katram cilvēkam ar kritisko domāšanu ir skaidrs, ka iet un urbt 17 urbumus kopā paveiktos 257 000 kvadrātmetros remontdarbu, kur iepriekš nav veikti iesēdumu uzmērījumi un nav pat zināms, kur tie bijuši, nepierāda pilnīgi neko. Bet labi izskatās, un visi notic.

Jā, šie fakti nav interesanti, jā, lai tos pārbaudītu, ir jāiedziļinās, jāizlasa dokumenti. Diemžēl dzīvojam virspusējas pieejas un neiedziļināšanās laikmetā. Daudzi saprot, ka kaut kas nav labi, ka Satiksmes departamentā ir nopietnas problēmas, tādēļ jau arī to reorganizē, bet vieglāk ir noticēt tam, kurš skaļāk un pārliecinošāk bļauj. Tāpēc arī esam, kur esam.

Es gan gribu teikt, ka disciplinārlieta gluži bez rezultāta nav beigusies. Rīga būs tikusi pie cita mēra no jaunā varas centra – meļa bez principiem vai vēl ļaunāk – tuvredzīga cilvēka bez kritiskās domāšanas, kurš pats noticējis saviem meliem. Un, ņemot vērā, ka ne es vienīgais spēju saskatīt šīs likumsakarības, ceru, ka tas gājiens pār tuksnesi, lai arī būs grūts un garš, tomēr reiz nesīs rezultātu.

Novērtē šo rakstu:

17
69

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi