Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai uzskaitītu visas tās ģeķības, kas jaunās valdības deklarācijas 43 tūkstošos rakstu zīmju sarakstītas pēc repšiskā principa "nu kā var nesolīt?" modifikācijas "nu kāpēc gan neierakstīt?", vajadzētu akurāt otrus 43 tūkstošus zīmju.

Tomēr šis tas šajā uz politekonomisko sfēru pārceltu pusaudziski nepiepildāmu fantāziju un jau tradicionālas ļumīgi ļenganas ļerpatas apvienojumā, kas tiek uzdots par valdības nākamo deviņu mēnešu darba plānu, ir īpaši... nu, maigi izsakoties, nedaudz mulsinošs. Un cik jauki būtu, ja pirms apstiprināšanas jaunā valdība uzskatītu par nepieciešamu atbildēt uz vismaz šiem te - zemāk lasāmajiem jautājumiem.

"Uzlabosim demogrāfisko situāciju Latvijā, vienlaikus mazinot emigrāciju." BKāpēc dokumentā  nav atrodams burtiski neviena vārda - kā tieši jūs, kungi un dāmas, gatavojaties to izdarīt? Tiešam - kā?

"Izmantojot Attīstības finanšu institūciju, izveidosim plaši pieejamu valsts atbalsta programmu ģimenēm pirmā mājokļa iegādei." Bet kāpēc aizmirsies pierakstīt - cik tieši šim mērķim ir naudas? Simt ģimenēm sanāks?

"Gatavojot valsts budžetu 2015. gadam, Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē uzsāksim diskusijas par iespējām celt minimālo algu." Vai ir kāds, kas nesalasa šeit patiesībā rakstīto - solām tikai to, ka drusku parunāsimies?

"Izstrādāsim jaunu pedagogu darba samaksas aprēķināšanas modeli un sagatavosim pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku." Deviņos mēnešos, ja? Un kurš uzņemsies atbildību, ka šie modeļi un grafiki arī stāsies spēkā?

"Strādāsim pie augstskolu tīkla attīstības modeļa izveides, īstenojot valsts augstskolu stratēģiskās specializācijas principu un nodrošinot gan valsts, gan reģionu līdzsvarotai attīstībai nepieciešamo speciālistu sagatavošanu." Kāds saprot, kas te rakstīts?

"Veiksim stratēģiskas investīcijas zinātnē un pētniecībā, kā arī inovāciju jomā, piesaistot gan valsts, gan Eiropas Savienības fondu finansējumu konkurētspējīgiem pētniecības projektiem." Mīļie, kāpēc atkal par summām - ne vārda?

"Meklēsim sporta finansēšanas papildu iespējas, tai skaitā tautas sporta attīstībai." Kur, interesanti, ir tā vieta, kur pieņemta budžeta apstākļos iespējams meklēt šādu naudu?

"Stiprināsim ģimenes ārsta komandas darbu, paplašinot sadarbību starp ģimenes ārstu un pacientu." Ko, viņi līdz šim nesadarbojās, bet tagad sāks kaut kā īpaši sadarboties? Pacients beidzot atklās ārstam, kas viņam sāp?

"Nodrošināsim valsts budžeta pārorientāciju uz konkrētu, attīstības plānošanas dokumentos noteiktu rezultātu sasniegšanu." Uz ko tad, lūdzu, šis bija orientēts līdz šim?

"Nodrošināsim kontroli pār nepamatotu cenu pieauguma riskiem periodā pēc eiro ieviešanas, lai nodrošinātu patērētāju aizsardzību." Nu, un kā tad jūs to iedomājaties izdarīt - kaut teorētiski?

"Veicināsim iedzīvotāju izpratni par valdības pieņemto lēmumu ietekmi uz katras ģimenes personīgo budžetu." Vai te kāds drusku tomēr neņirgājas, ne?

"2014. gadā nodrošināsim nodokļu sistēmas stabilitāti, līdz nākamā gada budžeta sastādīšanai neveiksim būtiskus grozījumus nodokļu politikā, tostarp nemainīsim galveno nodokļu (piemēram, IIN, PVN, VSAOI, UIN) likmes." Tiešām kāds domāja, ka valdošās partijas ko tādu taisītos darīt vēlēšanu gadā?

"Ierobežosim ārzonās reģistrētu uzņēmumu iespējas piedalīties valsts un pašvaldību iepirkumos." Tā ir tāda milzīga problēma, ja? Mediji ņirb no šausminošām ziņām par tieši ofšoru - un nevis partiju sponsoru utml. - kundzību iepirkumos?

"Izvērtēsim mikrouzņēmumu nodokļa regulējumu, ņemot vērā tā ietekmi uz valsts budžetu, ēnu ekonomiku, nodarbināto sociālo aizsardzību un uzņēmējdarbības uzsākšanu." Visu sačakarējāt - un tagad izvērtēsiet?

"Dialogā ar uzņēmēju organizācijām un citiem partneriem, pārnozaru sadarbībā turpināsim konsekventi ieviest industriālo politiku." Kāds var pateikt, kāda tāda industriālā politika ir ieviesta pēdējos gados? Varbūt to paprasīt "Liepājas metalurga" strādniekiem?

"Izveidosim vienotu inovācijas sistēmu, kura veicinās izgudrojumu komercializāciju un tehnoloģiju pārnesi uzņēmējdarbībā." Deviņos mēnešos? Kā?

"Īstenosim autoceļu sakārtošanas programmu, īpašu uzmanību pievēršot autoceļu kvalitātei." Nauda budžetā ne tuvu nav iedota tik, lai ceļi vismaz nesabruktu vēl vairāk, - kā tieši tad jūs to sakārtošanu īstenosiet, lūdzu?

"Nodrošināsim nacionālās aviosabiedrības "AirBaltic" ilgtspējīgu attīstību, piesaistot investorus kompānijas turpmākai izaugsmei." Kur un cik gadus mēs jau to esam dzirdējuši?

"Turpināsim korupcijas izskaušanu valstī, arī īstenojot preventīvus pasākumus korupcijas risku mazināšanai." Kaut viens no jums var nosaukt kaut pāris šos preventīvos pasākumus?

"Turpināsim tiesu sistēmas reformu, lai sekmētu tādu no taisnīgas tiesas jēdziena izrietošu tiesu varas pamatvērtību realizāciju kā efektīva un cilvēktiesībām atbilstoša tiesas procesa norise saprātīgā termiņā, kā arī lai izlīdzinātu tiesu noslodzi Rīgā un Latvijas reģionos." Izmetāt tieslietu ministru, kurš patiešām kaut ko mēģināja reformēt, - un nu solāt reformas?

"Nodrošināsim nepieciešamos cilvēku un materiāli tehniskos resursus, lai sekmīgi pabeigtu Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanu." Atvainojiet, kur tad termiņš pazudis?

"Stingri kontrolēsim imigrāciju no trešajām valstīm, mazinot nelegālo imigrāciju." Tā ir tāda milzīga Latvijas problēma, ja? Jeb vienkārši vēl kaut ko pierakstīt vajadzēja attiecīgajā sadaļā, lai neizskatās nepieklājīgi maz?

"Stiprināsim nacionālu un eiropeisku informācijas telpu, veicinot ES dalībvalstu sabiedrisko televīzijas programmu pieejamību." Līdzšinējās veicināšanas rezultātus mēs redzam bezmaksas apraides kanālos - ko jūs tur vēl vairāk pieveicināsiet?...

Ziniet, man vienkārši apnika, - jo tā tas viss šai dokumentā turpinās līdz pašām beigām, solījumu  pēc solījuma. Plānu - nulle, solījumu - tik daudz, ka pat Repše būtu sajūsmā.

Tiesa, patiesības labad jāpiebilst, ka, pienākot rudenim, Straujumas kundzei un viņas raibajai kompānijai par visiem šajā papīrītī sarakstītajiem un, protams, neizpildītajiem darbiem viens dzelžains attaisnojums būs noteikti.

Galu galā - dokumenta ievadā skaidri un gaiši ierakstīts: "Īstenojot valdības izvirzītās prioritātes, apņemamies pildīt šādus uzdevumus." Par to, ka kādu uzdevumu tiktu solīts arī tiešām izpildīt, nav teikts ne vārda.

Ak, jā, un ir viens jaunās valdības deklarācijā ierakstīts solījums, kurš nekādus jautājumus un šaubas nerada. "Turpināsim pilnveidot normatīvo aktu jaunrades procesu." Jā, tas nu gan droši...

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Suverenitātes portrets pakta jubilejas sakarā

Foto2019.gada 23.augustā paiet 80 gadi kopš Vācijas un Padomju Savienības līguma noslēgšanas. Tas bija triviāls līgums par neuzbrukšanu. Līgumu parasti dēvē par Molotova-Ribentropa paktu. Līdz 1939.gada 23. augustam cilvēce pazina daudzus paktus, kā dēvē starptautiskos līgumus. Arī Latvijas Republika savas pastāvēšanas laikā ir bijusi līdzautore daudziem paktiem. Droši var teikt, ka neviens no tiem nekad nav ieguvis sabiedrības plašāku ievērību. Ne reti par paktiem sabiedrība netiek detalizēti informēta. Paktu producēšana ietilpst diplomātisko attiecību segmentā un ārlietu ministrijas rūpēs.
Lasīt visu...

21

Sabiedrībai jau tagad ir iespējams saņemt no iestādes informāciju par ielūgto personu sarakstiem uz valstiski nozīmīgiem notikumiem

FotoRakstam „Nodokļu maksātājiem nav jāzina, kādi cilvēki par nodokļu maksātāju naudu tiek uz sarīkojumiem, kas tiek finansēti no nodokļu maksātāju naudas” lūdzam pievienot Kultūras ministrijas (KM) viedokli, kas ir šāds – jau spēkā esošie normatīvie akti nosaka kārtību, kādā regulējams jautājums par ielūgumu izsniegšanu uz nozīmīgiem kultūras pasākumiem:
Lasīt visu...

21

Kā pārvarēt lielo masu mediju krīzi

FotoPašlaik ne tikai Latvijā, bet daudzās valstīs tiek celta trauksme par lielo masu mediju krīzi. Informācijas apmaiņa starp cilvēkiem pamazām pārceļas uz sociālo portālu vidi, un lielo masu mediju loma kļūst aizvien maznozīmīgāka. Risinājums - ieguldīt masu medijos aizvien lielākas finanses, manuprāt, neko nemainīs. Nauda vienkārši tiks sabērta tukšā mucā.
Lasīt visu...

21

Augstskolas autonomijas anatomija: brīvā Latvijā brīva Universitāte

FotoLatvijas kā nacionālas valsts ar parlamentāru valsts iekārtu pamatus veido Vilhelma fon Humbolta idejas par zinātnes un izglītības vienotību un izglītības kā personas un tātad arī valsts veidotāju.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

Latvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

Atsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas...

Foto

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

Šādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts....

Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...