Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tiem, kuru viedoklis nesakrīt ar mūsējo un kuru viedokļa atspēkošanai mums pietrūkst prāta un argumentu, ir jāaizbāž mute, aizbildinoties ar cīņu par tiesiskumu valstī, - ar šādu uzsaukumu portālā irir.lv klajā nākusi sevi par "neatkarīgo žurnālisti" saucošā Sanita Upleja (attēlā pa labi). Pietiek pārpublicē šo rakstu, kura moto ir minēts - "par tiesiskumu valstī jācīnās ne tikai vārdos, bet arī darbos".

To, ka gribam dzīvot tiesiskā valstī, Latvijas tauta apņēmīgi paziņoja jau 1988.gada 7.oktobrī Mežaparkā, lielā skaitā pulcējoties uz manifestāciju "Par tiesisku valsti". Tas bija dienu pirms Latvijas Tautas frontes dibināšanas un lielā vēstures rata neatgriezeniskas iekustināšanas Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas virzienā. To, ka joprojām neesam sasnieguši labāko iespējamo tiesiskuma līmeni mūsu valstī, paši labi zinām, un par to mums ik dienas atgādina gan notikumi iz valsts dzīves, gan sabiedriskajā sarunā nemitīgi klātesošais prasīgums pēc tiesiskuma.

Tiekšanās pēc pilnības un vārdos izteikts stingrs prasīgums ir svarīgi priekšnoteikumi kāda mērķa sasniegšanai un nostiprināšanai ilgtermiņā. Tomēr mērķis var izrādīties nesasniedzami tāls, ja, kā teikts sakāmvārdā, - "ar muti Rīgā, ar darbiem aizkrāsnē". Vēl jo vairāk tad, ja sakāmvārda būtība rēgojas acu priekšā tik bezkaunīgi un tik redzamā vietā kā sabiedriskā televīzija.

Kultūras jautājums

Tiesiskumu un taisnību valstī var vairot dažādos veidos, un visspēcīgāk tas darbojas gadījumā, ja katrs no mums savā ikdienas dzīvē un darbā cenšas pielikt savu roku savā veidā lielajam un kopējam sabiedrības veidošanas darbam, nenoveļot visu tikai uz policijas un tiesu sistēmas pleciem. Policija, prokuratūra un tiesas var darīt savu darbu, cik labi vien spēj, taču tas tiek "izviests miskastē" brīdī, kad sabiedrība ar savu attieksmi būtībā parāda, ka tai nav svarīgs tiesībsargu padarītais darbs.

Tiesiska valsts būtībā ir sabiedrības kultūras jautājums, ar kultūru šajā gadījumā domājot ko vairāk nekā māksliniecisko kultūru. Tas ir sava ziņā dzīvesveids un pieturēšanās pie noteiktām vērtībām, kas nepieciešamas, lai labi spētu darboties brīva un demokrātiska sabiedrība. No šejienes arī izriet katra sabiedrības locekļa atbildība par tiesiskuma stiprināšanu valstī, nemaz nerunājot par valsts iestāžu un institūciju atbildību šajā ziņā. Vienlīdz tas attiecas arī uz uzņēmumiem un nevalstiskām organizācijām, jo galu galā arī viņu pašu ilgtermiņa interesēs ir dzīvot pēc iespējas godīgākā un taisnīgākā valstī.

Latvijas TV noteikti nav vienīgā no plašsaziņas līdzekļiem, kas apzināti vai neapzināti ar savu rīcību nereti nestiprina tiesiskuma kultūra Latvijā, bet drīzāk gan vairo tiesisko nihilismu. Taču no sabiedriskās televīzijas, kuras galvenais mērķis nav par katru cenu nopelnīt vairāk un kurai būtu īpaši jādomā par sabiedrības kopējo mērķu sasniegšanu, mums ir pienākums un tiesības prasīt vairāk.

Savādi eksperti

Iemesls šim rakstam ir LTV raidījums "Sastrēgumstunda" 14.janvārī, kur uz sarunu studijā citu vidū bija aicināts arī Jurģis Liepnieks. Raidījuma sākumā viņš tika pieteikts kā polittehnologs, titros raidījuma gaitā arī kā "Saskaņas" priekšvēlēšanu kampaņas vadītājs. Raidījuma tēma bija par to, kā Latvijai rīkoties nomācošas Krievijas propagandas apstākļos.

Mani iebildumi nav par J.Liepnieka politiskajiem uzskatiem, jo tie mēdz būt atšķirīgi un sabiedriskajai televīzijai ir jāatspoguļo dažādi viedokļi. Mans jautājums sabiedriskajai televīzijai ir sekojošs - kādēļ man un citiem Latvijas cilvēkiem, kuri nav apsūdzēti par kriminālnoziegumiem, ir no sabiedriskās televīzijas ekrāna jāuzklausa tā saucamās digitālās TV krimināllietā apsūdzēta cilvēka pamācības?

Vai LTV redaktoriem un raidījumu veidotājiem liekas ļoti ikdienišķs un pavisam normāls princips, ka dienas vienu daļu cilvēks pavada uz apsūdzēto sola krimināllietā, kamēr dienas otrajā daļā ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību pamāca sabiedrību, kā dzīvot? J.Liepnieks jau nav vienīgais tāds gadījums. Tādi mums ir arī vienas pilsētas vadītājs un teātra vadītājs.

Iespējams, ka sabiedrībai patīk šādi skandalozi ļaudis un ar to dalību raidījumos var pacelt reitingus, taču tādā gadījumā varbūt apsvērt arī iespēju veidot būvniecības raidījumus, par ekspertiem pieaicinot Zolitūdes lietā apsūdzētos.

Skandāls un ņemšanās sabiedriskajos tīklos garantēta, reitingi arī. Bet varbūt tomēr nē? Protams, ka nē. Tieši tā iemesla dēļ, ka mēs kā sabiedrība vēlamies, lai patiesība tiktu noskaidrota un vainīgie sodīti.

Neredzamais tiesiskums

Ja mēs tiešām gribam, lai kriminālnoziegumi tiktu atšķetināti, vainīgie noskaidroti un sodīti, tad mums kā sabiedrībai ir šajā darbā jāatbalsta policija, prokuratūra un tiesas, nevis tieši pretēji ar savu attieksmi jānoniecina viņu darbs. Kāda jēga viņiem cīnīties un strādāt, ja sabiedrība ar savu attieksmi parāda, kuras ir īstās "autoritātes" un "viedokļu līderi"? Plašsaziņas līdzekļi un it īpaši sabiedriskie mediji ir tie, kas lielā mērā veido sabiedrības attieksmi.

Iespējams, ka kādam liekas pārspīlēta mana tiesiskuma izpratne, tomēr domāju, ka tiesiskums tāpat kā daudzas lietas ir līdzīgas leduskalnam, kura redzamā virsotne ir tikai maza daļa no kopuma. Ja mēs kā sabiedrība par normālu uzskatām principu, ka ikdienas gaitās starp darbu, mājām un veikaliem pilnīgi normāla lieta ir sēdēšana uz apsūdzēto sola krimināllietā, tad ko gan iemācīsies mūsu bērni un bērnu bērni?

Galu galā sodam ir jēga tikai tad, ja tas tiek uztverts kā sabiedrības nosodījums un vainas izpirkšana. Turklāt arī paši sodi mēdz būt dažādi. Pie vieglākā gala pieder morāls nosodījums, tad seko administratīvs sods un tikai pēc tam "smagākajā galā" nāk kriminālsodi. Nav labi pārkāpt nekādus likumus, taču administratīvs sods par neatļautu automašīnas novietošanu ir viena lieta, kamēr kriminālsods par valsts apkrāpšanu vai korupciju pavisam kas cits.

Arī arguments par to, ka apsūdzēts nav notiesāts un nav vēl noziedznieks, ir tikai daļēji ņemams vērā, jo cik tad daudzi no mums ir apsūdzēti kriminālnoziegumos? Un vai tiešām tāpat vien bez kāda iemesla cilvēks nonāk uz apsūdzēto sola? Ja reiz policijai un prokuratūrai ir bijušas pamatotas aizdomas un lieta ir nonākusi tiesā, tad vajadzētu spēt paciesties un pagaidīt tiesas iznākumu, nevis izlikties, ka nekāda tiesas procesa vispār nav un ka policija, prokuratūra un tiesa tikai kuļ "tukšus salmus".

Godīgāki, nekā domājam

Ja kāds plašsaziņas līdzekļos pievērš uzmanību tikai kriminālziņām, tad varbūt var arī likties, ka visapkārt vieni noziegumi un noziedznieki. Taču, ja skatās kaut vai pieejamo statistiku par Latvijas cietumos ieslodzītajiem 2015.gada sākumā, tad redzams, ka cietumos mīt 4759 cilvēki.

No diviem miljoniem Latvijas ļaužu tas ir tikai 0,24 procenti, tātad ļoti, ļoti maza daļa. Kādi vēl izcieš nosacītu sodu, varbūt kāds vēl ir izsprucis sveikā pierādījumu trūkuma dēļ, vai kāds nemaz nav notverts, tomēr kopumā diezin vai krimināllietās un noziegumos vienā vai otrā veidā ir iesaistīti vairāk par dažiem procentiem Latvijas iedzīvotāju.

Jebkurā gadījumā tā ir izteikti mazākā daļa sabiedrības, kuri nonāk policijas un prokuratūras uzmanības lokā un uz apsūdzēto sola. Tādējādi atliek vēl ļoti liels daudzums Latvijas iedzīvotāju, starp kuriem sabiedriskajai televīzijai un ne tikai tai meklēt dažādu jomu ekspertus un lietpratējus, pār kuriem negulstas krimināla ēna.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...